Archív pre zančku: Bývanie

Rast úverov na bývanie sa v novembri opäť spomalil a banky poskytli menej nových hypoték ako v októbri. Trh hypoték spomaľuje už niekoľko mesiacov a to najmä pre rastúce úrokové sadzby úverov na bývanie.

Banky v októbri poskytli celkom 250 miliónov eur nových úverov na bývanie. Za november táto suma klesla o ďalších 20 miliónov eur len na 232 miliónov eur nových úverov na bývanie. Menej úverov na bývanie ako v novembri banky poskytli už len v septembri, keď banky dokázali poskytnúť len 220 miliónov eur v úveroch na bývanie.

Rástla ČSOB a 365 banka

Jednotlivým bankám sa mierne zmenili aj trhové podiely. Víťazom boja o nové úvery na bývanie sa stala slovenská pobočka ČSOB. Jej trhový podiel medzimesačne vzrástol o 0,06 percenta na 14,91 percenta. Banka si tak ešte viac upevnila pozíciu trhovej trojky v úveroch na bývanie, keď na pozícii trhovej trojky nahradila Tatra banku.

ČSOB k pozícii trhovej trojky v úveroch na bývanie pomohlo aj minuloročné spojenie s OTP bankou. Banke sa však v tomto roku darilo získavať aj nových klientov a to najmä na dlhšiu fixáciu. ČSOB od začiatku roka jej trhový podiel v úveroch na bývanie narástol o 1,11 percenta. Podobne rýchlym tempom rástla už len jedna slovenská banka.

Okrem ČSOB dokázala v náročnom prostredí rastúcich úrokov rásť len jedna banka. Medzimesačne mierne rástol trhový podiel aj 365 bank, ktorej však trhový podiel narástol len o 0,01 percenta na 3,05 percenta. 365 banka bola úspešná aj keď sa pozrieme na vývoj od začiatku roka. Trhový podiel v úveroch na bývanie jej narástol o 0,36%.

Začal pád Prima banky?

Na druhej strane medzi porazenými bankami sa v úveroch na bývanie po prvý krát v tomto roku objavila Prima banka. Tej medzimesačne klesol trhový podiel v úveroch na bývanie o 0,03 percenta na 11,49 percenta. Pokles naznačovali už čísla za október, keď banka medzimesačne v úveroch na bývanie vôbec nenarástla.

Prima banka sa dlhodobo zameriavala hlavne na refinancovanie hypoték z iných bánk a klientov lákala hlavne na nízke úrokové sadzby pri krátkej trojročnej fixácii. Ešte na začiatku minulého roka tak Prima banka predávala hypotéky s trojročným fixom na úrovni 0,4 percenta. Aktuálne však Prima banka predáva hypotéky s trojročným fixom na úrovni troch percent a úrokové sadzby budú zrejme naďalej rásť.

Objem refinancovaných hypoték výrazne klesol všetkým bankám, pretože úrokové sadzby rastú naprieč celým trhom. Stratégia Prima banky a jej zameranie len na refinancovanie hypoték už teda nemusí fungovať. Navyše sa výrazne spomalilo poskytovanie nových úverov na bývanie a Slováci nákup nového bývania začali odkladať.

Prehráva VÚB aj Tatra banka

Lenže Prima banka nie je jedinou bankou, ktorej medzimesačne klesol trhový podiel. Trhový podiel v úveroch na bývanie klesol aj VÚB banke. Tá stratila 0,03 percenta a jej trhový podiel v novembri klesol opäť pod 20 percent na 19,97 percenta. VÚB sa v hypotékach nedarí od začiatku roka. Stratila spomedzi všetkých slovenských bánk najviac klientov a od začiatku roka je trhový podiel v úveroch na bývanie klesol o 1,51 percenta.

Nedarilo sa ani Tatra banke, ktorá tento rok definitívne prišla o pozíciu trhovej trojky v úveroch na bývanie. Medzimesačne stratila Tatra banka ďalších 0,02 percenta a jej trhový podiel v novembri klesol len na 13,06 percenta. Od začiatku roka jej však trhový podiel klesol o 0,56 percenta.

Ostatné takmer bez zmeny

Trhové podiely ostatných bánk v úveroch na bývanie sa medzimesačne takmer nezmenili. Viacerým bankám však v tomto rok trhový podiel klesal. Bez zmeny ostal trhový podiel Slovenskej sporiteľni, ktorá má najväčší objem poskytnutých úverov na bývanie. Slovenská sporiteľňa tak mala na konci novembra trhový podiel v úveroch na bývanie na úrovni 25,15 percenta. Od začiatku roka jej trhový podiel stúpol len o 0,04 percenta.

Bez zmeny ostal aj trhový podiel slovenskej pobočky českej UniCredit, ktorá má aktuálne trhový podiel na úrovni 5,23 percenta. Od začiatku roka jej však trhový podiel klesol o 0,04 percenta.

Nedarilo sa ani poľskej mBank, ktorá medzimesačne stratila 0,01 percenta a od začiatku roka jej trhový podiel v úveroch na bývanie klesol o 0,18%.

Objem poskytnutých hypoték v mesiaci august opäť stúpol. Tempo rastu nových hypotekárnych úverov a úverov na bývanie však postupne spomaľuje. V mesiaci august si Slováci požičali 338 miliónov eur prostredníctvom úverov na bývanie. Mesiac pred tým objem nových úverov na bývanie dosiahol 344 milióna eur.

Najmenej peňazí si Slováci požičali v tomto roku vo februári, keď objem nových úverov na bývanie dosiahol len 255 miliónov eur. Naopak najviac peňazí si od bánk Slováci požičali v júni, keď objem nových úverov na bývanie dosiahol 483 miliónov eur.

Slováci si od bánk požičali už takmer 40 miliárd eur. Za tento rok si Slováci požičali už viac ako 2,7 miliardy eur. Najviac nových úverov na bývanie však získali hlavne dve slovenské banky – ČSOB a Prima banka.

Rástli tri

Väčšine bánk aj v mesiaci august klesal trhový podiel v úveroch na bývanie. V auguste dokázali rásť len tri slovenské banky. Medzimesačne sa trhový podiel v úveroch na bývanie zvýšil 365 bank, Prima banke a ČSOB. Posledným dvom menovaným bankám pritom trhový podiel ako jediným rastie od začiatku roka.

Najrýchlejšie rástol trhový podiel Prima banke, keď jej medzimesačne vrástol trhový podiel v úveroch na bývanie o 0,18 percenta. Prima banka drží dlhodobo nízke úrovne sadzby a má jedny z najnižších úrokových sadzieb spomedzi konkurentov. Banka na rozdiel od konkurencie preferuje hlavne krátke fixácie na tri roky. V ponuke napríklad vôbec nemá fixáciu na 10 a viac rokov.

Druhý najvyšší rast trhového podielu v úveroch na bývanie si pripísala slovenská ČSOB. Jej trhový podiel v úveroch na bývanie vzrástol medzimesačne len 0,06 percenta. Treťou bankou, ktorá zaznamenala rast trhového podielu v úveroch na bývanie bola 365 bank, ktorej vzrástol trhový podiel o 0,02 percenta.

Ostatné klesli

Ostatným slovenským bankám trhový podiel v úveroch na bývanie sústavne klesá od začiatku tohto roka. Najviac klientov na trhu stratila VÚB, ktorá prišla o 0,10 percenta na trhom podiely v úveroch na bývanie. VÚB však stratila najviac klientov od začiatku roka. Od začiatku roka jej trhový podiel v úveroch na bývanie klesol o 1,46 percenta.

Klientov však stratila tiež Tatra banka, Slovenská sporiteľňa aj UniCredit Bank. Slovenská sporiteľňa stratila 0,06 percenta na trhom podiely v úveroch na bývanie a Tatra banka stratila 0,04 percenta. Tatra banka pritom prišla od začiatku roka o 0,44 percenta v úveroch na bývanie. Slovenskej sporiteľni sa trhový podiel od začiatku roka prakticky nezmenil.

Slovenská pobočka UniCredit bank potom prišla o 0,03 percenta na trhovom podiely úverov na bývanie. Trhový podiel sa nezmenil ani poľskej pobočke mBank.