Mnoho Slovákov sa v nasledujúcich týždňoch pozrie za naše hranice. Ako napríklad zaplatiť za účet v reštaurácii alebo za tankovanie benzínu, aby sa dovolenka nezmenila v nočnú moru?
V prvom diely nášho letného špeciálu sme sa pozreli na cestovné poistenie, ktoré by ste mali mať uzatvorené pred cestovou do zahraničia a rozhodne by ste ho nemali podceňovať. Náklady na liečbu alebo na transport na Slovensko sa môžu vyšplhať aj na tisíce eur. Konečný účet za liečbu potom môže byť kľudne vo výške ceny štvorizbového bytu v bratislavskom Starom meste.
Lenže už pred dovolenkou by ste mali myslieť aj na to ako budete na dovolenke platiť. Jednoduché to máte pokiaľ cestujete do krajín ako napríklad Taliansko alebo Španielsko. Keďže majú euro, tak nemusíte myslieť na výmenu peňazí za domácu menu. Také Chorvátsko má tento rok ešte vlastnú menu, ale od budúceho roka aj tam už budete platiť eurami.
Karta alebo hotovosť?
Univerzálny recept ako platiť na dovolenke neexistuje. Všetko záleží od destinácie kam cestujete. Už v cestovke vám vedia povedať, či je napríklad problém s platbami kartou alebo naopak viete kartou zaplatiť všade. V niektorých destináciách totiž počítajte stále s tým, že sa bez hotovosti jednoducho nezaobídete.
V každom prípade sa situácia zmenila od kedy máme na Slovensku euro. Nakupovať cudziu menu vo veľkom pred cestou nemá veľký význam. Euro je voľne zmeniteľnou menou kdekoľvek vo svete a teda sa nemusíte obávať, že by vám euro nevymenili za miestnu menu v banke alebo zmenárni.
Jediné s čím treba počítať, že najmä v súkromných zmenárňach môže byť výmena eur za domácu menu poriadne drahá. Buď vám zmenáreň ponúkne veľmi nevýhodný kurz alebo vám zúčtuje poriadne mastný poplatok. V tom najhoršom prípade vás môže zmenárnik ozbíjať na kurze aj na poplatku za samotnú výmenu cudzej meny.
Späť sa nemusí dať
Pokiaľ teda cestuje do zahraničia je dobré si domácu menu a to najmä v bankovkách nižších hodnôt zameniť už pred cestou na Slovensku. Vyhnete sa potom problémom pokiaľ napríklad budete potrebovať zaplatiť za benzín a nebude vám fungovať vaša platobná karta.
Nie všetky banky však ponúkajú všetky svetové meny. Myslite na to pred odchodom z dovolenky. Napríklad také dirhamy, ktorými sa platí v Spojených arabských emirátoch, vám na Slovensku žiadna banka nevymení za eurá. Problémom môžu byť však napríklad aj chorvátske kuny alebo bulharské levy. Ani tie nemenia bežne banky naspäť a nájdete jednu alebo dve banky, ktoré vám ich vymenia naspäť na eurá.
Takže pred návratom na Slovensku radšej peniaze zameňte na letisku, v zmenárni alebo v banke (aj keď to bude za horší kurz) a hlavne sa zbavte mincí. Mince totiž banky väčšinou nevykupujú a teda ich neviete zameniť naspäť na eurá. Nezbodnite hlavne zameniť chorvátske kuny, ktoré už budúci rok na dovolenke nebudete potrebovať, keďže krajina od 1. januára 2023 prechádza na euro.
Karty aspoň dve
V mnohých dovolenkových destináciách nie je problém platiť platobnou kartou. Pred cestou do zahraničia by ste však mali mať v peňaženke aspoň dve platobné karty. Úplne ideálna kombinácia je, aby jedna z týchto kariet bola kreditná (úverová) karta. Prečo?
Platobnú kartu k účtu môžete použiť na výber peňazí z bankomatu. Na to kreditná karta určená nie je. Kreditnou sa naopak oplatí platiť v obchodoch, hoteloch a reštauráciách. Platíte totiž peniazmi banky a nie vlastnými. Ak by teda prišlo napríklad k zneužitiu peňazí na karte, tak nepríde o peniaze na bežnom účte. Navyše platba kreditkou má ešte jednu veľkú výhodu – ľahko si viete spočítať koľko ste skutočne na dovolenke minuli.
Kreditnú kartu po vás môžu chcieť v hoteloch, ktoré si na nej rezervujú nejakú sumu na úhradu nákladov. Rovnako budete kreditku potrebovať napríklad, keď si chcete v zahraničí požičať auto. Väčšina hotelov vám umožní použiť aj kartu k účtu, avšak bezpečnejšie je to práve s kreditnou kartou.
Platiť samozrejme môžete aj mobilom a hodinkami. Aj vtedy vlastne platíte vašou platobnou kartou, ale platba je bezpečnejšia. Hodinky alebo mobil musíte mať chránené heslom a teda aj v prípade straty alebo jeho krádeže neprídete o peniaze. Pred dovolenkou si teda vaše karty nastavte v Google Pay alebo Apple Pay. Banky podporujú aj ďalšie platby pomocou chytrých hodiniek, čo vám tiež môže zjednodušiť platenie na dovolenke.
Jedna embosovaná
Ideálne potom je, pokiaľ máte v peňaženke karty aspoň dvoch rôznych kartových spoločností. Banky bežne vydávajú karty od asociácii VISA a MasterCard. No najmä v zahraničí sa môžete stretnúť aj s ďalšími kartovými spoločnosťami.
V peňaženke by ste pred cestou do zahraničia mali mať aspoň jednu embosovanú platobnú kartu. Túto platobnú kartu spoznáte ľahko – má totiž vystúpené písmená, ktoré pri prechode prstami zreteľne cítite.
Embosované karty sú karty vyššieho štandardu a okrem platby na klasických termináloch u obchodníkov s nimi viete ľahko zaplatiť napríklad cez telefón alebo cez internet. Tieto karty majú často aj vyššie limity a teda nie je problém s nimi zaplatiť aj vyšší účet za hotel.
Peniaze v hotovosti
Kartami samozrejme plaťte hlavne priamo u obchodníkov. Je to bezpečnejšie a tiež lacnejšie. Väčšina bánk totiž neúčtuje žiadny poplatok za platbu kartou a je pritom jedno, či ňou platíte doma alebo za hranicami.
Pozor by ste si mali dať hlavne na výber peňazí z bankomatu. Väčšina bánk výber z bankomatu spoplatňuje. V niektorých krajinách potom môžu banky účtovať zvýhodnené poplatky za výber z bankomatu vlastnej skupiny. Nie všetky banky však poplatky za výber bankomatu v zahraničí účtujú.
Pozrite si poplatky v jednotlivých bankách:
- Prehľad bankových účtov: Študentské účty môžete mať stále zadarmo (2. časť)
- Prehľad bankových účtov: Študentské účty môžete mať stále zadarmo (1. časť)
- Osobné účty zadarmo? Banky ich stále majú v ponuke
- Prehľad bankových účtov: Za prémiové služby si priplatíte
- Prehľad bankových účtov: Platené sa môžu zmeniť na bezplatné
Ak už vyberáte peniaze z bankomatu, tak vyberajte radšej naraz a väčšiu sumu. Za výber z bankomatu môžete totiž banke zaplatiť aj niekoľko eur. Poplatky za výber z bankomatu mimo krajín EÚ sa môžu pohybovať v percentách a banky často účtujú aj minimálnu sumu. Často je to päť alebo šesť eur. Preto, keď už potrebujete vybrať z bankomatu vyberte peniaze naraz.
Pozor na zneužitie
V zahraničí by ste si mali dať pozor aj na možné zneužitie platobnej karty. Pri používaní karty doma a aj v zahraničí platí niekoľko zásad. Ak kartou platíte u obchodníka alebo v reštaurácii nikdy nedávajte kartu z ruky a majte ju vždy po dohľadom. Stačí napríklad jedna fotka prednej strany a opísať kód zo zdanej strany karty a váš účet môže nepoctivý čašník vybieliť.
Rovnako pozor by ste si mali dávať aj pri výberoch z bankomatov. Ak už vyberáte z bankomatu, tak vyberajte z bankomatov bánk. V mnohých krajinách nie je nič výnimočné, keď bankomaty prevádzkuje súkromník a nie banka. Týmto bankomatom sa radšej vyhýbajte a vyberajte z bankomatov bánk ideálne priamo pri pobočkách bánk.
Kartu sledujte v bankovej aplikácii alebo si nastavte notifikácie o každej platbe kartou. Pri podozrení na zneužitie nečakajte a kartu hneď blokujte. Číslo na blokovanie platobnej karty majte poznačené v mobile. Nájdete ho však často aj priamo vo vašej mobilnej aplikácii.
Jednu do zálohy
Pre prípad zneužitia vašej platobnej karty by ste mali mať jednu záložnú kartu, ktorú nebudete nosiť so sebou ani ňou platiť. Použijete ju v prípade, keď by vám vašu kartu zneužili alebo by ste ju stratili.
Nezabúdajte, že v prípade straty, krádeže alebo podozrenia na zneužitie karty je potrebné ju okamžite zablokovať. Kartou je možné do 150 eur zaplatiť aj bez zadania PIN kódu a prípadný zlodej vám teda môže vybieliť účet.
Dovolenka sa pre stratenú alebo ukradnutú kartu môže rýchlo zmeniť na najhoršiu nočnú moru s bieleným účtom. Plaťte kartou bezpečne, nenoste zo sebou zbytočne veľa hotovosti a aj napriek dovolenku sledujte váš bankový účet. Vyhnete sa tým problémom po návrate z dovolenky.