Archív pre zančku: Platby na internete

Facebookom sa šíri ďalší z mnohých podvodov, ktoré vás môžu pripraviť o nemalé peniaze. Tento krát sa útočníci snažia ľudí nalákať na nevyzdvihnutú batožinu z letiska v Bratislave.

Snahy podvodníkov dostať sa k údajom o platobných kartách sú rôzne. Niektorí útočníci sa vydávajú za Slovenskú poštu, iní využívajú aj ďalšie kuriérske spoločnosti. Sofistikované sú tiež podvody na Bazoši, keď sa vám budúci kupujúci snaží peniaze poslať pomocou vašej platobnej karty. Koniec je vo všetkých prípadoch rovnaký – ak zadáte údaje o vašej karty, tak vám účet podvodníci vybielia.

Mesačne na tieto podvody naletia desiatky Slovákov, ktorí často prídu o nemalé peniaze. Teraz sa Facebook šíri ďalší podvod a podvodníci sa neštítili zaplatiť aj reklamu, aby sa podvodná stránka dostala k čo najväčšiemu počtu ľudí. Aj pri reklamách na Facebooku platí, že im netreba veriť. Väčšina reklám na Facebooku schvaľuje automat.

Predávaná batožina?

Na Facebooku na vás môže vybehnúť reklama stránky „Strаtеná batožina – BrаtіsІаvа Airпоrt“, ktorá sa snaží predstierať, že ide o legitímnu stránku Letiska Bratislava. Podvodníci dokonca využili oficiálne fotky letiska, ktoré sú ako profilová fotka a tiež titulná fotka. V príspevkoch dokonca nájdete aj komentáre spokojných kupujúcich nevyzdvihnutej batožiny.

Na Facebooku podvodníci zverejnili hneď niekoľko príspevkov o predaji nevyzdvihnutej batožiny z Letiska Bratislava za lukratívnych podmienok. Facebook stránka vás presmeruje na podvodnú stránku letiska, ktorá akoby z oka vypadla tej pravej stránke. V profile však nájdete odkaz aj na legitímnu webovú stránku Letiska Bratislava.

Je to podvod?

Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o ďalšiu z mnohých podvodných stránok na Facebooku. V prvom rade by vás mal upútať samotný názov Facebook stránky, kde namiesto slova „Airport“ použili podvodníci slovo „Airпоrt“. Pri prvom pohľade to nemusíte vždy rozoznať.

Ďalším znakom podvodu je potom adresa samotnej stránky. Adresa stránky je „Topotechnology1“. Čo značí, že útočníci iba prevzali nejakú existujúcu stránku, ktorú premenovali a využili najmä fanúšikov stránky, aby ich podvod bol viac dôveryhodný. Stránka má totiž viac ako 1800 fanúšikov a aj toto môže vzbudzovať dojem, že ide o legitímnu stránku nejakej spoločnosti.

Aktualizované 5.2.2024 18:01: Na Facebooku pribudol aj ďalší profil, ktorý sa vydáva za Letisko Bratislava a opäť navádza na nákup nevyzdvihnutej batožiny.

Ak sa pozrieme na transparentnosť stránky, tak bola vytvorená ešte v roku 2019 práve s menom Topotechnology. Následne došlo k zmene mena len 1. februára 2024 na „Strаtеná batožina – BrаtіsІаvа Airпоrt“. Podvodníci vymazali aj celý obsah stránky a namiesto toho nahrali niekoľko príspevkov, ktoré sú venované údajnému predaju nevyzdvihnutej batožiny.

Podvodná stránka aj s logom letiska

Ak by ste klikli na niektorú z reklám tejto podvodnej stránky na Facebooku alebo na niektorý z príspevkov (ktorých je skutočne poskromne), tak vás podvodníci presmerujú na podvodnú stránku letiska a vyzvú vás na zaplatenie 2 eur, aby ste mali prístup k nevyzdvihnutej batožine.

Na samotnej stránke útočníci využili dokonca oficiálne logo Letiska Bratislava a tiež v dolnej časti nájdete recenzie údajných spokojných kupcov nevyzdvihnutej batožiny. Nič také sa však nestane. Ak vyplníte údaje o vašej karte, tak určite nebudete patriť medzi spokojných zákazníkov a podvodníci vás môžu pripraviť o nemalú sumu.

Preveruj!

Mnoho Slovákov sa dá zrejme zlákať na kúpu batožiny za 2 eura, keď občas hodnota samotného kufra by mohla byť niekoľkonásobne vyššia. Nič také ako predaje nevyzdvihnutej batožiny z Letiska Bratislava na Facebooku sa však nekoná. Odhliadnuc od toho, že Letisko Bratislava je z tých menších letísk a dohľadať majiteľa batožiny nie je veľký problém. Pokiaľ by sa to aj nepodarilo, tak v prípade Letiska Bratislava to budú zrejme jednotky kusov ročne.

Navyše Facebook stránka menila názov len nedávno a nejde o oficiálnu stránku Letiska Bratislava. Spozornieť by ste mali aj pri presmerovaní na podvodnú webovú stránku s ponúkanou nevyzdvihnutou batožinou, ktorá nesmeruje na oficiálnu web stránku Letiska Bratislava, ktorá je bts.aero.

Pred využitím podobných lákavých ponúk by ste sa vždy mali zamyslieť a preveriť si čo stránka ponúka. Pozrieť si názov Facebook stránky, preskúmať adresu Facebook stránky a tiež sa pozrieť na oficiálnu webovú stránku spoločnosti, v tomto prípade samotného Letiska Bratislava.

Vo všeobecnosti tiež pozor pred podobnými lukratívnymi ponukami ako je kúpa batožiny za 2 eura. Práve malé sumy podvodníci využívajú, pretože mnoho ľudí si povie, že prídu o dve eurá a to ich bolieť nebude. Podvodníkom však poskytnete údaje o vašej platobnej karte a ten vám potom môže vybieliť účet.

P

Blokujte

Pokiaľ ste už na ponuku tejto podvodnej Facebook stránky naleteli, tak rozhodne nečakajte a platobnú kartu okamžite blokujte vo vašej banke. Je tiež vhodné mať rozumne nastavené limity na platby na internete alebo si tieto platby preventívne vypnúť, pokiaľ to vaša banka umožňuje. Vyhnete sa tak v prípade podvodu vysokým sumám, ktoré podvodník z vášho účtu môže vyčerpať.

Väčšina slovenských bánk umožňuje rýchlu a bezplatnú zmenu limitov na online platby platobnou kartou na internete. Limit si teda viete zvýšiť, keď potrebujete zaplatiť vyššiu sumu. Pokiaľ nenakupujete na internete denne, tak vám stačí limit len niekoľko desiatok eur.

Niektoré banky potom umožňujú aj zablokovanie konkrétnych krajín alebo regiónov. Pokiaľ teda viete, že nakupujete hlavne na Slovensku, môžete si zablokovať ostatné kontinenty.

Rovnako niektoré banky umožňujú vytvorenie jednorazovej virtuálnej platobnej karty, ktorú môžete použiť pri nákupe v online prostredí, keď obchodníka nepoznáte. Použitá môže byť len raz a podvodník z nej teda nemôže prostriedky čerpať opakovane.

Naleteli ste? Podajte trestné oznámenie

Pokiaľ ste už podvodníkom sadli na lep a vybielili vám účet, tak by ste mali podať trestné oznámenie na polícii. Na banku sa síce obrátiť môžete, ale pokiaľ ste transakciu potvrdili napríklad SMS kódom alebo cez bankovú aplikáciu, je to už len váš problém. Banka vám peniaze v takom prípade nevráti, pretože za transakcie kartou je zodpovedný klient a nie banka.

Banka by vám peniaze vrátila len vtedy, pokiaľ by chybu urobila ona a teda by napríklad pri platbe platobnou kartou online neprišlo k overeniu cez bankovú aplikáciu alebo napríklad pomocou SMS kódu.

Šanca, že polícia podvodníkov vypátra nie je veľká. Facebook totiž nerád poskytuje údaje o používateľoch a mnohé podvodné stránky fungujú aj dlhé mesiace po ich nahlásení. Facebooku totiž z reklám, ktoré tieto podvodné stránky spúšťajú, má nemalé príjmy.

Pokiaľ už aj Facebook zakročí, tak podvodníci jednoducho vytvoria novú falošnú stránku. Vytvorenie podvodnej stránky vám pritom zaberie na Facebooku pár minút. Pokiaľ teda útočníkom jednu podvodnú stránku zablokujú, tak nemajú problém vytvoriť si hneď ďalšiu.

Desatoro bezpečného nakupovania na internete

  1. Neverte všetkému – Nie všetko čo je na Facebooku je pravda. Ponuky si preverujte priamo u daných spoločností. Neverte ani reklamám a vždy si overujte obchodníka.
  2. Pozor na zľavy – Extrémne výhodná cena môže byť znakom podvodu. Ak sa niečo bežne predáva za 100 eur, tak prípadná ponuka za pár eur nesie znaky podvodu.
  3. Neverte recenziám – Podvodníci sa často snažia zneužiť recenzie, aby upútali vašu pozornosť. Vytvoriť falošnú recenziu na webstránke je otázka pár sekúnd.
  4. Overte stránku – Vždy kontrolujte webovú adresu stránky a skúste obchodníka vyhľadať priamo cez Google. Podvodníci veľa krát vzhľadom napodobňujú stránky overených obchodníkov.
  5. Oficiálne zdroje – Ak obchodníka nepoznáte, tak využite oficiálne zdroje spoľahlivosti. Overte ho napríklad na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie a pozrite hodnotenia na Google.
  6. Bezpečne – Na internete vždy plaťte bezpečne. U neznámych obchodníkov využívajte dobierku a pri platbe kartou využívajte jednorazové virtuálne karty.
  7. Pozor na akcie – Podvodníci sa vás budú snažiť zmiasť aj nápismi ako „dnes kúpilo už 20 ľudí“, „posledný kus za túto cenu“. Nepodliehajte nátlaku a obchodníka si preverte.
  8. Nakupujte u overených – Vždy radšej uprednostnite veľké a overené eshopy a nekupujte u neoverených a hlavne zahraničných obchodov. Overte si dôkladne aj obchodníka.
  9. Overte na Heureke – Overte si obchodníka na Huereke alebo podobných porovnávačoch. Vidíte tam nezávislé a objektívne hodnotenie, ktoré obchodník nemôže ovplyvniť.
  10. Konajte rýchlo – ak máte podozrenie, že ste naleteli obchodníkom na nič nečkajte. Okamžite zablokujte vašu platobnú kartu a obráťte sa na políciu.