Archív pre zančku: Kríza

V USA skrachovali dve špecializované banky – v piatok to bola Silicon Valley Bank a dnes potom koniec oznámila newyorská Signature Bank. Obe banky neboli úplne štandardnými bankami, aj keď mali aj bežných (retailových) klientov.

Na trhu však ich koniec vyvolal paniku a bankový sektor v USA aj EÚ sa ocitol pod tlakom. Krach dvoch amerických bánk vyvolal spomienky na začiatok finančnej krízy v USA, keď padlo niekoľko amerických bánk a mnohé európske banky zachraňovali vlády. Prečo však nie je dôvod na paniku? V čom je krach Silicon Valley Bank a Signature Bank iný ako krach investičnej banky Lehman Brothers?

„Malé“ banky

Už v piatok médiami prebehla správa o tom, že krach americkej banky Silicon Valley je najväčším od roku 2008, keď vrcholila finančná kríza. Neskôr bol koniec Silicon Valley Bank označený za druhý najväčší pád banky v americkej histórii bankovníctva.

Dnes potom koniec oznámila ďalšia americká banka – Signature Bank. V jej prípade sa skloňuje označenie tretí najväčší pád v histórii amerického bankového sektora. Ide o systémový problém alebo len krach jednotlivcov?

Banka Silicon Valley držala vklady v objeme asi 175 miliárd USD a bola 16. najväčšou bankou v USA podľa dát americkej centrálnej banky Fed. Signature Bank potom mala vklady 83 miliárd USD a bola tak 29. najväčšou bankou v USA.

Pre porovnanie – Slováci mali v slovenských bankách v októbri minulého roka uložených necelých 43 miliárd eur. Na Slovensku by teda museli skrachovať všetky banky dvakrát, aby bol objem vkladov približne rovnaký ako v prípade Signature Bank.

Lenže pri porovnaní s ostatnými americkými bankami ide skôr o malých hráčov. Napríklad aktíva najväčšej americkej banky JPMorgan Chase sú vo výške 3.201 miliárd USD. Prvé tri najväčšie americké banky (JPMorgan Chase, Bank of AmericaCitibank) majú aktíva spolu 7.385 miliárd USD. Banka Wells Fargo, ktorá je štvrtou najväčšou bankou má potom aktíva v objeme 1.717 miliárd USD.

Špecializované banky

V prípade oboch bánk ide navyše o špecializované ústavy, ktoré sa nezameriavali na bežných (retailových) klientov. Silicon Valley Bank financovala hlavne začínajúce start-up firmy a Signature Bank bola zameraná na financovanie kryptomien.

Nešlo teda o banky, tak ako ich poznáme na Slovensku. Obe skrachované banky sa navyše zameriavali na financovanie rizikových aktivít. Klinčekom do rakvy v prípade banky Silicon Valley boli rastúce úrokové sadzby, ktoré americké centrálna banka Fed niekoľko mesiacov zvyšuje. Firmy začali vo veľkom vyberať peniaze z účtov, aby mohli financovať svoje aktivity pre rastúce úrokové sadzby. Banke došiel kapitál.

Banka Signature potom financovala hlavne kryptosektor, ktorý sa štandardne považuje za vysoko rizikový. Štvrtinu jej vkladov tvorili peniaze zo sektora kryptomien. Už v decembri banka Signature uviedla, že plánuje znížiť kapitál držaný z tohto sektora o osem miliárd USD. Už to nestihla.

Mali aj bežných

Pravdou je, že obe banky poskytovali služby aj bežným retailovým klientom. Tí sa však k svojim peniazom dostanú. Kontrolu nad Silicon Valley Bank a Signature Bank prevzala Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC), obdoba nášho Fondu ochrany vkladov.

V prípade Signature Bank už FDIC zriadila preklenovaciu banku, ktorá prevezme jej klientov a bude ďalej poskytovať služby. Zaujímavosťou je, že Signature Bank mala pomerne úzke naviazanie na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rodinu. Banka sa však Trumpa a jeho rodiny zbavila, keď v roku 2021 ešte ako prezident USA burcoval svojich priaznivcov k útoku na Kapitol. Trumpa vtedy dokonca vyzvala banka k odchodu z funkcie.

Rozbieha sa finančná kríza?

Bankový sektor v USA aj v Európe sa hneď po krachu oboch bánk ocitol pod obrovským tlakom. Mnohí si totiž ešte veľmi dobre pamätajú na rok 2008, keď vrcholila finančná kríza. Tá zasiahla bankové domy v USA aj v Európe.

Aj vtedy sa finančná kríza spustila práve v USA a finančnú krízu odštartoval krach americkej investičnej banky Lehman Brothers v roku 2008. Banka vtedy skončila pre problematické hypotekárne úvery, ktoré americké banky rozpredali investorom a to aj napriek tomu, že banky veľmi dobre vedeli ako toxické sú.

Banky vtedy vedeli, že ide o vysoko rizikové aktíva, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú tieto hypotéky splácané. Hodnota aktív Lehman Brothers však vtedy predstavovala sumu 638 miliárd USD – teda takmer tri krát toľko ako v prípade bánk Signature a Silicon Valley dokopy.

To je zásadný rozdiel medzi finančnou krízou v roku 2008 a krachom dvoch bánk tento a minulý týždeň. Problematické aktíva mali vtedy nakúpené aj veľké americké banky, ktoré zasiahli toxické aktíva a nesplácané hypotéky. Teraz ide o ojedinelý problém dvoch amerických bánk.

Fed poskytne hotovosť

K celej situácii sa vyjadrila aj americká centrálna banka Fed. V nedeľu americká centrálna banka Fed oznámila, že poskytne americkému finančnému sektoru dodatočné finančné prostriedky na zabezpečenie požiadaviek klientov.

Tieto prostriedky budú poskytnuté cez Bank Term Funding Program (BFTP), v rámci ktorého bude ako zabezpečenie akceptovať štátne dlhopisy a cenné papiere kryté hypotékami za ich nominálnu hodnotu. Tento program bude účinný maximálne jeden rok. Mnohí odborníci navyše predpokladajú, že krach dvoch bánk môže viesť k zastaveniu rastu úrokových sadzieb alebo minimálne k jeho spomaleniu.

Problémy by sa nemali vďaka podpore Fedu preniesť do iných amerických bánk. Ohrozené sú najmä menšie bankové domy. Veľké americké banky majú dostatočný kapitál a navyše sú pod drobnohľadom regulačných orgánov. Veľké americké banky držia väčšinu hotovosti, ale v USA celkovo pôsobí niekoľko stoviek bánk. Často ide o malé lokálne banky, ktoré by mohli mať problém s hotovosťou ak by u klientov vypukli obavy z bezpečnosti amerického bankového systému.

NBS upokojuje

Paniku vyvolal krach oboch bánk aj v Európskej únii. Európske banky totiž v roku 2008 utrpeli značné škody po páde amerického bankového sektora. Mnohé európske banky museli zachraňovať vlády, pretože sa pre problémy amerických bánk ocitli pod tlakom zo strany zákazníkov. Tí sa obávali a húfne vyberali svoje úspory uložené v bankách a navyše európske banky mali nakúpené aj toxické aktíva amerických bánk.

Ku krachu amerických bánk sa vyjadrila tiež Národná banka Slovensko (NBS). NBS upozornila, že na Slovensku žiadnu podobnú banku nemáme a navyše slovenské banky majú dostatok kapitálu. Všetky slovenské banky spĺňajú kapitálové požiadavky na vlastné financie.

"Udalosť, ktorá sa stala v Spojených štátoch, je veľmi špecifická. Na Slovensku žiadnu podobnú banku nenájdete, pretože obchodné modely bánk na Slovensku sú konzervatívne a výrazne viac diverzifikované. Úroveň kapitálu dosahuje jednu z najvyšších úrovní za posledné roky. Podobne aj ziskovosť či kvalita úverov dosahujú vysoké úrovne. NBS aj v poslednej Správe o finančnej stabilite z novembra 2022 poukázala na vysokú odolnosť bankového sektora aj v čase stresu,"

UVIEDOL TO VEDÚCI ODDELENIA KOMUNIKÁCIE NBS PETER MAJER.

Pomohli kryptomenám

Paradoxne však koniec dvoch amerických bánk pomohol krypotomenám a to napriek tomu, že obe mali značnú časť kapitálu v kryptomenách. Jedna z kryptomien (Stablecoin USD) dokonca fungovala práve vďaka Silicon Valley Bank.

Rastu kryptomien pomohli najmä vyjadrenia amerických úradov, že plánujú poskytnúť vkladateľom z Silicon Valley Bank ochranu. Navyše britská banka HSBC oznámila, že kúpi britskú pobočku skrachovanej Silicon Valley Bank.

Rast teda zaznamenali viaceré kryptomeny. Viac ako desať percent si pripísal napríklad Bitcoin a ether. Obe meny teda zmazali časť strát, ktoré sa prejavili po piatkovom krachu Silicon Valley Bank.

Napriek 6% rastu výnosov oproti minuloročným výsledkom druhá najväčšia americká banka Bank of America oznámila dvojciferný pokles čistého zisku podobne ako minulý týždeň pokles ziskov oznámili viaceré americké banky – Wells Fargo, JPMorgan Chase či Morgan Stanley. Konkrétne Bank of America oznámila 32% pokles zisku na 6,2 mld. USD.

Bank of America v druhom štvrťroku vytvorila rezervu 523 mil. USD na nesplácané úvery pri očakávaní 605 mil. USD. V minuloročnom druhom štvrťroku naopak Bank of America  rozpustila 1,62 mld. USD.

Čistý úrokový výnos vďaka rastu sadzieb a silnému dopytu po úveroch medziročne vzrástol o 22 % na 12,44 mld. USD. V tomto štvrťroku by čistý úrokový výnos mal vzrásť o ďalších 0,9 až 1,1 mld. USD, povedal na konferenčnom hovore finančný riaditeľ Alastair Borthwick

Neúrokové výnosy, ktoré zahŕňajú poplatky, klesli o 9 % oproti druhému štvrťroku 2021 na 10,2 mld. USD. Banka oznámila, že pokles je dôsledkom nižších poplatkov za investičné služby a zmenami politiky poskytovaných niektorých typov úverov.

ýnosy z poplatkov za investičné služby poklesli o 46 %. To je menej, než oznámili konkurenčné banky – JPMorgan (-54 %) alebo Morgan Stanley (-55 %).

Výnosy z obchodovania akcií a dlhopisov dosiahli 4,00 mld. USD v súlade s očakávaním. Objem úverov vzrástol o 12 % oproti predchádzajúcemu roku a presiahol 1.000 mld. USD. V komerčnej divízii úvery vzrástli o 16 %, zatiaľ čo spotrebiteľské úvery o 7 %.

To je pozitívna správa pre banku, ktorú podobne ako konkurenciu trápili nízke úrokové sadzby počas pandémie a malý dopyt po úveroch.

Výsledky minulý týždeň oznámili viaceré americké banky – Wells Fargo, Citigroup, Morgan StanleyJPMorgan Chase. Výsledky dnes oznámila aj ďalšia americká banka – Goldman Sachs, ktorá naopak prekonala očakávania analytikov. Horšie výsledky amerických bánk môžu naznačovať začiatok recesie v USA. USA podobne ako zvyšok sveta zápasia s vysokou infláciou. FED s infláciou bojuje zvyšovaním úrokov, ale vyššie úroky môžu spomaliť spotrebu a firmy odradiť od investícii. Recesia by sa zrejme z USA preniesla do celého sveta a spôsobila by ďalšiu krízu na finančných trhoch.

Výnosy Goldman Sachs dosiahli za druhý kvartál tohto roka celkom 11,86 mld. USD, čo je o 23 % menej ako v minulom roku. Bol prekonaný odhad analytikov, ktorí očakávali výnosy za druhý kvartál vo výške 10,67 mld. USD.

Pokles zapríčinili nižšie výnosy v segmente Asset Management a Investment Banking, avšak pokles v týchto divíziách bol čiastočne vyvážený vyššími výnosmi v segmentoch Global Markets a Consumer & Wealth Management.

Goldman Sachs zaznamenala čistý zisk na akciu v hodnote 7,73 USD a tým prekonala predikciu analytikov, ktorá bola vo výške 6,65 USD. V minulom roku však výnosy na akciu dosiahli až 15,02 USD. Kapitálová primeranosť CET1 dosiahla 14,2 %, pričom očakávania analytikov boli 14,3 %.

Podobné výsledky ako Goldman Sachs oznámili aj ďalšie veľké americké banky. Väčšina amerických bánk oznámila v druhom štvrťroku tohto roka horšie výsledky ako v rovnakom období pred rokom.

Výsledky minulý týždeň oznámili viaceré americké banky – Wells Fargo, Citigroup, Morgan StanleyJPMorgan Chase. Horšie výsledky amerických bánk môžu naznačovať začiatok recesie v USA. USA podobne ako zvyšok sveta zápasia s vysokou infláciou. FED s infláciou bojuje zvyšovaním úrokov, ale vyššie úroky môžu spomaliť spotrebu a firmy odradiť od investícii. Recesia by sa zrejme z USA preniesla do celého sveta a spôsobila by ďalšiu krízu na finančných trhoch.

Rast bol ale čiastočne kompenzovaný spomalením aktivity v sektore investičného bankovníctva. Výnosy z predaja a obchodovania FICC medziročne vzrástli o 31 % na 4,08 mld. USD, zatiaľ čo analytici očakávali 3,84 mld. USD. Výnosy z predaja akcií a obchodovania vzrástli medziročne o 8 % na 1,24 mld. USD a naplnili presne priemerný odhad analytikov.

Medziročný pokles o 46 % zaznamenali výnosy z investičného bankovníctva a dosiahli 805 mil. USD, pričom analytický odhad bol 980,9 mil. USD.

Ukazovateľ efektívneho pomeru, ktorý reflektuje podiel neúročených nákladov k celkovým výnosom, Citigroup vykázala vo výške 56 %, čo je o 12,6 percentuálneho bodu menej, než v priemere očakávali analytici.

Celkové depozitá Citigroup vykázala vo výške 1,32 trilióna USD, zatiaľ čo analytici očakávali 1,31 trilióna USD. Celkové pôžičky potom dosiahli výšku 657 mld. USD. Analytici očakávali 673,97 mld. USD.

Citigroup je už štvrtou veľkou americkou bankou, ktorá tento týždeň prezentovala hospodárskej výsledky za druhý kvartál tohto roka. Americké banky JPMorgan Chase, Morgan Stanley aj Wells Fargo prezentovali horšie výsledky ako očakávali analytici. Môže to znamenať začiatok recesie v USA.

Wells Fargo zaznamenala medziročne pokles celkových výnosov až o 16 % a celkové výnosy za druhý kvartál dosiahli 17,03 mld. USD. Pri komerčných výnosoch z bankovníctva Wells Fargo zaznamenala 18% nárast na 2,49 mld. USD pri očakávaní 2,32 mld. USD.

Výnosy z korporátneho a investičného bankovníctva vykázala Wells Fargo vo výške 3,57 mld. USD, čo predstavuje medziročný nárast o 7 %. Ďalej výnosy zo správy majetku a investícií dosiahli 3,71 mld. USD, čo reflektuje medziročný nárast položky o 4,8 %. Analytici očakávali 3,62 mld. USD.

Kvartálna celková priemerná hodnota výšky poskytnutých pôžičiek medziročne vzrástla o 8,4 % na 926,6 mld. USD, pričom analytici v priemere očakávali 913,31 mld. USD. Čistý úrokový výnos za kvartál bol 10,92 mld. USD, zatiaľ čo analytici očakávali 10,15 mld. USD.

Pomer neúročených nákladov k celkovým výnosom vykázala Wells Fargo vo výške 76 %, čo predstavuje medziročný nárast o 10 percentuálnych bodov, pričom analytici očakávali 73,1 %. Výška nesplácaných aktív medziročne klesla o 18 % na 6,12 mld. USD pri očakávaní 7,07 mld. USD.

Wells Fargo je treťou veľkou bankou, ktorá oznámila hospodárske výsledky za druhý kvartál, ktoré zaostali za očakávaniami analytikov. Prvou bola JPMorgan Chase, ktorá pre horšie výsledky zastali aj spätný odkup akcií a odložila si viac ako 400 miliónov USD na zlyhané úvery.

Neskôr výsledky prezentovala aj veľká investičná banka Morgan Stanley, ktorej výsledky boli tiež za očakávaniami analytikov. Horšie výsledky amerických bánk môžu znamenať, že USA smerujú do recesie.

USA podobne ako napríklad Slovensko čelia vysokej inflácii. Ministerstvo práce tento týždeň oznámilo, že inflácia v USA dosiahla 40-ročné maximum.

Morgan Stanley nie je prvou americkou bankou, ktorá hlási za druhý kvartál tohto roka horšie výsledky ako sa očakávalo. Ako prvá ohlásila horšie výsledky banka JPMorgan Chase, ktorá zároveň zastavila spätný odkup akcií a časť peňazí odložila na zlyhané úvery.

Výnosy investičnej banky Morgan Stanley v 2 štvrťroku tohto roka medziročne klesli až o 11 % na sumu 13,13 mld. USD. V segmente Wealth Management nedosiahli výsledky (5,74 mld. USD) očakávania analytikov (5,81 mld. USD).

Ukazovateľ kapitálovej primeranosti CET1 medziročne klesol na 15,2 % z minuloročných 16,6 %. Analytici pritom očakávali, že ukazovateľ dosiahne celkom 14,4 %.

Tvorba rezerv na zlyhané úvery dosiahla 101 mil. USD pri očakávaní 43 mil. USD. Pred rokom banka vytvorila rezervu 73 mil. USD.

Ako jedna z prvých amerických firiem dnes hospodárske výsledky za druhý kvartál oznámila banka JPMorgan Chase. Banka neohlásila práve najlepšie hospodárske výsledky a navyše oznámila zastavenie odkupu akcii.

Banka sa tiež začala pripravovať na zvýšené počty zlyhaných úverov a časť peňazí si teda odložila „na horšie časy“. Výsledky JPMorgan Chase môžu poukazovať, že USA smerujú do recesie.

Očistené výnosy vzrástli medziročne o 0,7 % na 31,63 mld. USD, čo je menej ako analytikmi očakávaných 31,97 mld. USD. Čistý úrokový výnos potom dosiahol 15,2 mld. USD, čo značí medziročné zlepšenie o 19 %.

Výnosy z obchodovania s finančnými aktívami narástli v medziročnom porovnaní o 15 % na 7,79 mld. USD, zatiaľ čo analytici očakávali vyšších 7,93 mld. USD. Konkrétne sklamalo obchodovanie s dlhopismi, komoditami a menami, z ktorého spoločnosť vygenerovala 4,71 mld. USD (o 400 mil. USD menej ako sa očakávalo trhom).

Nad očakávania si banka viedla v prípade obchodovania s akciami a derivátmi, kde dosiahla 3,08 mld. USD (o 260 mil. USD viac ako očakávania). Výnosy z investičného bankovníctva poklesli o 61 % na 1,35 mld. USD, trhový konsenzus predstavoval 1,92 mld. USD.

Čistý zisk medziročne klesol o 28 % na 8,65 mld. USD. Oproti minuloročnému 2Q, kedy spoločnosť rozpustila rezervy na krytie úverových strát v čistej výške 3 mld. USD, teraz naopak vytvorila rezervy v hodnote 428 mil. USD.

Zisk na akciu sa v porovnaní s 2Q 2021 znížil z 3,78 USD na 2,76 USD. V porovnaní s priemernými analytickými predikciami 2,88 USD ide o sklamanie.