Archív pre zančku: Úrokové sadzby

VÚB pokračuje v kampani zvýhodnenia mladých žiadateľov o hypotéku, ktorým zníži úrokovú sadzbu o 0,3%. Benefit platí pre žiadateľov, ktorí spĺňajú nárok na daňový bonus pre mladých.

Benefit platí pre klient, ktorí spĺňajú podmienky pre poskytnutie daňového bonusu pre mladých a na účely, na ktoré sa vzťahuje daňový bonus pre mladých. Bonus je vo výške 0,30% a platí len na prvých 12 mesiacov splácania hypotéky.

Podmienkou je, aby mal klient fixáciu na 3, 4 alebo 5 rokov a je vždy vo výške 0,30% z úrokovej sadzby. Potrebné je, aby klient v banke spolu s úverovou zmluvou podpísal aj dodatok k poskytnutiu benefitu.

Benefit môžu využiť mladí klienti do 35 rokov s nárokom na daňový bonus pre mladých. Pri súčasných úrokových sadzbách je každé zníženie úrokovej sadzby, aj keď je len dočasné, plusom. Ušetrenú sumu by si však klient mal odložiť a nemal by ju minúť v rámci bežnej spotreby.

Napríklad klient so 100-tisícovou hypotékou by vo VÚB dostal štandardnú úrokovú sadzbu 4,59% a mesačná splátka by bola 512,05 €. Po zľave by mal úrok 4,29% a mesačná splátka by bola 494,28 €. Mesačne by teda klient usporil 17,77 €, čo za prvý rok splácania predstavuje sumu 213 eur.

Už viac ako rok a pol sa úrokové sadzby hypoték na Slovensku postupne zvyšujú. Nárasty sú síce už iba pozvoľné, ale úrokové sadzby postupne rastú ďalej a objem nových hypoték klesá.

Úrokové sadzby od pondelka 11. septembra upraví aj jedna z menších slovenských hypotekárnych bánk – pobočka českej UniCredit. Úrokové sadzby pre krátke fixácie však vzrastú len o 0,10 percenta. Tri najkratšie fixácie budú začínať na 3,99%, ale podmienkou pre nižšie sadzby bude poistenie úveru.

FixáciaÚver s poistením – úroková sadzba v % p.a.Úver bez poistenia – úroková sadzba v % p.a.
Fix 3, Fix 4, Fix 53,99%4,29%
Fix 7, Fix 105,19%4,29%

Pri výbere fixácie by ste mali zvážiť všetky aj možné budúce okolnosti. Pokiaľ kupujete vlastné bývanie v dobe rastúcich úrokov je lepšie sa poistiť dlhšou fixáciou úrokovej sadzby. Ak by totiž úrokové sadzby na trhu klesli môžete väčšinou hypotéku bez problémov refinancovať a získať tak lepšie podmienky na hypotéke.

Pri 100-tisícovej hypotéke sú mesačné náklady na poistenie úveru pri splatnosti na 30 rokov vo výške 25,91 eur. Celkovo teda aj s poistením mesačne zaplatíte 497,10 eur.

Mesačná splátka je potom 471,10 eur. Pri rovnakej hypotéke bez poistenia je potom mesačná splátka 494,28 eur. Aj napriek vyššej úrokovej sadzbe je splátka o takmer 3 eura nižšia ako splátka hypotéky s poistením.

Banka zároveň od 13.09. upravuje podmienky pre zelenú hypotéku. Doteraz získal klient 100% zľavu z poplatku za poskytnutie. Po novom to bude zľava 0,10% z úrokovej sadzby.

Nové úrokové sadzby v prípade menšej hypotekárnej banky 365 bank budú platiť už od 19. júla. Pri všetkých fixáciách banka zvýši úrokové sadzby o 0,30 percenta. Znamená to, že pri 100-tisícovej hypotéke so splatnosťou 30 rokov si priplatíte mesačne približne 18 eur.

Výška financovaniaFixácia na 1 rok, 3 roky a 5 rokovFixácia na 10 rokov
Do 70% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti4,25% p.a.5,25% p.a.
Do 80% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti4,45% p.a.5,45% p.a.
Nad 90% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti4,95% p.a.5,95% p.a.

Vyššie uvedené úrokové sadzby platia v prípade refinancovania hypotéky z inej banky. Ak je účelom kúpa alebo napríklad výstavba domu, tak sú úrokové sadzby ešte o 0,20% p.a. vyššie.

Viac budete platiť aj prípade, keď budete hypotéku splácať z bezplatného účtu, vtedy si priplatíte ďalších 0,30% p.a. a ani to nie je všetko. Ďalších 0,10% p.a. navyše si priplatíte ak nehnuteľnosť nespĺňa podmienky banky s vydaným energetickým certifikátom.

V dobe rastúcich úrokových sadzieb je lepšie sa pozerať na dlhšie fixácie. Nie všetky banky však majú v ponuke fixácie na dlhšie obdobie. Jednou z nich je aj Prima banka, ktorá teraz z ponuky vyradila fixáciu na sedem rokov.

Do ponuky však pridala fixáciu na štyri roky. Banka tak aktuálne ponúka fixáciu na tri, štyri a na päť rokov. Dlhšiu fixáciu banka v ponuke už nemá,

FixáciaÚroková sadzba
3 roky3,80% p.a.
4 roky3,90% p.a.
5 rokov4,00% p.a.

Úrokové sadzby neustále rastú a zrejme rásť aj budú. V posledných týždňoch úrokové sadzby hypoték zvyšovali viaceré banky. V ktorej banke teda získate najvýhodnejšiu hypotéku a aké sú aktuálne podmienky slovenských bánk?

Slovenské banky v posledných týždňoch zvyšovali úrokové sadzby hypoték. Úroky na hypotékach budú rásť aj v nasledujúcich mesiacoch. Tento týždeň potom prišlo rozhodnutie rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), ktorí napriek horšiacej sa situácii v bankách v Európe aj USA rozhodli o zvýšení úrokových sadzieb o 0,50 percenta.

Viaceré dvihli

Viaceré slovenské banky však úrokové sadzby zvýšili ešte pred tým, než rada guvernérov ECB rozhodla o zvýšení úrokov. Banky sa tak už pripravovali na budúci rast úrokových sadzieb zo strany centrálnej banky.

Ako prvé rozhodli o zvýšení úrokových sadzieb tri slovenské banky – Tatra banka, Prima banka a UniCredit Bank. Neskôr zvýšila úrokové sadzby VÚB banka. Ako posledné potom v budúcom týždni zvyšuje úrokové sadzby 365 bankslovenská ČSOB.

Po rozhodnutí ECB je však pravdepodobné, že úrokové sadzby hypoték budú na Slovenskom trhu naďalej rásť. Získať hypotéku bude pre mnohých žiadateľov ťažšie, keďže príjmy Slovákom nerastú rovnakým tempom ako rastú úrokové sadzby hypoték. Mnoho Slovákov tak nebude mať dostatočné príjmy, aby získali hypotéku v banke.

Krátke fixácie

Banky začali úrokové sadzby hypoték dvíhať pred niečo vyše rokom. Minulý rok ste hypotéku s desaťročným fixom získali aj pod jedným percentom, dnes už pri rovnakej fixácii získate úrokovú sadzbu na úrovni bežne aj päť percent.

V dobe rastúcich úrokových sadzieb by ste sa mali vyhýbať najmä krátkym fixáciám na jeden alebo dva roky. Nie všetky banky majú takéto krátke fixácie v ponuke. Navyše úrokové sadzby pri fixáciách na jeden a dva roky často nebývajú najvýhodnejšie, keďže banky počítajú s tým, že by ste z banky odišli pri výročí fixácie.

Do nášho prehľadu však zaraďujeme aj krátke fixácie, aby ste mali možnosť porovnať si výšku úrokových sadzieb.

V prípade všetkých prepočtov mesačných splátok sme počítali s výškou úveru 100.000 €, splatnosťou hypotéky na 30 rokov a s financovaním do 80% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Pri výpočtoch sme nebrali do úvahy výšku príjmov.

Úroková sadzba fixovaná na 1 rok a 2 roky s poistením úveru (ak ho má banka ako podmienku nižšej úrokovej sadzby hypotéky):

BankaÚroková sadzba fixovaná na 1 rok v % p.a.Úroková sadzba fixovaná na 2 roky v % p.a.
365 bank3,55%-
Tatra banka3,99%3,99%
Slovenská sporiteľňa4,19%-
ČSOB4,30%-
VÚB Banka4,39%-
mBank4,94%-

Mesačné splátky so sadzbami fixovanými na 1 rok a 2 roky s poistením úveru (ak ho má banka ako podmienku nižšej úrokovej sadzby hypotéky):

BankaÚroková sadzba fixovaná na 1 rok v % p.a.Úroková sadzba fixovaná na 2 roky v % p.a.
365 bank451,84 €-
Tatra banka501,74 € (vrátane poistenia úveru vo výške 25,90 €)501,74 € (vrátane poistenia úveru vo výške 25,90 €)
Slovenská sporiteľňa531,90 € (vrátane poistenia úveru vo výške 43,47 €)-
ČSOB494,87 €-
VÚB Banka545,17 € (vrátane poistenia úveru vo výške 45 €)-
mBank533,00 €-

Niektoré banky podmieňujú získanie lepšej úrokovej sadzby poistením úveru, ale aj napriek poisteniu úveru nemusí ísť o najvýhodnejšiu ponuku, keďže poistenie úveru celý úver predražuje a to najmä v prípade, keď si poistenie úveru dojednáte len pre lepšiu úrokovú sadzbu.

Úrokové sadzby a mesačné splátky úverov bez poistenia úveru fixované na 1 a 2 roky (v tabuľke uvádzame len tie banky, ktoré majú zvýhodnenie v prípade poistenia úveru):

BankaÚroková sadzba fixovaná na 1 rok/2 rokyMesačná splátka úveru – fixácia na 1 rok/2 roky
Tatra banka4,09%/4,09%482,62 €/482,62 €
Slovenská sporiteľňa4,39%/-500,17 €/-
VÚB banka4,59%/-512,05 €/-

O koľko teda preplatíte hypotéku v prípade poistenia úveru?

 • V prípade Tatra banky síce získate s poistením úveru lepšiu úrokovú sadzbu o 0,1 percenta avšak mesačná splátka s poistením úveru je o 19,12 eur vyššia a za rok fixácie teda hypotéku preplatíte o 229 eur.
 • V prípade Slovenskej sporiteľne pri poistení úveru získate úrokovú sadzbu o 0,20 percenta nižšiu, ale mesačná splátka bude o 31,73 eur vyššia a za prvé obdobie fixácie teda na preplatíte celkom o 380 eur.
 • VÚB má potom splátku s poistením úveru vyššiu o 33,12 eur a za rok fixácie teda hypotéku preplatíte o 397 eur.

Fixácia na 3 roky a 4 roky

V prípade fixácii dlhších ako rok je situácia trocha iná. Trojročnú fixáciu úrokovej sadzby majú v ponuke všetky slovenské banky. Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou úrokovou sadzbou hypotéky pri trojročnej fixácii je viac ako jedno percento.

Najnižšiu úrokovú sadzbu hypotéky získate v prípade Prima banky a je vo výške 3,50 percenta. Naopak najvyššiu úrokovú sadzbu má VÚB banka (4,59 percenta bez poistenia úveru, 4,39 percenta s poistením úveru).

Úroková sadzba fixovaná na 3 roky s poistením a bez poistenia úveru (v tabuľke uvádzame úrokovú sadzbu s poistením úveru len v prípade tých bánk, ktoré majú úrokovú sadzbu s poistením a bez poistenia úveru v inej výške):

BankaÚroková sadzba fixovaná na 3 roky s poistením úveru v % p.a.Úroková sadzba fixovaná na 3 roky bez poistenia úveru v % p.a.
Prima banka-3,50%
ČSOB-3,85%
365 bank-4,05%
Tatra banka3,99%4,09%
mBank-4,34%
Slovenská sporiteľňa4,19%4,39%
UniCredit Bank4,09%4,39%
VÚB banka4,39%4,59%

Hneď štyri slovenské banky teda zvýhodňujú hypotéky, ktoré si klient poistí. Rovnako však ako v prípade jednoročnej fixácie platí, že poistenie schopnosti splácať úver predraží často aj o desiatky eur mesačne a splácate oveľa vyššiu sumu ako v prípade, keď by ste hypotéku nepoistili a akceptovali teda vyššiu úrokovú sadzbu.

Mesačné splátky so sadzbami fixovanými na 3 roky s poistením úveru a bez poistenia hypotéky (v tabuľke uvádzame mesačné splátky s poistením úveru len v prípade tých bánk, ktoré majú úrokovú sadzbu s poistením a bez poistenia úveru v inej výške):

BankaMesačná splátka s poistením úveruMesačná splátka bez poistenia úveru
Prima banka-449,04 €
ČSOB-468,81 €
365 bank-480,30 €
Tatra banka501,74 € (vrátane poistenia úveru vo výške 24,90 €)482,62 €
mBank-497,00 €
Slovenská sporiteľňa531,90 € (vrátane poistenia úveru vo výške 43,47 €)500,17 €
UniCredit Bank509,16 € (vrátane poistenia úveru vo výške 26,54 €)500,17 €
VÚB banka545,17 € (vrátane poistenia úveru vo výške 45 €)512,05 €

Pri poistení úveru preplatíte hypotéku v Tatra banke mesačne o 19,12 eur a za obdobie fixácie teda zaplatíte o 688 viac. V prípade Slovenskej sporiteľne mesačne s poistením úveru platíte o 31,73 eur viac a za obdobie fixácie teda celkovo preplatíte 1.142 eur viac.

Najmenší rozdiel je v prípade hypotéky v UniCredit Bank, kde mesačne platíte o 8,99 viac a za obdobie fixácie teda na hypotéke zaplatíte o 323 eur viac. Naopak najviac hypotéku s poistením preplatíte vo VÚB, kde je rozdiel v mesačnej splátke až 33,12 eur a za obdobie fixácie ide až o 1.192 eur zaplatených naviac.

Úrokové sadzby a mesačné splátky pri štvorročnej fixácii úrokovej sadzby (ČSOB nemá inú sadzbu pri poistení úveru):

BankaÚroková sadzba v % p.a. s poistením úveruMesačná splátka s poistením úveruÚroková sadzba v % p.a. bez poistenia úveruMesačná splátka bez poistenia úveru
ČSOB--3,95%474,54 €
UniCredit Bank4,19%515,29 €4,49%506,09 €
VÚB Banka4,39%545,17 €4,59%512,05 €

V prípade UniCredit Bank tak hypotéku mesačne preplatíte o 9,20 eur a za obdobie fixácie ide celkovo o 441 eur zaplatených navyše. Najviac hypotéku s poistením preplatíte vo VÚB, kde je rozdiel v mesačnej splátke až 33,12 eur a za obdobie fixácie ide až o 1.589 eur zaplatených naviac.

Päťročný fix

Viaceré banky majú v ponuke zvýhodnené úrokové sadzby na päťročný fix. V prípade niektorých bánk je dokonca úroková sadzba fixovaná na 5 rokov výhodnejšia ako v prípade kratšej trojročnej fixácie úrokovej sadzby.

Aj v prípade päťročnej fixácie potom platí, že rozdiely medzi bankami sú značné. Rozdiel medzi najnižšiu úrokovou sadzbou v Prima banke (úroková sadzba 3,80%) a najvyššou úrokovou sadzbou vo VÚB (úroková sadzba 4,69%) je vo výške 0,89 percenta.

Úroková sadzba fixovaná na 5 rokov s poistením a bez poistenia úveru (v tabuľke uvádzame úrokovú sadzbu s poistením úveru len v prípade tých bánk, ktoré majú úrokovú sadzbu s poistením a bez poistenia úveru v inej výške):

BankaÚroková sadzba v % p.a. s poistením úveruÚroková sadzba v % p.a. bez poistenia úveru
Prima banka-3,80%
Tatra banka3,79%3,89%
ČSOB-3,95%
mBank-4,14%
365 bank-4,25%
UniCredit Bank3,99%4,29%
Slovenská sporiteľňa4,29%4,49%
VÚB Banka4,49%4,69%

Mesačné splátky so sadzbami fixovanými na 5 rokov s poistením úveru a bez poistenia hypotéky (v tabuľke uvádzame mesačné splátky s poistením úveru len v prípade tých bánk, ktoré majú úrokovú sadzbu s poistením a bez poistenia úveru v inej výške):

BankaMesačná splátka s poistením úveruMesačná splátka bez poistenia úveru
Prima banka-465,96 €
Tatra banka490,20 (vrátane poistenia úveru vo výške 24,90 €)471,10 €
ČSOB-474,54 €
mBank-486,00 €
365 bank-491,94 €
UniCredit Bank503,07 € (vrátane poistenia úveru vo výške 26,23 €)494,28 €
Slovenská sporiteľňa538,27 € (vrátane poistenia úveru vo výške 43,99 €)506,09 €
VÚB Banka551,09 € (vrátane poistenia úveru vo výške 45 €)518,04 €

O koľko preplatíte hypotéku v prípade poistenia úveru?

 • V Tatra banke mesačne zaplatíte o 19,10 eur mesačne viac a celkom zaplatíte o 1.146 navyše eur za obdobie fixácie.
 • V UniCredit Bank mesačne zaplatíte o 8,79 eur a za celé obdobie fixácie potom zaplatíte o 527 eur viac.
 • V Slovenskej sporiteľni si mesačne priplatíte o 32,18 eur a za celé obdobie fixácie ide potom o 1.930 eur naviac.
 • VÚB vyšla opäť najhoršie, keď mesačne budete pri poistení úveru platiť o 33,05 eur viac a za celé obdobie fixácie si priplatíte 1.983 eur.

Šesťročnú fixáciu úrokovej sadzby má v ponuke len VÚB banka a úroková sadzba (rovnako ako ostatné podmienky) sú rovnaké ako v prípade päťročnej fixácie.

Sedemročná fixácia

Fixáciu úrokovej sadzby na sedem rokov majú v ponuke len niektoré slovenské banky. Najvýhodnejšiu úrokovú sadzbu fixovanú na sedem rokov má Prima banka a je vo výške 4,10 percenta. Pre Prima banku je to zároveň najdlhšia možná fixácia úrokovej sadzby.

Najvyššiu úrokovú sadzbu má v prípade sedemročnej fixácie UniCredit Bank. Bez poistenia úveru je úrok vo výške 5,49 percenta, s poistením úveru je potom úroková sadzba vo výške 5,19 percenta.

Úroková sadzba fixovaná na 7 rokov s poistením a bez poistenia úveru (v tabuľke uvádzame úrokovú sadzbu s poistením úveru len v prípade tých bánk, ktoré majú úrokovú sadzbu s poistením a bez poistenia úveru v inej výške) a mesačné splátky úverov:

BankaÚroková sadzba v % p.a. bez poistenia úveruMesačná splátka bez poistenia úveruÚroková sadzba v % p.a. s poistením úveruMesačná splátka s poistením úveru
Prima banka4,10%483,20 €--
mBank4,14%486,00 €--
Tatra banka4,19%488,43 €4,09%507,52 € (vrátane poistenia úveru vo výške 24,90 €)
UniCredit Bank5,49%567,16 €5,19%578,66 € (vrátane poistenia úveru vo výške 30,17 €)

O koľko preplatíte hypotéku s poistením úveru?

 • V Tatra banke si mesačne priplatíte 19,09 eur a za obdobie fixácie ide potom o 1.603 eur zaplatených naviac.
 • V UniCredit Bank si mesačne priplatíte o 11,50 eur a za obdobie fixácie ide potom o 966 eur zaplatených naviac.

Desaťročná fixácia

Najmä v minulosti patrila desaťročná fixácia medzi veľmi obľúbené. Lenže úrokové sadzby za posledný rok narástli o niekoľko percent. Najnižšiu úrokovú sadzbu pri desaťročnej fixácii má Tatra banka vo výške 4,19 percenta a naopak najvyššiu má potom UniCredit Bank vo výške 5,49 percenta. Rozdiel medzi mesačnými splátkami sú potom aj desiatky eur.

Vo VÚB máte možnosť zvoliť si aj osemročnú fixáciu. Výška úrokovej sadzby aj podmienky sú však rovnaké ako v prípade dlhšej desaťročnej fixácie.

Úroková sadzba fixovaná na 10 rokov s poistením a bez poistenia úveru (v tabuľke uvádzame úrokovú sadzbu s poistením úveru len v prípade tých bánk, ktoré majú úrokovú sadzbu s poistením a bez poistenia úveru v inej výške):

BankaÚroková sadzba v % p.a. s poistením úveruÚroková sadzba v % p.a. bez poistenia úveru
Tatra banka4,09%4,19%
mBank-4,24%
ČSOB-4,25%
365 bank-4,65%
Slovenská sporiteľňa4,49%4,69%
VÚB Banka4,79%4,99%
UniCredit Bank5,19%5,49%

Mesačné splátky so sadzbami fixovanými na 5 rokov s poistením úveru a bez poistenia hypotéky (v tabuľke uvádzame mesačné splátky s poistením úveru len v prípade tých bánk, ktoré majú úrokovú sadzbu s poistením a bez poistenia úveru v inej výške):

BankaMesačná splátka s poistením úveruMesačná splátka bez poistenia úveru
Tatra banka507,52 € (vrátane poistenia úveru vo výške 24,90 €)488,43 €
mBank-491,00 €
ČSOB-491,94 €
365 bank-515,64 €
Slovenská sporiteľňa551,13 € (vrátane poistenia úveru vo výške 45,04 €)518,04 €
VÚB Banka569,06 € (vrátane poistenia úveru vo výške 45 €)536,21 €
UniCredit Bank578,65 € (vrátane poistenia úveru vo výške 30,17 €)567,19 €

O koľko si na hypotéke priplatíte v prípade poistenia úveru?

 • V prípade Tatra banky si mesačne priplatíte 19,09 eur, za celé obdobie fixácie ide potom o 2.290 eur zaplatených naviac.
 • V prípade Slovenskej sporiteľne si mesačne priplatíte 33,09 eur, za celé obdobie fixácie ide potom o 3.970 eur zaplatených naviac.
 • V prípade VÚB Banky si mesačne priplatíte 32,85 eur, za celé obdobie fixácie ide potom o 3.942 eur zaplatených naviac.
 • V prípade UniCredit Bank si mesačne priplatíte 11,46 eur, za celé obdobie fixácie ide potom o 1.375 eur zaplatených naviac.

Dlhšie fixácie

Iba dve banky majú v ponuke fixáciu na 15 rokov – ČSOB a Slovenská sporiteľňa. Dlhšiu 20-ročnú fixáciu má potom len ČSOB. V prípade ČSOB by mesačná splátka pri 15-ročnej fixácii bola vo výške 497,81 eur pri úrokovej sadzbe 4,35 percenta. ČSOB má tak pri dlhšej úrokovej sadzbe nižšiu úrokovú sadzbu ako niektoré banky pri kratších fixáciách.

Slovenská sporiteľňa má úrokovú sadzbu 15-ročného fixu na úrovni 5,09% a mesačná splátka by potom bola vo výške 542,34 eur. Nižší úrok v Slovenskej sporiteľni získate, ak si hypotéku poistíte – vtedy má Slovenská sporiteľňa úrok od 4,89 percenta. Mesačná splátka by však v takomto prípade aj so splátkou poistenia bola vo výške 577,30 eur (splátka poistenia by bola vo výške 47,18 eur). Za celé obdobie fixácie by ste teda zaplatili viac o 6.292 eur.

Najdlhšiu fixáciu na trhu ponúka ČSOB a to až na 20 rokov. Pri ČSOB by úroková sadzba bola vo výške 4,55 percenta a mesačná splátka by bola 509,66 eur. Teda menej ako by ste platili v prípade Slovenskej sporiteľne s kratšou 15-ročnou fixáciou.

Akcie bánk

Jednotlivé banky majú v ponuke aj rôzne zvýhodnenia, ktorá môžu znamenať napríklad odpustený poplatok za poskytnutie hypotéky alebo napríklad rôzne zľavy a benefity. Nie je ich však veľa, pretože banky tento rok skôr bojujú o vklady klientov ako o hypotéky.

Aké akcie bánk môžete využiť?

 • Tatra banka – poskytuje zľavu z poplatku za poskytnutie hypotéky a klientovi vie vypracovať aj odhad. Odhad stojí 150 eur a poskytnutie hypotéky vyjde na 175 eur.
 • Prima banka – po splnení podmienok stanovených bankou je poplatok za poskytnutie hypotéky vo výške 100 eur.
 • ČSOB – aktuálne nemá žiadne benefity v ponuke. Získať hypotéku však v ČSOB môžete aj bez nájdenej vhodnej nehnuteľnosti. Na nájdenie vášho domu alebo bytu potom máte šesť mesiacov od podpisu úverovej zmluvy. Výhodou však je, že vám banka už nebude meniť podmienky hypotéky.
 • UniCredit Bank – pri poistení úveru máte poskytnutie hypotéky bez poplatku pri čerpaní maximálne do výšky 80 percent hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Aj v prípade UniCredit Bank môžete využiť hypotéku bez vhodnej nehnuteľnosti. Na nájdenie vhodnej nehnuteľnosti potom máte 12 mesiacov.
 • mBank – aktuálne má poskytnutie hypotéky bez poplatku.
 • 365 bank – nemá aktuálne žiadnu špeciálnu kampaň alebo benefit. Pri splácaní hypotéky z účtu Plus poskytuje zľavu 0,30 percenta z úrokovej sadzby a 0,20 percenta pri refinancovaní hypotéky z inej banky.
 • Slovenská sporiteľňa – poplatok za poskytnutie 300 eur jednotne bez ohľadu na výšku hypotéky.
 • VÚB Banka – aktuálne v rámci kampane má poskytnutie hypotéky bez poplatku pri splácaní hypotéky z účtu v banke a pri jeho aktívnom využívaní.

Od 1. marca upravuje Slovenská sporiteľňa úrokové sadzby hypoték. Úroky aj tento krát pôjdu smerom na hor a pri všetkých fixáciách už budú nad štyrmi percentami.

Jedno a trojročný fix bude začínať na úrovni 4,19 percenta. Najdlhšia fixácia na 15 rokov potom bude až 4,89 percenta.

Fixácia úrokovej sadzbyÚroková sadzba v % p.a.
1 rok4,19%
3 roky4,19%
5 rokov4,29%
10 rokov4,49%
15 rokov4,89%

Úrokové sadzby uvedené v tabuľke sú najnižšie možné. Banka vám teda môže nakoniec schváliť hypotéku s vyššou úrokovou sadzbou. Konkurenčné banky majú pritom v ponuke výrazne lacnejšie hypotéky.

Aktuálne úrokové sadzby hypoték sú v prípade Prima banky platné do 10. marca. Banka zvýšila úrokové sadzby na krátkej trojročnej fixácii a stredne dlhej fixácii na päť rokov. Bez zmeny ostali úrokové sadzby pri fixácii na sedem rokov.

FixáciaÚroková sadzba v % p.a.
3 roky3,40%
5 rokov3,70%
7 rokov4,00%

Prima banka nemá v ponuke fixáciu dlhšiu ako sedem rokov. Aj po zvýšení úrokov ide o jedny z najnižších úrokových sadzieb hypoték na slovenskom trhu.

Banky zvyšujú úrokové sadzby hypoték už viac ako rok. K prvým zvýšeniam úrokových sadzieb prišlo takto vo februári minulý rok.

Ešte pred rokom pritom mali v banke v ponuke aj dlhé fixácie pod jedným percentom. Dnes sa najnižšie úrokové sadzby pohybujú tesne nad úrovňou jedného percenta.

ČSOB dnes oznámila zvýšenie úrokových sadzieb hypoték. Banka naposledy úroky upravovala na začiatku decembra. Od tej doby smerom nahor upravovali úrokové sadzby viaceré banky. Naposledy úrokové sadzby hypoték menila Prima banka365 banka.

ČSOB od 23. januára upravuje úrokové sadzby s fixáciou na tri, štyri a päť rokov. Banka má stále v ponuke aj dlhú fixáciu na 10, 15 a ako jediná slovenská banka má ČSOB aj sadzbu fixovanú na 20 rokov.

FixáciaHypotéka do 100-tisíc eur – úroková sadzba v % p.a.Hypotéka nad 100-tisíc eur – úroková sadzba v % p.a.
1 rokOd 4,30%Od 4,80%
3 rokyOd 3,85%Od 4,35%
4 rokyOd 3,95%Od 4,45%
5 rokovOd 3,95%Od 4,45%
10 rokovOd 4,25%Od 4,75%
15 rokovOd 4,35%Od 4,85%
20 rokovOd 4,55%Od 5,05%

Ide o najnižšie komunikované úrokové sadzby. V oboch prípadoch sadzby platia v prípade aktívneho využívania bežného účtu v banke a podmienkou je tiež poistenie zakladaného domu alebo bytu cez banku.

Ďalší rast úrokových sadzieb môže Slovákom ešte viac skomplikovať cestu k vlastnému bývaniu. Pre rastúce úroky na hypotékach dostanú Slováci nižšiu hypotéku a budú musieť mať našetrenú väčšiu sumu. Najmä v Bratislave sa už aj spomalil rast cien nehnuteľností a prišlo výraznejšie ochladenie realitného trhu.

Od dnes zvýšila úrokové sadzby na hypotékach Prima banka. Na začiatku januára zvýši úrokové sadzby hypoték aj 365 banka. V jej prípade sa úrokové sadzby hypotekárnych úverov zvýšia od 6. januára 2023.

Pri najkratšej fixácii na jeden rok a financovaní maximálne do výšky 70 percent zakladanej nehnuteľnosti získate úrokovú sadzbu od 3,05 percenta. Trojročná fixácia bude potom začínať od 3,75 percenta a päťročná už dokonca stúpla nad štyri percentá. Práve trojročnú a päťročnú fixáciu banka upravovala.

V prípade 365 banky nie sú úrokové sadzby konečné a nakoniec môžu byť pri schválení vyššie. Závisí tiež od výšky financovania – čím viac peňazí bude od banky žiadať, tak tým vyššiu úrokovú sadzbu dostanete.

Fixácia úrokovej sadzbyFinancovanie do 70%Financovanie do 80%Financovanie nad 80%
1 rokOd 3,05%Od 3,25%Od 3,75%
3 rokyOd 3,75%Od 3,95%Od 4,45%
5 rokovOd 4,05%Od 4,25%Od 4,75%
10 rokovOd 4,45%Od 4,65%Od 5,15%

Banka do konca februára ponechala v ponuke zvýhodnenie v prípade eko hypotéky. Podmienkou na získanie benefitu v podobe zníženia úrokovej sadzby o 0,1% je potrebné predložiť energetický certifikát triedy A.

Financovanie môže byť maximálne do výšky 70% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a na splácanie hypotéky musíte využívať spoplatnený účet Plus. Úrokové sadzby platné pre eko hypotéku uvádzame v tabuľke nižšie.

FixáciaÚroková sadzba v % p.a.
1 rokOd 2,95%
3 rokyOd 3,65%
5 rokovOd 3,95%
10 rokovOd 4,35%

Prima banka dnes informovala o úprave úrokových sadzieb hypoték. Nové úrokové sadzby hypoték sú platné v prípade podania žiadosti do 13. januára 2023.

Bez zmeny ostala najkratšia fixácia úrokovej sadzby hypotéky na tri roky, kde banka ponúka úrokovú sadzbu rovné 3 percentá.

Zvýšili sa úrokové sadzby na päť a sedem rokov. Tie od dnes vzrástli o 0,1 percenta. Ak si teda vyberiete fixáciu na päť rokov získate úrokovú sadzbu 3,6 percenta. Sadzba fixovaná na sedem rokov je potom vo výške rovných štyroch percent.

FixáciaÚroková sadzba v % p.a.
3 roky3,00%
5 rokov3,60%
7 rokov4,00%

Ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb sa dá čakať aj v nasledujúcich mesiacoch. Prima banka sadzby upravuje pravidelne každé dva týždne.