Archív pre zančku: Ministerstvo vnútra

Štát od dnes zjednodušuje život rodičom novonarodených detí. Už nebudú musieť absolvovať tortúru po úradoch, aby vybavili všetko potrebné. Rodný list alebo napríklad príspevok pri narodení dieťaťa dostanú rodičia automaticky.

Vybavenie formalít pri narodení dieťaťa výrazne zjednoduší jednotný formulár (dohoda o mene a priezvisku dieťaťa), ktorý rodičia podpíšu ešte v pôrodnici. Všetko ostatné už potom za rodičov automaticky vybaví štát.

Rodný list poštou

Nemocnice posielajú údaje o narodení dieťaťa priamo do systémov matrík. Rodičia už na matriku nemusia chodiť osobne. Rodný list potom matrika pošle na adresu matky doporučene poštou.

Rodičia doteraz museli hlásiť meno dieťaťa priamo na matričnom úrade. Rodič potom musel prihlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne, potom ísť k pediatrovi a gynekológovi a nakoniec ešte na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny so žiadosťou o vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa.

„Skrátka, rodičov po narodení bábätka čakal náročný administratívny kolotoč. S tým je koniec. Aby rodičia dali svojmu dieťaťu meno, už nemusia hneď bežať na matriku – a to sa týka teda najmä oteckov, ktorí museli na matrike potvrdiť, že súhlasia s menom, ktoré nahlásila v nemocnici matka. Po novom môžu rodičia dohodu o mene vybaviť hneď priamo v pôrodnici, kde ju obaja spoločne podpíšu. Rodný list potom matrika odošle na adresu mamičky. Od 1. augusta už ani nebude potrebné prihlasovať dieťa ani do zdravotnej poisťovne, lebo automaticky dostane zdravotnú poisťovňu matky. A na jej účet príde aj príspevok pri narodení dieťaťa,“

ozrejmila Remišová.

Výrazne jednoduchší

Po novom sa teda rodičia po narodení dieťaťa vyhnú behaniu po viacerých úradoch. Okrem matriky však štát za rodičov vybaví aj prihlásenie do zdravotnej poisťovne. Štát prihlási dieťa automaticky do rovnakej poisťovne akú má matka.

„Systém sme zjednodušili až do takej úrovne, že rodičia dnes už podpíšu iba jeden formulár. Tým je Dohoda o mene a priezvisku dieťaťa, ktorú podpíšu ešte v pôrodnici. Následne už celý proces zbehne automaticky. Túto zmenu bolo možné zrealizovať aj vďaka úzkej spolupráci s pediatrami, pôrodnicami a Národným centrom zdravotníckych informácií,“

uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Najväčšou výhodou však je, že rodičia po novom nemusia ísť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny so žiadosťou o vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa. Dávka príde rodičom automaticky na účet. Úrad práce pošle dávku na účet, ktorý má v evidencii. Pokiaľ účet nemá, tak rodičov kontaktuje telefonicky a rodiča ani v tom prípade nebudú musieť ísť osobne na Úrad práce.

Nebolo to jednoduché

Zaviesť túto prvú a zároveň najkomplexnejšiu životnú situáciu nebolo podľa ministersky Veroniky Remišovej vôbec jednoduché a je to spoločný výsledok úsilia rezortov informatizácie, vnútra, sociálnych vecí a rodiny a ministerstva zdravotníctva.

„Myslím, že toto je najlepší dôkaz, že táto vláda pracuje pre ľudí a prináša dobré riešenia a reformy aj v náročných časoch. Keď ide o pomoc pre ľudí, vieme vždy ťahať za rovnaký koniec a ja si to veľmi vážim,“

zdôraznila Remišová.

Vybavenie rodného listu však prebehne automaticky len v prípade, keď rodičia dohodu o mene a priezvisku narodeného dieťaťa podpíšu v pôrodnici do 24 hodín po pôrode. Ak by to rodičia nestihli, tak musia ísť na matriku osobne a behaniu po úradoch sa teda v toto prípade nevyhnú.

Aj ďalšie služby

Štát plánuje elektronizáciu a zjednodušenie aj ďalších služieb štátu. Medzi ďalšie služby, ktoré by sa mali dočkať zjednodušenia je napríklad hľadanie nového zamestnania, strata zamestnania alebo napríklad začiatok podnikania. Zjednodušiť by sa mal aj prepis a kúpa auta a tiež napríklad kúpa nehnuteľnosti.

„Rovnako proaktívne ako sme teraz pomohli rodičom, ktorým sa narodilo dieťa, bude štát pomáhať aj ľuďom, ktorí stratia alebo si hľadajú zamestnanie, chcú začať podnikať, kupujú si motorové vozidlo, alebo nehnuteľnosť na bývanie. Postupne spustíme až 16 životných situácií, ktoré zbavíme byrokracie a pri riešení ktorých bude štát ústretovo pomáhať občanom. Je to ďalší krok na ceste k fungujúcemu a prosperujúcemu Slovensku,“

dodala vicepremiérka Remišová.

Potupne by mali pribudnúť aj ďalšie služby, ktoré sa viac zautomatizujú a teda zjednodušia. Štát chce priniesť postupne 16 automatizovaných služieb v rôznych životných situáciach.

Od 1. júla 2022 nadobudla účinnosť novela zákona o cestnej premávke, ktorá priniesla okrem iného zmenu definície dopravnej nehody v súvislosti so spôsobenou hmotnou škodou. 

Udalosť, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej dôjde len k hmotnej škode bez ohľadu na jej výšku, sa nebude považovať za dopravnú nehodu, ale za škodovú udalosť.

Uvedené však bude platiť, len ak účastníci neboli pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, dohodli na zavinení a vypísali spolu tlačivo na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody.

V takom prípade to účastníkom umožní vec vybaviť aj bez prítomnosti policajtov na mieste, čím sa odstráni zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky do príchodu policajtov.

Ak niektorý z účastníkov predsa len bude trvať na prítomnosti polície na mieste udalosti a policajt zistí, že sú splnené všetky zákonné podmienky pre škodovú udalosť, nebude potrebná rozsiahla dokumentácia ako v prípade dopravnej nehody so zranením.

Nové pravidlá teda prispejú aj k zníženiu úrovne byrokracie na strane aktérov i štátnych orgánov. Obdobnú úpravu majú napríklad aj v Rakúsku a Maďarsku.