Archív pre zančku: Európska únia

Slováci si podľa Národnej banky Slovensko (NBS) rýchlo zvykajú na finančné technologické novinky. Podľa centrálnej banky si klienti troch najväčších bánk veľmi rýchlo zvykli na instantné platby (SEPA okamžité platby alebo aj rýchle platby), ktoré prišli na Slovensko pred rokom. Od tej doby ich Slováci uskutočnili už desiatky miliónov.

Okrem toho si však Slováci obľúbili aj platby platobnou kartou a tiež platby mobilom alebo hodinkami. Objem platieb v hotovosti potom neustále klesá. Poslanci Sme rodina pritom do parlamentu predložili novelu Ústavy, ktorá má garantovať možnosť platiť hotovosťou. Pred voľbami ide zo strany politikov skôr o populizmus.

Garantujú aj európske pravidlá

Možnosť platiť v hotovosti pritom stanovujú aj samotné pravidlá fungovania platieb eurom. Európska centrálna banka (ECB) priamo na svojom webe uvádza, že obchodník má povinnosť umožniť platbu aj v hotovosti. Urobiť to nemusí len vtedy, keď vopred jasne informuje o pravidlách bezhotovostnej platby, ale navyše musí mať k tomu aj jasný dôvod.

Pokiaľ teda obchodník napríklad pred vstupom do predajne jasne uvedie, že prijíma len bezhotovostné platby a k tomu uvedie aj dôvod prečo hotovosť neakceptuje, tak pravidlá nijako neporušuje. Je potom na zákazníkovi či u obchodníka nakúpi a zaplatí kartou alebo bude hľadať iného, kde bude možné platiť aj v hotovosti.

Platby kartou vyhrávajú

Nič to nemení na fakte, že platby kartou postupne vytláčajú hotovostné platby. Má to hneď niekoľko dôvodov. Jedným je aj dohľadateľnosť platieb a tiež bezpečnosť, keď nemusíte nosiť pri sebe hotovosť. Výhodou platieb kartou je aj jednoduchšia správa osobných financií, keď viete lepšie sledovať vaše výdavky ako pri platbe v hotovosti.

Bezhotovostných platieb kartou alebo mobilom je už viac ako výberov hotovosti z bankomatov. Pomohla tomu aj pandémia, keď sa zákazníci vyhýbali platbám v hotovosti a radšej v obchodoch platili kartou alebo mobilom, či hodinkami. Výhodou potom bolo aj zvýšenie limitov na platbu kartou bez potreby zadania PIN kódu. Pred pandémiou ste bez zadania PIN kódu zaplatili maximálne 20 eur, teraz je tento limit až 50 eur na jednu platbu.

Platba kartou je tak oveľa rýchlejšie ako platba v hotovosti, keď navyše v peňaženke musíte nosiť množstvo mincí. Navyše si Slováci rýchlo zvykli aj okamžité platby medzi trojicou najväčších slovenských bánk. Na pripojenie ostatných slovenských bánk si však zrejme ešte niekoľko rokov počkáme.

Rýchle platby sme si rýchlo obľúbili

Prvé slovenské banky spustili rýchle platby (SEPA okamžité platby) minulý rok vo februári. Ako prvé spustili instantné rýchle platby tri najväčšie slovenské banky – Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB banka.

Od tohto momentu prevod medzi účtami vedenými v týchto troch bankách už netrvá dni, ale len niekoľko sekúnd. Rýchle platby však majú aj obmedzenia – banky si stanovili maximálne limity na jednu platbu. Výhodou potom je, že platby prebiehajú 24 hodín denne aj to aj cez víkendy alebo sviatky.  

„Slováci majú k inováciám blízko a preto aj okamžité platby začali používať hneď od prvého dňa. Počet domácich (odoslaných) a cezhraničných (odoslaných a prijatých) okamžitých platieb vzrástol mesačne z 1,7 milióna transakcií vo februári 2022  na približne 3 milióny vo februári tohto roka,“

UVIEDLA NA SVOJOM BLOGU NBS.

Ďalší výraznejší nárast počtu okamžitých platieb očakáva centrálna banka po pripojení ostatných slovenských bánk v horizonte nasledujúcich 2 rokov. Nie všetky banky však zavedenie rýchlych platieb potvrdili. Zmeniť to však môže pripravovaná nová legislatíva na pôde Európskej komisie.

Budú povinné

Tomu, aby sa okamžité platby stali novým štandardom pre európske platby, má napomôcť aj nová legislatíva, ktorá sa pripravuje na pôde Európskej komisie. 

Okrem iného má zaviesť aj termíny, dokedy budú poskytovatelia platobných služieb na trhu EÚ povinní zaviesť poskytovanie SEPA okamžitých platieb pre všetkých európskych spotrebiteľov a firmy s ich výhodami ako je rýchlosť, bezpečnosť a digitálne spracovanie.

Počty SEPA okamžitých platieb – zdroj: NBS

Rozvoju SEPA okamžitých platieb môžu pomôcť aj platobné riešenia u obchodníkov založené na okamžitých platbách, ktoré by mohli fungovať podobne ako platby kartami a byť novou alternatívou pre platby za tovary a služby. Pre obchodníkov by to však znamenalo aj výrazne nižšie náklady ako pri platbe kartou, keď často bankám platia aj percento zo zaplatenej sumy platobnou kartou.

Rýchle platby si Slováci veľmi obľúbili, keď v prvé mesiace realizovali menej ako dva milióny platieb. V závere minulého roka potom počet rýchlych platieb prekročil aj hranicu troch miliónov. Počty platieb budú narastať a tento rok by sa do systému mohli zapojiť aj menšie banky. Zapojenie v tomto roku sľubuje napríklad česká pobočka Fio banky. Ďalšie slovenské banky sa na pripojenie do systému SEPA okamžitých platieb pripravujú.

Menej hotovosť a viac platby kartou

Okrem rýchlych platieb si Slováci obľúbili aj platby platobnou kartou a platby mobilom alebo hodinkami. Objem bezhotovostných platieb je už vyšší ako objem výberov hotovosti z bankomatov.

Podiel výberov z bankomatov a platieb kartou – zdroj: NBS

Údaje ukazujú, že výbery z bankomatu začali klesať najmä po začiatku pandémie, keď Slováci prestali platiť hotovosťou a viac začali viac platiť bezhotovostne kartou alebo mobilom.

„Počet a objem bezhotovostných platieb kartami na Slovensku rastie z roka na rok. Výbery hotovosti z bankomatov klesajú na úkor platieb. Od polovice roku 2020, keď hodnota platieb kartami prvýkrát v histórií predbehla výbery hotovosti z bankomatov, platíme kartami stále viac a viac. Ku koncu roka 2022 sme zaplatili kartami o 1,3 mld. EUR viac, ako sme si vybrali hotovosť z bankomatov a tieto “nožnice“ sa otvárajú stále viac,“

DOPLNILA NBS.

Rastie podiel platieb mobilmi či hodinkami

Nie je to však len o obľúbenosti bezhotovostných platieb kartou u obchodníkov. Rastie aj podiel počtu platieb mobilom a hodinkami. Slováci si mobilné platby obľúbili, pretože nemusia nosiť platobnú kartu a platby mobilom sú aj bezpečnejšie ako platby samotnou kartou. Sú navyše aj jednoduchšie, keďže na platobnom terminály obchodníka nie je potrebné zadávať PIN ani pri vyšších platbách.

Podiel platieb mobilom a hodinkami – zdroj: NBS

Podiel počtu mobilných platieb na všetkých platbách kartami u obchodníkov narástol za 3,5 percenta na viac ako 22%. Na Slovensku môžete platiť cez dva najväčšie platobné systémy – Apple Pay a Google Pay. Navyše však fungujú aj ďalšie platobné metódy ako Garmin Pay alebo napríklad FitBit Pay.

„Predpokladáme, že rastúci trend používania smart mobilov a smart hodiniek bude pokračovať vďaka jednoduchému a rýchlemu použitiu pri platbách u obchodníkov v kamenných prevádzkach či na internete, ale aj vďaka rastúcemu počtu používateľov smart zariadení,“

PREDPOKLADÁ CENTRÁLNA BANKA.

Obľúbené sú aj platby kartou na internete

Platenie kartou pri nakupovaní na internete je už pre mnohých samozrejmosťou. Záujem o tento druh platieb narástol počas pandémie a rastie naďalej. Nezmenili to ani prísnejšie podmienky pre potvrdenie platieb ani rastúci počet podvodov, ktorým Slováci v posledných mesiacoch na internete čelia.

Počty platieb kartou na internete a porovnanie so všetkými platbami kartou – zdroj: NBS

Počet nákupov v obchodoch na internete zaplatených kartami rástol aj v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021, v počtoch o 21,9 % a v objeme o 21,2 %. V poslednom štvrťroku 2022 bol podiel platieb kartami v obchodoch na internete na všetkých platbách kartami dokonca až 13%.

„Uvidíme, čím nás prekvapí tento rok. Už dnes však vieme, že spomínané trendy v používaní kariet budú pokračovať a rovnako bude rásť používanie okamžitých platieb. Ukazuje to jediné: Obyvatelia Slovenska majú po moderných platobných prostriedkoch naozaj veľký apetít,“

UZATVÁRA NA BLOGU NBS.

Vysoká inflácia netrápi len Slovensko. Posledné údaje Štatistického úradu hovoria, že inflácia na Slovensko dosiahla dvadsaťdvaročné maximá, keď ceny v auguste rástli o rekordných 14 percent. Harmonizovaný index spotrebiteľských cien v auguste potom dosiahla podľa údajov slovenského Štatistického úradu 13,4 percenta.

Vysoká inflácia však trápi všetky krajiny Európskej únie. Podľa údajov Eurostatu dosiahla inflácia v celej Európskej únii hodnotu 10,1 percenta a vzrástla tak z júlovej hodnoty 9,8 percenta.

Lepšia situácia bola pri pohľade len na krajiny eurozóny, kde sa inflácia držala stále pod hranicou desať percent. V auguste dosiahla inflácia v eurozóne hodnotu 9,1 percenta oproti júlovej hodnote 8,9 percenta.

V celej Európskej únii rýchlo rastú najmä ceny energií, ale tiež ceny potravín. Najnižšiu infláciu v auguste zaznamenalo Francúzsko, kde ceny vzrástli len o 6,6 percenta. Nasledovala Malta s infláciou na úrovni 7 percent a tretiu najnižšiu infláciu v EÚ malo Fínsko (7,9 percenta).

Naopak mnohé krajiny zaznamenali infláciu vysoko nad priemerom celej EÚ. Najvyššiu infláciu v Európskej únii v auguste zaznamenali v Estónsku, kde sa ceny medziročne zvýšili o astronomických 25,2 percenta. Nasledovalo Lotyšsko s infláciou na úrovni 21,4 percenta a trojicu krajín s najvyššou infláciou uzatvára Litva, kde inflácia dosiahla 21,1 percenta.

Na budúco týždňovej septembrovej schôdzi guvernérov Európskej centrálnej banky sa očakáva ďalšie zvyšovanie úrokov. Európska centrálna banka (ECB) po niekoľkých rokoch po prvý krát zvýšila úrokové sadzby v júli.

Zvýšenie bolo vyššie ako predpokladali trhy, ale ECB v sprísňovaní menovej politiky zaostáva za inými centrálnymi bankami, ktoré úroky dvíhajú razantnejšie. V septembri sa však očakáva aj výraznejšie sprísnenie menovej politiky ECB.

Niektorí analytici predpokladajú, že by guvernéri ECB mohli už budúci týždeň odsúhlasiť zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Rovnaké zvýšenie potom trhy predpokladajú aj v októbri.

Úrokové sadzby v eurozóne by teda stúpli za dva mesiace o 1,5%. Ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb je však neisté. Niektorí analytici predpokladajú, že by v budúcom roku ECB nemusela úroky zvyšovať rovnako razantne.

Dôvodom by mohlo byť zníženie inflácie, ktorá je v eurozóne mimoriadne vysoká. Dosahuje takmer deväť percent. Na Slovensku je inflácia ešte vyššia a v júli sa priblížila k štrnástim percentám, ešte vyššia bola potom v susednom Česku.

Sprísnenie menovej politiky ECB a razantné zvýšenie úrokov dva mesiace po sebe, by mohlo spomaliť infláciu a je teda možné, že ECB v budúcom roku nebude sprísňovať menovú politiku.  

Rast spotrebiteľských cien v marci výraznejšie zrýchlil a mierne sa zrýchlil aj v apríli, kedy dosiahol nové historické maximum 7,5%. Zvýšenie inflácie ovplyvnili predovšetkým ceny energií, ktoré sú zodpovedné približne polovicu celkového cenového rastu.

Najrýchlejšie sa do spotrebiteľských cien premietajú ceny ropy prostredníctvom cien palív. Postupne sú však, v závislosti od frekvencie úpravy regulovaných cien energií v jednotlivých krajinách eurozóny, zasiahnuté aj ostatné kategórie energií ako elektrina, plyn, teplo.

Aj potraviny

Pri energiách to nekončí, zrýchľuje sa aj rast cien potravín. Drahšie energie sa premietajú aj do vyšších nákladov firiem a ich predajných cien.

Príkladom môže byť napríklad výroba umelých hnojív, kde sa vo veľkej miere používa zemný plyn. Ceny hnojív tak od začiatku roku 2021 vzrástli až o 140%.

Zvyšujú sa tak náklady v rastlinnej i živočíšnej výrobe a to sa postupne prelieva do spotrebiteľských cien potravín. Kým ešte v apríli minulého roka bola inflácia potravín prakticky nulová, dnes predstavuje takmer 6%.

A čo zvyšné tovary a služby?

Inflácia bez cien energií a potravín dosahuje 3,5% a takisto sa nachádza na maximách. Aj v jej vývoji možno cítiť drahé energie, najmä v cenách služieb spojených s dopravou.

Zrýchľovanie jadrovej inflácie súvisí aj s otváraním ekonomiky po pandémii (služby súvisiace s rekreáciou) ale aj s globálnym výpadkom viacerých vstupov vo výrobe tovarov.

Tie spôsobujú zaostávanie ponuky za dopytom, čo podporuje rast cien. Značná časť inflácie je takto dovážaná zo zahraničia.