Dôchodkovým fondom sa v minulom roku príliš nedarilo. V náročnom období si všetky dôchodkové fondy za minulý rok pripísali pokles hodnoty. Pre budúcich dôchodcov je to však dobrá správa.
Tento rok navyše prichádza k niekoľkým zasadaným zmenám v dôchodkovom sporení. Prvé zmeny sa udiali už od 1. januára k ďalším potom príde v máji. Posledné zmeny sa v dôchodkovom sporení udejú od 1. januára 2024. V článku si vysvetlíme prečo je pokles fondov dobrá správa a tiež si bližšie vysvetlíme zmeny, ktoré sa udejú v dôchodkovom sporení.
Turbulentný rok
Minulý rok bol pre investorov skutočne turbulentným rokom. Na začiatku roka 2022 doznievala ešte pandémia ochorenia COVID-19 a už sa svet musel vyrovnať s ešte väčšou pohromou. Na územie Ukrajiny vtrhla ruská armáda a ruský prezident Vladimír Putin iba pár metrov za našimi východnými hranicami rozpútal vojnu.
Lenže nebola to len vojna, ktorá potrápila investorov. Vo svete sa totiž začalo postupne hovoriť o kríze a o možnej recesii. Nie len na Slovensku totiž astronomicky rástli ceny tovarov, služieb a energií. V takejto náročnej situácii je to iba krôčik od pádu akciových trhov a môže to byť pohroma pre mnohých investorov. Stačí ak urobia nesprávne rozhodnutie.
Krušné leto
Ak sa pozrieme na vývoj niektorých akciových indexov, tak zistíme, že niekedy tesne pre letom sa trhy rozkolísali a začali klesať. Akciové indexy sú dobrým ukazovateľom toho, čo sa na trhu deje. Ak by došlo k poklesu len v prípade akcií konkrétnej firmy, prípadne konkrétneho sektoru, ešte nutne nemusí ísť o krízu. Firma mohla zverejniť zlé hospodárske výsledky a sektoru sa nemuselo dariť. Lenže akciové indexy obsahujú často aj desiatky firiem a preto ak poklesne celý index, tak už ide o možný signál problémov na trhu.
Pokiaľ sa pozrieme vývoj viacerých indexov, tak všetky zažili tesne pred letom ťažké chvíle a počas leta sa potom ich hodnota prepadla. Väčšina akcií je teraz v mínuse, no pre investorov to je práve tá najlepšia príležitosť. Mnoho Slovákov vo chvíli poklesu na trhoch začne panikáriť a peniaze chce vyberať. To je však chyba, ktorá znamená vašu stratu.
Pri poklese trhov je treba zachovať chladnú hlavu a naopak zvažovať možnú ďalšiu investíciu. Pokiaľ na ňu samozrejme máte voľné zdroje. Ak nemáte nasporené voľné zdroje môžete využiť aj pravidelné sporenie, ktoré dokáže ešte lepšie využiť obdobia rozkolísaných trhov.
Inak to nie je ani v prípade dôchodkových fondov, kde vo váš prospech hrá ešte aj čas. Dôchodkové sporenie nemáte na jeden alebo dva roky. Na dôchodok si šetríte desaťročia a teda nemusíte panikáriť pri každom poklese trhov. Navyše pokles pre vás znamená, že nakupujete viac za nižšiu cenu. To si vysvetlíme nižšie.
Žiadna kríza nikdy netrvá večne a trhy sa spamätajú aj z tých najväčších rán. Preto je dobré investovať aj počas poklesu trhov. Pri náraste trhov sa vám vaše peniaze rýchlejšie zhodnotia. Jednoduchá investičná poučka hovorí – nakupuj, keď sú trhy dole, predávaj, keď sú trhy hore. Bohužiaľ mnoho Slovákov robí presný opak a pri poklese okamžite zvažuje predať svoje investície.
Verte trhom
Nedávno som sa rozprával s jednou klientkou, ktorá mala veľkú obavu z investovania. Obávala sa, že sa trhy zo súčasnej situácie už nespamätajú a nastane na trhoch absolútna katastrofa. To je však veľmi málo pravdepodobné. Trhy sa vyrovnali už s väčšími pohromami ako zažívame teraz.
Mnoho z nás si pamätá ešte finančnú krízu z roku 2008, ktorú odštartoval pád investičnej banky Lehman Brothers. A ak by sme išli ešte do dávnejšej minulosti, tak tu máme technologickú bublinu a napríklad množstvo vojen, ktoré človek počas 20. storočia rozpútal. To všetko sú vždy rany, s ktorými sa trhy museli naučiť žiť. Podobne trhy reagovali negatívne napríklad aj na brexit a odchod Veľkej Británie z Európskej únie.
Zabudnúť nemôžeme ani na začiatok pandémie ochorenia COVID-19. Aj vtedy sme zažili prepady na trhoch. Prepad však pri niektorých sektoroch netrval dlho a najmä technologické firmy dokázali aj počas pandémie rásť. Nie vždy zažijeme rovnako rýchle oživenie trhov, ale časom sa trhy vyrovnajú s každou ranou.
V niečom iné
Je však pravdou, že súčasná situácia je v niečom iná a trhom zrejme nejakú dobu potrvá, kým sa z toho spamätajú. V prvom rade tu máme doznievajúcu pandémiu ochorenia COVID-19. Napríklad v Číne teraz zúri najsilnejšia vlna ochorenia COVID-19 od začiatku pandémie. Čína je pritom montážnou halou USA a Európy. Situácia sa v krajine zrejme nezlepší okamžite a Čínu bude ochorenie COVID-19 trápiť zrejme viac ako zbytok sveta.
Okrem toho tu máme vojnu na Ukrajine. No ešte dôležitejšia je astronomická inflácia a niečo, čo sme niekoľko rokov nezažívali – rast úrokových sadzieb. Pre vysokú infláciu začali centrálne banky postupne zvyšovať základné úrokové sadzby. Investori sa tomu možno potešia, ale pre klientov s úverom to môže byť katastrofa. Aj na Slovensku úrokové sadzby hypoték enormne rýchlo za jeden rok vrástli – aj o viac ako dve percenta. Zmeny na trhu dokonca spôsobili, že si niektoré banky vymenili svoje trhové pozície v hypotékach.
Pri kríze sa centrálne banky väčšinou snažia rozbehnúť financovanie domácností a firiem a to tým, že držia základné úrokové sadzby nízko. Dnes rozhodnutia centrálnych bankárov posielajú ekonomiky mnohých krajín do krízy a neskôr možno do recesie v záujme boja s vysokou infláciou. Nechajme bokom, či sú rozhodnutia centrálnych bankárov správne. To ukáže až história. Rozhodnutia centrálnych bankárov po celom svete však poslali akciové trhy do závratných mínusov.
Vysoká inflácia, ktorú sa snažia centrálni bankári krotiť zvyšovaním úrokov trápi mnohé firmy a núti ich šetriť. Znamená to prepúšťanie a znižovanie počtu zamestnancov. Napríklad veľké prepúšťanie oznámil Amazon, ktorý sa rozhodol znížiť počet zamestnancov o 18-tisíc zamestnancov. Amazon pritom počas pandémie rástol a naopak zamestnancov naberal. Teraz sa situácia otáča a firma musí šetriť. Problémom pre firmy sú aj vysoké ceny energií, ktoré naštartovali aj vysokú infláciu. Trhom sa teda celkom logicky v minulom roku nedarilo a väčšina akcií je v mínuse.
O polovicu menej
Stačí sa pozrieť na vývoj niektorých akcií. Napríklad taká Tesla stratila až 50 svojej hodnoty ak ste investovali niekedy cez leto, keď mala automobilka ešte rastové tempo. V prípade automobilky Tesla nemusí ísť len o rozhodnutia centrálnych bankárov a obavy z recesie. Elon Musk je nevyspytateľný blázon a trhy mu to teraz spočítali.
Ak sa však pozrieme na vývoj ďalších firiem, tak vidíme podobné krivky ako v prípade automobilky Tesla. Aj keď nie u všetkých došlo k takému enormnému prepadu. V mínusoch sú technologické spoločnosti, potravinárske firmy aj financie. Trhy sa jednoducho musia naučiť žiť v novej dobe, ktorú prinieslo obdobie po pandémii ochorenia COVID-19, svet po rozpútaní vojny v Európe a svet v dobe rýchlo rastúcich cien energií, služieb a cien potravín.
Trhy sa teda musia vyrovnať s novou situáciou. Pandémia ochorenia COVID-19 sa ešte neskončila, ale väčšina vlád ustúpila od lockdownov a tvrdých opatrení. Mnohé firmy sa chcú vrátiť k normálnemu fungovaniu, ale zamestnancom sa často návrat do kancelárií nepáči. Navyše sa zmenili aj zvyky zákazníkov. Mnoho ľudí si zvyklo sedieť doma a prakticky nechodiť von. Znamená to, že reštaurácie alebo napríklad ubytovacie zariadenia sa musia vyrovnať s poklesom zákazníkov a to všetko pri raste cien tovarov a služieb.
Pre technologické firmy odznenie pandémie ochorenia COVID-19 znamenal koniec obdobia žni a dvojciferných rastov. Naopak mnohé firmy postupne oznamujú škrtanie počtu zamestnancov. Západné firmy sa musia vyrovnať aj s novou situáciou na východ od našich hraníc. K tomu tu máme enormný rast cien všetkého od energií až po mzdové náklady. V čase rastúcich cien sa totiž aj zamestnanci logicky dožadujú vyššieho zvýšenia miezd. S tým sa však v mnohých firmách spája aj znižovanie počtu zamestnancov a prepúšťanie. V dobe krízy a recesie si prepustení zamestnanci nemusia hneď nájsť nové miesto a máme tu začiatok recesie. Prepustení zamestnanci začnú šetriť a míňajú menej peňazí.
Chvíľu to potrvá
Kým sa trhy spamätajú, tak to ešte nejaký ten piatok potrvá. Firmy sa však postupne naučia pôsobiť v novom svete a s nástrahami, ktoré minulý rok priniesol sa vyrovnajú. Firmám môžu pomôcť najmä dobré hospodárske výsledky, ktoré začnú o pár dní firmy oznamovať za posledný kvartál minulého roka. Pokiaľ by napriek ťažkému roku firmy prezentovali dobré výsledky, ktoré v ťažkej dobe nemusia znamenať len vyššie zisky, tak to môže trhy povzbudiť. Aj horšie hospodárske výsledky, ak pôjde o pokles tržieb alebo ziskov len na úrovni pár percent a nie desiatok percent, budú v súčasnej dobe pozitívnym signálom.
Poďme však naspäť na začiatok – prečo je pokles dobrou správou pre budúcich dôchodcov? V prvom rade si treba uvedomiť, že pokles je normálnym správaním trhov. Ak by sme sa pozreli na obdobie niekoľko desiatok rokov nájdeme vždy obdobia poklesu a obdobia rastu. Nájsť firmu, ktorá sústavne len rastie je prakticky nemožné. Ak sa pozrieme napríklad na Apple, dnes jednu z najhodnotnejších firiem na svete, tak ešte pred pár desiatkami rokov išlo o firmu čo stála pred krachom. Zlé obdobie vystriedalo dobré a Apple dnes patrí k technologickým lídrom trhu so stovkami miliónov zákazníkov po celom svete.
Pokiaľ sledujete vývoj vášho osobného dôchodkového účtu, tak ste si určite všimli, že ste začali nakupovať viac dôchodkových jednotiek. Tie sú totiž pri dôchodkových fondoch (a v istej podobe aj pri akciách) tým, čo by ste mali sledovať.
Dôchodkové jednotky
Všetky peniaze, ktoré do druhého piliera pošlete (či už vo forme odvodov alebo vo forme dobrovoľného príspevku) sa premenia na dôchodkové jednotky (pri bežných fondoch potom na podielové jednotky). Čo sa mení je vždy len hodnota jedného podielu – jednej dôchodkovej jednotky.
Ukážeme si to na príklade. Pravidelne investujete do dôchodkového fondu „A“ každý mesiac rovnakú sumu 100 eur, ktorého podiely (dôchodkové jednotky) nakupujete. V tabuľke nižšie vidíte, že ste nakupovali rôzne počty dôchodkových jednotiek, keďže hodnota fondu „A“ sa každý deň mení. Preto ste raz nakúpili 53 dôchodkových jednotiek a inokedy aj 71 dôchodkových jednotiek. Práve v dobe poklesov trhov kupujete viac dôchodkových jednotiek, keďže cena jedného podielu je nižšia.
Z tabuľky zároveň vidíte aj rozdiel medzi jednorazovou a pravidelnou investíciou. Pri jednorazovej investícii nikdy neviete, či nakupujete za najnižšiu cenu alebo môže cena ešte klesnúť. Pri náraste trhov potom získate na tom, že ste v dobe poklesov na trhoch nakupovali viac dôchodkových jednotiek.
Takže napriek tomu, že sa fondu „A“ v minulom roku nedarilo, tak sa vám počet podielov nikdy nezmení. Počet podielov si predstavte ako veľkosť vlastníctva peňazí v danom fonde. Aby sa to ľahšie vysvetľovalo pozrieme sa na to ako na koláč. Aj napriek poklesu trhov teda vlastníte stále rovnakú časť “koláča” iba cena surovín na jeho výrobu sa časom mení. Cena surovín potom ovplyvňuje konečnú cenu za ktorú koláč dokážete predať. Čím vyššia je cena surovín potrebných na výrobu koláča, tak tým vyššia bude aj cena, ktorú si za koláč môžete pýtať. Surovinami na výrobu koláča sú v prípade dôchodkových fondov jednotlivé firmy, ktorých akcie sú vo fonde nakúpené. Pokles je teda to čo chcete zažiť.
Dobrá správa
Pre budúcich dôchodcov to znamená, že počas poklesov trhov kupujú stále väčšiu časť koláča a pritom minú menej peňazí za nákup surovín. Koláč však nebudete chcieť vlastniť na veky. Ak sa raz koláč rozhodnete predať a bude to v čase, kedy jeho cena bude vysoko pre vysoké nákupné ceny surovín potrebných na jeho výrobu, tak bude vaša investícia v pluse.
Pre budúcich dôchodcov to znamená, že nakupujú viac dôchodkových jednotiek. Keď začne rásť ich cena, tak sa peniaze budúcich dôchodcov začnú zhodnocovať rýchlejšie. Pokiaľ teda nemierite na dôchodok v období nasledujúcich troch až päť rokov, tak je pokles pre vás dobrou správou. Ak sa trhy spamätajú, tak sa vaše peniaze začnú rýchlejšie zhodnocovať. Cena koláče pre vysoký dopyt začne rásť a vlastniť budete väčšiu časť koláča, pretože ste ich veľa nakúpili v období, keď bol koláč lacnejší. A teda nakupovali ste v čase poklesov trhov.
Pokles nie je dobrou správou len pre tých, ktorí pôjdu na dôchodok o jeden alebo dva roky. Lenže ani pre nich neznamená pokles trhov katastrofu. Už pri tvorbe druhého piliera sa na možné krízy a recesie myslelo. V istom momente sa vaše peniaze presunú z rizikovejších akciových fondov do menej rizikových. Podľa pôvodných pravidiel to bolo v roku, keď ste dosiahli vek 52 rokov. Vtedy začala dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) postupne vaše nasporené peniaze presúvať z rizikových fondov do menej rizikových fondov. Nové pravidlá, ktoré platia od začiatku tohto roka, systém menia a zavádzajú ochranu. Viac si o nej povieme nižšie.
Viac peňazí
Súčasná situácia na trhu nie je jednoduchá, ale trhy sa s novými ranami vyrovnajú. Dôchodkové fondy potom začnú rásť a peniaze sa začnú zhodnocovať. Nemusí to však trvať deň, týždeň alebo mesiac. Môže to trvať aj mesiace, kým si trhy na novú situáciu zvyknú. Do tej doby na svojom dôchodkovom osobnom účte uvidíte červené čísla.
Tu je dôležité uvedomiť si, že dôchodkové sporenie trvá desiatky rokov a teda nejaký pokles počas celej doby sporenia jednoducho prísť musí. Krízy tu boli, sú a budú. To je normálne fungovanie finančného sveta. Najhoršie je, pokiaľ do finančného sveta začnú zasahovať politici a často ich populistické rozhodnutia.
Stalo sa to aj pred niekoľkými rokmi, keď chceli ľuďom pri investovaní dopriať garancie. Lenže každá investícia sa spája vždy s rizikom a pokiaľ chcete pri investovaní garantovať aspoň istinu, tak to väčšinou znamená nižšie alebo dokonca žiadne výnosy. Aj dôsledkom tohto politického rozhodnutia si väčšina Slovákov dnes sporí v konzervatívnych garantovaných fondoch a ich peniaze sa roky prakticky znehodnocovali namiesto toho, aby zarábali. Zmeny tento rok prichádzajú opäť, ale väčšinou ide o pozitívne zmeny k lepšiemu.
Menej peňazí
Dobrou správou pre sporiteľov v II. pilieri nie sú rozhodnutia politikov nezvyšovať podiel peňazí, ktoré smerujú do druhého piliera, ale smerujú do deravej Sociálnej poisťovne. Už v tomto roku sa malo percento opäť zvýšiť a viac peňazí malo sporiteľom smerovať na ich osobné dôchodkové účty. Lenže k zvýšeniu podielu peňazí posielaných na osobné dôchodkové účty príde nakoniec až v roku 2025.
Rozhodnutie prišlo v najhoršiu dobu, keď mohli sporitelia participovať na poklese trhov a nakupovať viac koláčov. Namiesto tohto sa príspevok zvýši zrejme v čase, keď už budú trhy niekde inde a naopak budú ľudia aj napriek vyššiemu odvodu do druhého piliera nakupovať menej dôchodkových jednotiek.
Príspevok do II. piliera v rokoch 2023 a 2024 zostane vo výške 5,5 % z vymeriavacieho základu. V rokoch 2025 a 2026 bude vo výške 5,75 % z vymeriavacieho základu. Od roku 2027 to bude 6 % z vymeriavacieho základu.
Čo bolo toho dôvodom tohto rozhodnutia? Nesystémové zmeny v dôchodkoch, ktoré sa pravidelne dejú. Tento rok bude Sociálna poisťovňa prvý krát vyplácať rodičovský dôchodok, na ktorý nemá peniaze. Dôchodky od januára vzrástli o takmer 12 percent a ani na to nemá Sociálna poisťovňa peniaze. Viac peňazí pracujúcich teda ostane Sociálnej poisťovni a na dôchodkové účty im pôjde menej peňazí. To dobrá správa pre budúcich dôchodcov rozhodne nie je.
Predvolená stratégia
Od tohto roka sa však udiali aj pozitívne zmeny v II. pilieri. Sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri sa predvolí investičná stratégia, pokiaľ niekoľko rokov s úsporami v II. pilieri nehýbali. Väčšina sporiteľov má totiž peniaze uložené v garantovaných fondoch s takmer nulovým zhodnotením (a to aj v dobrých rokoch). Teraz sa navyše aj v garantovaných fondoch častejšie objavujú mínusové čísla a zmazať mínus v garantovaných fondoch môže trvať aj niekoľko rokov. V akciových fondoch môžete pritom zmazať mínus aj za niekoľko mesiacov.
Od 1. mája sa zavádza takzvaná predvolená investičná stratégia. Tá kombinuje sporenie v indexovom negarantovanom dôchodkovom fonde a v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde podľa veku sporiteľa.
Čo to znamená? Vaše nasporené peniaze budete mať v predvolenej investičnej stratégii až do stanoveného veku. Peniaze teda budete mať v indexovom negarantovanom dôchodkovom fonde. Po dosiahnutí stanoveného veku začne DSS každoročne automaticky presúvať 4 % vášho majetku do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu. Pre rok 2023 je stanovený vek na prvý presun do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu 50 rokov.
Hlavným cieľom zavedenia predvolenej investičnej stratégie je umožniť dosiahnuť čo najvyšší výnos so zabezpečením ochrany úspor pred výraznými trhovými výkyvmi v čase pred odchodom do dôchodku. Vzhľadom na tieto zmeny budete mať aj po dovŕšení dôchodkového veku časť majetku v indexovom negarantovanom dôchodkovom fonde a až v priebehu výplaty dávky sa váš majetok postupne presunie do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu.
Existujúci sporitelia dostanú do 28.2.2023 od svojej DSS spolu s výpisom za rok 2022 informáciu o predvolenej investičnej stratégii. Dozviete sa v nej, či budete súčasťou predvolenej investičnej stratégie automaticky, alebo či môžete o presun do predvolenej investičnej stratégie požiadať. Dozviete sa tiež, čo máte urobiť, ak budete alebo naopak nebudete mať záujem byť v predvolenej investičnej stratégii. Presun do predvolenej investičnej stratégie začne postupne od 1.7.2023.
Automatický vstup
Opäť sa zavedie aj automatický vstup do II. piliera a do dôchodkového sporenia budú môcť vstúpiť aj sporitelia, ktorí to nestihli do 35. roku života. Čas na to budú mať o päť rokov dlhšie. Automatický vstup do druhého piliera v istom čase prestal fungovať a mnoho mladých ľudí ani netušilo, že môžu vstúpiť do druhého piliera.
Každý, komu po 1.5.2023 vznikne prvé dôchodkové poistenie (teda budú za neho prvýkrát zaplatené odvody na dôchodkové poistenie), bude mať 180 dní na to, aby si vybral DSS a uzatvoril s ňou zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.
Ak do 180 dní zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení neuzatvoríte, Sociálna poisťovňa vám DSS automaticky pridelí. Zároveň prevedie príslušnú časť poistného na váš osobný dôchodkový účet v danej DSS. Rozhodnutie by ste však v žiadnom prípade nemali nechávať na Sociálnu poisťovni. O svoj dôchodok by ste sa mali začať zaujímať hneď ako začnete pracovať a veľmi dobre zvážiť, ktorej DSS zveríte svoje úspory. Existujú totiž stále aj také DSS, kde zhodnotenie nebude enormné, keďže nemajú v ponuke rizikovejšie indexové fondy.
Ak si však niekto nebude želať zostať sporiteľom v II. pilieri, môže svoje rozhodnutie oznámiť do 730 dní Sociálnej poisťovni. Jeho účasť v II. pilieri sa zruší od počiatku. Ak v budúcnosti svoje rozhodnutie zmení, môže požiadať o zapojenie do II. piliera, a to až kým nedovŕši 40 rokov.
Od 1. mája sa zároveň sporiteľom v II. pilieri umožní vybrať si na sporenie viacero fondov naraz. Z pohľadu investora ide o pozitívny krok vpred, keďže môžete lepšie rozložiť vaše investície v čase. Novela zákona zároveň zjednoduší dobrovoľné príspevky. Už nebudete musieť z DSS uzatvárať dodatok, aby ste si mohli na dôchodok sporiť aj dobrovoľne.
Odplaty a garancie
Sporenie v II. pilieri bude ešte menej nákladné. Ruší sa totiž odplata za vedenie osobného dôchodkového účtu a odplata za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde. DSS si bude účtovať iba odplatu za správu majetku v dôchodkovom fonde.
Tá sa bude vypočítavať z hodnoty spravovaného majetku takto: v roku 2023 vo výške 0,45 %, v roku 2024 vo výške 0,425 % a od roku 2025 vo výške 0,4 % priemernej ročnej predbežnej čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde. Poplatky tak budú aj prehľadnejšie a ľahšie sa v nich budete vedieť zorientovať.
Zavedie sa aj nová garancia. Keď požiadate o dôchodok z II. piliera, DSS porovná vaše vklady do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu a vašu aktuálnu nasporenú sumu v tomto fonde. Ak je aktuálna nasporená suma v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde nižšia ako jeho vklady, čiže príspevky, penále a prevody majetku do tohto fondu, rozdiel doplatí DSS z vlastného majetku. Táto garancia sa vzťahuje len na povinné príspevky. Nebude sa teda vzťahovať na dobrovoľné príspevky. Obe zmeny platia od 1. januára 2023.
Menej byrokracie
Nové podmienky v dôchodkovom sporení môžu spôsobiť opätovné väčšie presuny medzi jednotlivými dôchodkovými správcovskými spoločnosťami a to hlavne pri tých, ktorým zvolí DSS automaticky Sociálna poisťovňa. Niekoľko rokov totiž väčšina sporiteľov v druhom pilieri spala a s peniazmi nijako aktívne nepracovala.
Prestup medzi dvomi DSS bude, lepšie povedané už je, jednoduchší. Táto zmena totiž začala platiť 1. januára 2023. Pri prestupe ste doteraz potrebovali zbytočný papier zo Sociálnej poisťovne, tzv. akceptačný list. Akceptačný list potvrdzoval, že ste sporiteľom v druhom pilieri a prikladali ste ho k prestupnej zmluve. Od januára už tento papier nie je potrebný.
Prestup medzi DSS môžete zrealizovať najskôr po jednom roku od začiatku sporenia a potom vždy najskôr po 6. mesiacoch od posledného prestupu. Prestup teda bude výrazne jednoduchší.
Sporitelia si v tomto roku budú aj naďalej vyberať z rovnakých foriem výplaty dôchodku ako doteraz. A to podľa ponukového listu zo Sociálnej poisťovne. Jedinou zmenou je, že sa pri výplate týchto dávok bude zohľadňovať aj individuálna garancia.
Zmeny v dôchodkoch od budúceho roka
Ďalšie zmeny sa v dôchodkovom sporení udejú od januára budúceho roka. Upravia sa podmienky výplaty dôchodkov a tiež možnosti vybrať si nasporené peniaze jednorazovo. Pri jednorazovej výplate nasporených peňazí sa zavedie aj nová daň z výnosu.
Starobný dôchodok z II. piliera sa bude od 1. januára 2024 vyplácať formou programového výberu a doživotného dôchodku. Dlhodobý programový výber bude vyplácaný polovicu strednej doby dožitia (aktuálne je to približne 7-8 rokov) z polovice nasporenej sumy. Počas jeho výplaty bude nevyplatená časť úspor plne dediteľná.
Na doživotný dôchodok prevedie DSS druhú polovicu nasporenej sumy do životnej poisťovne, ktorá bude sporiteľovi vyplácať doživotný dôchodok. Dočasný dôchodok, ktorý vyplácali poisťovne ako jednu z foriem dôchodku, už nebude v ponuke dôchodkov z II. piliera.
Ďalšou možnosťou pre sporiteľov s doživotnými dôchodkami (z I. piliera, výsluhovými či napr. z cudziny) vyššími ako tzv. referenčná suma (referenčnú sumu každoročne určí Sociálna poisťovňa), bude možnosť vybrať si svoje úspory určené na programový výber bez akýchkoľvek obmedzení, t. j. aj jednorazovo. V tom prípade ale bude tento výber zdanený. Aktuálne nie sú dostupné ďalšie informácie o forme a výške zdanenia takéhoto programového výberu.
Bez zásahov politikov
Zmeny, ktoré sa v tomto roku udiali v dôchodkovom sporení ho opäť viac posúvajú k začiatkom jeho fungovania na Slovensku. Vtedy reformu dôchodkov chválili ekonómovia aj analytici. Ľudia si totiž na dôchodok začali sporiť sami a nemuseli sa teda spoliehať len deravú štátnu kasu. Už teraz majú ľudia v DSS nasporených viac ako 11 miliárd eur.
Problémom je, že pre politikov ide o lákavú sumu peňazí, ktoré môžu minúť na svoje bláznivé nápady. Nesystémové a často populistické zmeny v dôchodkoch celému systému len škodia. V budúcnosti bude klesať počet pracujúcich a tým začne klesať aj príjem Sociálnej poisťovne. Jediným riešením je presúvať stále väčšiu sumu na dôchodkové účty.
Pre ľudí to bude zároveň väčšia motivácia hľadať si dobre platenú prácu, aby si na dôchodok dokázali našetriť. Pre štátny rozpočet to v budúcnosti bude znamenať výrazne nižšiu záťaž, keďže peniaze na dôchodok si každý našetrí z vlastných príjmov. Ostáva teda už len dúfať, že sa v nasledujúcich rokoch nedokyckáme momentu, keď by sa peniaze z osobných dôchodkových účtoch presunuli do deravej Sociálnej poisťovne.