Ceny nehnuteľností v posledných rokoch rýchlo rastú. Nemali by ste teda zabúdať na aktualizáciu vašej poistky. Stará poistka vám stačiť nemusí.
Ceny nehnuteľností rýchlo rastú a rastú aj ceny stavebných materiálov a prác. Rodinný dom, ktorý ste pred pár rokmi postavili za 80 tisíc dnes často nepostavíte za 150 tisíc. S rastúcimi cenami by ste mali myslieť aj na aktualizáciu poistky vášho domu alebo bytu.
To, že máte uzatvorené poistenie domu alebo bytu totiž ešte neznamená dostatočnú ochranu vášho majetku a hlavne ochranu vášho domova. Ak máte poistku starú niekoľko rokov, tak už nemusí pokrývať prípadné náklady spojené s vážnejšou poistnou udalosťou.
Ceny nehnuteľností kontinuálne rastú u niekoľko rokov. Ak ste teda vašu poistku uzatvárali pred piatimi rokmi, tak teraz už nemusí kryť ani polovicu reálnej hodnoty vášho domova. Ceny stihli narásť už aj tento rok a zrejme porastú aj v nasledujúcich mesiacoch a možno rokoch. Rast možno nebude taký strmí ako v predchádzajúcich mesiacoch, ale ceny nehnuteľností rásť budú. Aj to dôvod prečo by ste mali myslieť na aktualizáciu poistných súm vo vašej poistke domu alebo bytu.
Indexácia
V prvom rade sa vám o poistku a jej aktuálnosť môže postarať samotná poisťovňa. Súčasťou všetkých poistných zmlúv je totiž indexácia. Ak ste si pri uzatváraní poistky zvolili indexáciu, tak vám poisťovňa poistnú sumu pravidelne raz ročne prehodnocuje. Indexácia vám teda dokáže čiastočne zabezpečiť zachovanie poistnej hodnoty vo výške reálnej hodnoty vášho domu alebo bytu.
Čo je indexácia? Je to určitá forma ochrany pred infláciou, kde indexáciou sa zvyšuje poistná suma poistenia a pripoistení. Indexácia sa vykonáva na základe súhlasu klienta pri podpise zmluvy, väčšinou vo výročný deň. Poistná suma poistenia nebude mať o 20 alebo 30 rokov rovnakú reálnu hodnotu ako pri podpise poistnej zmluvy. Poisťovňa síce pri poistnej udalosti vyplatí sumu, ktorá bola zvolená pri podpise zmluvy, ale za danú sumu si klient v budúcnosti reálne kúpi menej ako dnes. Ceny služieb a produktov postupne rastú z dôvodu inflácie. Poisťovne nerobia indexáciu povinne pri každej poistke a zvyšovanie poistnej sumy nie je automatické. Ak si klient v poistení určí indexáciu, každý rok mu poisťovňa zašle informatívny list, v ktorom ho približne dva mesiace vopred informuje, o aké percento - výšku bude upravené poistenie. Na základe upravených poistných súm sa určí aj nová výška poistného.
Pokiaľ ste si indexáciu nezvolili, tak už po roku môže byť vaša poistná zmluva a hlavne poistná suma neaktuálna. Pri poistnej udalosti sa vám teda môže stať, že vám poisťovňa pre podpoistenie bude krátiť poistné plnenie alebo vám vyplatené peniaze od poisťovne nebudú stačiť na opravu vášho domu alebo bytu napríklad po požiari. Pri väčších škodách totiž budete musieť do rekonštrukcie investovať viac peňazí. Pre rastúce ceny stavebných materiálov nemusíte mať od poisťovne dosť peňazí na opravu vášho bytu alebo domu.
Takto rýchlemu rastu cien stavebných materiálov nemusí potom stačiť ani indexácia. Mali by ste teda myslieť na pravidelnú aktualizáciu poistnej zmluvy. Pred výročím poistnej zmluvy by ste teda mali skontrolovať poistné sumy, či zodpovedajú reálnym hodnotám.
Zistite hodnotu
V prípade, keď máte v zmluve aktívnu indexáciu, tak by vám poisťovňa každý rok mala oznamovať novú výšku poistnej sumy. Rovnako by vám poisťovňa mala oznámiť, či indexáciu uplatnila alebo nie. Vzhľadom na vysokú infláciu je reálne, že poistná suma môže rásť aj dvojciferným tempom.
Majte na pamäti, že v prípade navýšenie poistnej sumy za dom alebo byt vám poisťovňa navýši aj poistné, ktoré jej platíte. Pár eur ročne navyše by však rozhodne nemalo byť dôvodom na zrušenie indexácie. Pamätajte, že je to práve indexácia, ktorá sa stará o aktuálnom poistnej sumy, aby váš dom alebo byť nebol podpoistení.
Raz za čas by ste však mali hodnotu vášho domu alebo bytu zistiť presnejšie. Napríklad si dať vypracovať znalecký posudok. Znalec dokáže presne určiť hodnotu vášho domu alebo bytu. Vďaka tomu budete presnejšie vedieť, či poistka zodpovedá skutočnosti alebo ju máte napríklad nastavenú na príliš nízku prípadne naopak na príliš vysokú hodnotu.
Ani nadhodnotenie poistnej sumy totiž nie je riešením. Poisťovňa pri vážnejších poistných udalostiach vždy skúma reálnu hodnotu nehnuteľnosti. Aj v prípade nadpoistenia potom môže poisťovňa krátiť poistné plnenie. Vyplatí vám teda menej peňazí a zbytočne ste platili za poistku veľa.
Znalecký alebo metre
Poistná suma by teda vždy mala zodpovedať realite. Nikdy by nemala byť výrazne nižšia ani výrazne vyššia ako je reálna trhová hodnota vášho domu alebo bytu. Lepšie povedané, vždy by mala zodpovedať sume, za ktorú si vo chvíli poistnej udalosti dokážete zabezpečiť rovnaké bývanie. Ako teda postupovať, aby poistná suma bytu alebo domu zodpovedala realite?
Prvou možnosťou je nechať si vypracovať už spomínaný znalecký posudok. Znalec určí presnú hodnotu vášho domu alebo bytu a budete vedieť, či poistná suma zodpovedá realite. Nechať si vypracovať znalecký posudok je dobré vtedy, keď napríklad zvažujete refinancovanie hypotéky a znalecký posudok po vás budete chcieť aj nová banka.
Vtedy aj tak musíte platiť znalcovi za znalecký posudok a nemusíte teda platiť za znalecký posudok len pre potreby poistnej zmluvy. Ak však refinancovanie hypotéky neplánujte musíte sa pripraviť, že znalec si za znalecký posudok vypýta niekedy aj stovky eur. Hodnotu vášho domu alebo bytu môžete však stanoviť aj ďalšími spôsobmi, ktoré nebudú znamenať ďalšie eura zaplatené navyše.
Pri domoch je to ťažšie
Znaleckému posudku sa však môže vyhnúť. Cenu vášho bytu si pomerne ľahko porovnáte na realitných portáloch. Pri bytoch sa cena určite jednoduchšie, keďže sa cena odvíja hlavne od výmery vášho bytu, jeho veku a tiež samozrejme oblasti, kde bývate. Pri bytoch teda viete cenu určiť aj porovnaním s ďalšími ponukami na realitnom trhu.
Pri domoch je určenie ceny už komplikovanejšie, keďže na hodnotu má vplyv viacero faktorov a nie vždy je cenu ľahké určiť podľa výmery. Tu však môže pomôcť samotná poisťovňa, keďže väčšina poisťovní dokáže cenu vášho domu určiť aj bez toho, aby k tomu mala znalecký posudok. Lenže v tomto prípade nejde o tak presné určenie hodnoty ako určenie hodnoty pomocou znaleckého posudku.
Počítajte teda s odchýlkami, ktoré môžu byť v závislosti od vybavenie vášho domu aj niekoľko tisíc eur. Pri drahších domoch môže byť potom rozdiel aj v desiatkach tisíc eur. Najmä pri drahších domoch by ste teda mali zvážiť investíciu do znaleckého posudku.
Nová zmluva?
Ak už viete novú hodnotu vášho bytu alebo domu mali by ste ju porovnať s poistnou sumou v zmluve. Ak je poistná suma nižšia ako reálna hodnota (aktuálne asi ten najpravdepodobnejší variant a hlavne v prípade, keď vaša zmluva nemala aktívnu indexáciu), tak by ste mali zmluvu aktualizovať.
Niektoré poisťovne umožňujú aj na existujúcej zmluve robiť zmeny a teda nemusíte uzatvárať novú poistku. Pred tým než sa rozhodnete aktualizovať pôvodnú zmluvu, overte si aké výhody by ste získali uzatvorením novej poistnej zmluvy.
Poisťovne totiž podmienky poistení domov a bytov aktualizujú. Nie vždy získate nové podmienky na starej zmluve. Niektoré nové výhody získate automaticky, ale niektoré získate len uzatvorením novej poistnej zmluvy.
Najmä ak má vaša poistná zmluva niekoľko rokov, tak by ste mali zvážiť uzatvorenie novej poistnej zmluvy, s ktorou získate aj nové podmienky a nové výhody.
Výpoveď starej
Ak už idete uzatvárať novú poistku, tak sa poobzerajte na trhu a nechajte si vypracovať ponuky z viacerých poisťovní. Porovnať ponuky nie je jednoduché, keďže každá poisťovňa má v rámci poistenia domov a bytov rôzne benefity. Každá z poisťovní má inak nastavené aj pravidlá, čo poistí v základe a za čo si už musíte priplácať.
Ak sa už rozhodnete pre novú zmluvu, tak nezabudnite výpoveď starú. V prípade neživotného poistenia sa vám totiž neoplatí platiť dve poistky. Na rozdiel od životného poistenia vám totiž poisťovne pri neživotnom poistení nebudú plniť dve. Neplaťte teda zbytočne dve poistky, vyberte si jednu, ktorá bude zodpovedať vaším potrebám.
Starú poistnú zmluvu však nemôžete vypovedať kedykoľvek. U väčšiny poisťovní platí, že zmluvu musíte vypovedať najneskôr šesť týždňov pred výročím zmluvy. U niektorých poisťovní to môže byť šesť týždňov pred koncom roka. Ak tento termín nestihnete, tak zmluva platí aj nasledujúci rok a poisťovni platíte za ďalší rok poistenia. Na aktualizáciu zmluvy teda myslite z predstihom, aby ste prípadne starú zmluvu stihli vypovedať.
Komplexné poistenie
Okrem poistenia samotného domu alebo bytu môže byť súčasťou aj poistenie vybavenia domácnosti. Na to by ste rovnako nemali zabúdať, pretože vám chráni vybavenie vašej domácnosti. Tu už bývajú poistné sumy výrazne nižšie, ale rovnako by ste toto pripoistenie nemali podceniť.
Rovnako pri tomto poistení by ste mali zvažovať sumu, na ktorú vašu domácnosť poistíte. Všetko záleží od toho ako drahé vybavenie v domácnosti máte. Poistnú sumu by ste v prípade poistenia domácnosti mali voliť nie len s ohľadom na súčasné, ale aj budúce vybavenie domácnosti. Najmä ak napríklad plánujete rekonštrukciu staršieho domu alebo bytu, ktorý ste práve kúpili.
Okrem toho môžete väčšinou spolu s poistením bytu, domu a domácnosti uzatvoriť aj poistenie zodpovednosti. Či už ide o poistenie zodpovednosti zo samotnej držby nehnuteľnosti alebo potom zodpovednostné poistenie osôb, ktoré žijú v domácnosti.
Poistenie zodpovednosti
Práve zodpovednostné poistenie viete využiť v prípade, keď napríklad na dovolenke v hotely spôsobíte škodu. Rozbité zrkadlo, výplň dverí alebo napríklad stratené kľúče od hotelovej izby nie sú potom najmenší problém. Náklady vám preplatí poisťovňa.
Z tohto poistenia však zároveň môžete kryť aj väčšie škody v závislosti od poistného limitu. Ten môže byť aj niekoľko stoviek tisíc eur. Poisťovňa za vás v tomto pripoistení uhradí škody na majetku aj na zdraví.
V prípade zodpovednostných poistiek z držby nehnuteľností vám potom poisťovňa zaplatí škody, ktoré spôsobila vaša nehnuteľnosť. Padnutá škridla z vášho domu na susedovu novú Teslu už nemusí byť pohromou pre váš rodinný rozpočet.
Kvalita nie cena
Pri poistení by ste nikdy nemali ako prvý parameter pre porovnanie používať cenu. Extrémne lacná poistka nemusí byť tým najlepším pre váš rodinný rozpočet. Ušetríte síce na ročných platbách, ale pri poistnej udalosti vám spôsobená škoda môže zruinovať rodinný rozpočet. Vyplatená suma od poisťovne nemusí stačiť na opravu a peniaze napríklad na nové okná po búrke budete musieť hľadať inde.
Ani to najdrahšie poistenie však nemusí stačiť na krytie škôd ak je poistka stará niekoľko rokov alebo ak nekryje tie správne škody. Vždy by ste mali myslieť na zadné vrátka a vytvoriť si rezervu, aby ste v prípade poistnej udalosti mali našetrené aj peniaze na prípadnú opravu vášho domova.