Archív pre zančku: Bežné účty

Vysoká inflácia znamená, že sa hodnota peňazí rýchlo prepadá. Ak ste minulý rok mali 100 eur, tak dnes máte len 86,80 eur. Ako ochrániť peniaze pred vysokou infláciou?

Vysoká inflácia znamená, že sa hodnota vašich peňazí prakticky každým dňom znižuje. Štatistický úrad tento týždeň zverejnil údaje o inflácii za mesiac jún. Asi nie je veľkým prekvapením, že inflácia opäť medziročne narástla a už prekonala hranicu 13 percent. S vysokou infláciou však budeme musieť bojovať ešte zrejme niekoľko mesiacov.

Lenže vysoká inflácia netrápi len Slovensko. Podobne sú na tom okolité krajiny a vlastne celá Európska únia. Priemerná inflácia v Európskej únii dosiahla 8,80 percenta. Infláciu nad deväť percent potom majú napríklad aj v USA, kde je to najvyššia inflácia za posledných 40 rokov. Takto vysokú infláciu tam naposledy mali na začiatku osemdesiatich rokov.

Klesajú rýchlo

Hodnota peňazí teda klesá extrémne rýchlo. Za posledný rok peniaze v peňaženkách Slovákov stratil na svojej hodnote viac ako 13 percent. Rovnako rýchlo sa znehodnocujú peniaze, ktoré máte uložené v banke na bežných údoch, sporiacich účtoch alebo terminovaných vkladoch. Ešte horšie je pokiaľ peniaze držíte v hotovosti.

Desiatky rokov využívali Slováci na ukladanie peňazí voľných peňazí hlavne bežné bankové produkty. Pre mnoho Slovákov bolo maximum založenie terminovaného vkladu alebo otvorenie vkladnej knižky. Lenže ani na terminovanom vklade a ani na vkladnej knižke nie sú peniaze chránené pred tak vysokou infláciou, akú máme teraz na Slovensku. Ak chcete peniaze pred infláciou ochrániť, tak musíte trocha viac riskovať.

Riskujte

V dobe vysokej inflácie vaše peniaze ochránite iba tak, že budete viac riskovať. Spoliehať sa na zhodnotenie na terminovaných vkladoch alebo sporiacich účtoch znamená, že vaše peniaze rýchlo strácajú na hodnote. Úroky na týchto produktoch sú často nulové alebo sa blížia k nule. Je to teda rovnaké akoby ste peniaze mali v hotovosti.

Ako peniaze aspoň čiastočne ochrániť pred vysokou infláciou? Jednou z ciest je napríklad investovanie do fondov alebo sa priamo vyhrnúť na nákup akcií. Je to jedna z ciest ako peniaze ochrániť pred vysokou infláciou. Samozrejme táto cesta je riskantnejšia a nie je pre úplných laikov.

Existuje však cesta aj pre ľudí, ktorí pred tým nikdy neinvestovali. Väčšina bánk v rámci služieb poskytuje aj možnosť investovania do fondov. Nemusí ísť síce o najlepšie riešenie, ale na začiatok je vhodné začať tou jednoduchšou cestou.

Pre tých, čo sú ochotní viac riskovať sú potom napríklad vhodnou cestou aj kryptomeny, ktoré sú však extrémne rizikové a nevyspytateľné. Nemali by ste teda do kryptomien investovať všetky svoje úspory. Kryptomeny môžu byť doplnkom vášho investičného portfólia.

Rozkladajte

Práve vybudovanie investičného portfólia je cesta ako ochrániť peniaze pred vysokou infláciou. Nebojte sa toho, že sú teraz všetky fondy nízko a stratili na svojej hodnote. Je to práve tá najlepšia doba na investovanie. Do fondov by ste nemali investovať vtedy, keď ich hodnota stúpa, ale naopak vtedy len, keď ich hodnota klesá.

Pri investovaní do fondov sa totiž vaše peniaze zmenia na podielové jednotky. Hodnota vašej investície sa potom odvíja od hodnoty podielovej jednotky. Čím nižšiu hodnotu má, tým nižšiu hodnotu má vaša investícia. Zároveň to znamená, že nakupujete viac podielových jednotiek. Ak fondy začnú rásť, tak zhodnotenie vašich peňazí je rýchlejšie.

Ak sa už odhodláte na investovanie do fondov, tak by ste mali vždy myslieť na rozloženie rizika. Znamená to, že všetky úspory neinvestujete len do jedného fondu, ale vyberáte si viac fondov. Dobré je peniaze rozložiť aj medzi rôznych správcov fondov a neinvestovať všetku cez jednu spoločnosť.

Ideálnou cestou je vašu investíciu rozložiť aj do rôzne rizikových fondov. Viac vám zarobia akciové fondy a menej potom dlhopisové fondy. Vždy platí, že čím menšie riziko investícia predstavuje, tým nižší bude aj výnos, ktorý fond dosiahne. Okrem dlhopisových a akciových fondov potom ešte môžete investovať do zmiešaných fondov a peňažných fondov. Najmä peňažné fondy vám však prinesú iba minimálny výnos. Ak teda investujete mali by ste zvážiť investíciu najmä do rizikovejších akciových fondov a to hlavne vtedy, keď investujete pravidelne mesačne.

Potrebujú čas

Pri investovaní musíte okrem rozloženia rizika myslieť na rozloženie vašej investície aj do rôznych oblastí a sektorov. Existujú fondy, ktoré sa zameriavajú na americké firmy, na európske firmy alebo napríklad na rozvíjajúce sa trhy.

Okrem toho sa niektoré fondy zameriavajú napríklad na firmy zo zdravotníctva, sveta peňazí a financií alebo napríklad do firiem pôsobiacich v oblasti IT. Aj to by ste mali zvažovať pri investovaní. Peniaze by ste teda mali investovať do rôznych sektorov a do rôznych oblastí.

Nie je ideálne pokiaľ všetky peniaze investujete napríklad do IT, pretože ak sa tomuto sektoru nedarí, tak vaše peniaze môžu stratiť na hodnote. Kým zarobíte bude to trvať dlhšie. Peniaze teda rozdeľte sektorovo aj do viacerých oblastí.

Pokiaľ už chcete investovať, tak by ste mali zvážiť aj dĺžku investície. Vysoký výnos väčšinou nedosiahnete za dva alebo tri mesiace a často ani roky. Pri investovaní by ste mali myslieť teda aj na to, že čím viac rizikové fondy volíte, tak tým dlhšie musia byť peniaze investované. Niekedy to teda môže trvať aj niekoľko rokov, kým dosiahnete slušný výnos.

Viac rizikové

Akciové trhy a najmä ten americký od začiatku roka poklesol a zrejme sa hneď tak rýchlo nespamätá. Trhy poklesli aj pre vojnu na Ukrajine, ale vplyvov bolo viacero. Trhy sa teda prepadli, ale nešlo aj najväčší prepad aký trhy zažili. Bolo to už aj horšie.

Do fondov a tiež do akcií môžete investovať aj pravidelne každý mesiac. Pravidelné investovanie má v ponuke viacero správcovských spoločností a pri ňom je naozaj vhodné voliť tú najviac agresívnu stratégiu. Čím viac agresívna, tým viac riziková, ale tým vyšší výnos dosiahnete na konci dňa.

Pamätajte na to, že každá kríza má vždy svoj koniec, keď sa trhy spamätajú a začnú rásť. Niekedy to trvá pár týždňov, inokedy pár mesiacov a niekedy aj pár rokov. Investovať je vhodné začať práve v čase krízy, pretože nakupujete veľa podielov (alebo akcií) za nízku hodnotu.

Nehľadajte si výhovorky

Veľa Slovákov sa investovania jednoducho bojí a je to logické, pretože mu nerozumejú. Je to aj odraz mizerného vzdelávacie systému, keď sa deti v škole stále učia naspamäť memorovať básničky. Namiesto básničiek by ich však v škole mali učiť práve základy zodpovedného finančného správania. Lenže to by tomu museli najprv rozumieť samotní učitelia.

Pri investovaní nehľadajte výhovorky prečo nie. Obľúbenou výhovorkou je, že teraz je všetko v strate, tak prečo by som mal investovať? Práve preto. Čím nižšia je hodnota fondov a akcií, tak tým viac ich nakúpite. Tým viac potom zarobíte pri oživení trhov. Pri investovaní platí, že čím horšie trhy na tom sú, tým lepší čas na investovanie je.

Ďalšou obľúbenou výhovorkou je, že nie je z čoho investovať. Vždy je však z čoho investovať. Pri pravidelnom investovaní môžete väčšinou začať investovať už od 15 eur mesačne. Ak si teda napríklad odpustíte pár káv mesačne v kaviarni, budete mať peniaze na pravidelne investovanie. Už pár desiatok eur odložených mesačne sa po niekoľkých rokoch môže zmeniť na tisíce eur.

Nevyberajte

Teraz nie je vhodná doba na výber peňazí z fondov alebo z akcií. Ak ste v minulosti investovali, teraz by ste mali dokupovať a nie vyberať.

To je chyba mnohých Slovákov, ktorí pri najmenšom poklese hodnoty ich investície hneď bežia peniaze vybrať lebo prerobili. Lenže takto investovanie nefunguje a ani fungovať nemá. Ak by ste peniaze v dobe poklesu nevybrali, tak žiadnu stratu nemáte. Máte stále rovnaký počet podielov alebo akcií. Naopak v čase poklesu ich hodnoty je vhodné akcie alebo fondy dokúpiť.

Nakúpite ich totiž viac za menej peňazí. Keď sa trhy spamätajú, budú vaše výnosy vyššie a rýchlejšie na tom zarobíte. Pri poklese teda nikdy peniaze z akcií a z fondov nevyberajte. Stále totiž platí, že každá kríza má svoj koniec. Po konci krízy môže prísť k rýchlemu a razantnému oživeniu, ktoré bude znamenať vysoké výnosy pre vás. Hlavne pokiaľ ste nakúpili fondy alebo akcie počas krízy.

Nikto nezaručí

Pozor by ste si mali dať na lákavé výnosy v desiatkach percent. Pri investovaní do akcií a do fondov vám totiž nikto nemôže výnosy v desiatkach percent skutočne zaručiť. Nikto totiž nevie ako sa budú trhy správať a vyvíjať. Dnešné výnosy nie sú nikdy zárukou budúcich výnosov. To, že pred tým fond dokázal ročne zarobiť 20% neznamená, že to dokáže aj v budúcom roku.

Rovnako si dávajte pozor na rôzne garantované výnosy. Pri investovaní do fondov vám nemôže nikto nič garantovať. Ak vám niekto chce garantovať výnos, tak to má väčšinou jeden hlavný dôvod. Výnos je nižší akoby ste ho získali v negarantovanom fonde a teda zasa prerábate na vysokej inflácii. Ak vám správca chce garantovať výnos, tak musí investovať veľmi opatrne a teda výška výnosu je obmedzená.

Investujte opatrne

Pri investovaní vždy myslite na budúcnosť. Nebojte sa riskovať, ale riskujte zodpovedne. Nikdy neinvestujte všetko do jedného fondu a nikdy nekupujte akcie len jednej spoločnosti.

Pokiaľ sa v investovaní necítite ako ryba vo vode, tak ignorujte všetky telefonické ponuky na investovanie. Cez telefón vám nikdy pochybný predajca nevysvetlí všetky riziká, ktoré sú s každou investíciou spojené.

S každou investíciou je spojené riziko a pri každej aj tej najlepšej investícii vám hrozí, že prídete o peniaze. Tým sa vždy riaďte. Pri každej investícii si nastavte maximálny výnos, ktorý od investície očakávate. Ak tento výnos dosiahnete, tak akcie alebo fondy odpredajte a hľadajte ďalšiu investičnú príležitosť.

Zároveň nikdy všetko nevsádzajte len na jednu kartu. Investíciu rozložte do viacerých fondov, do viacerých sektorov aj do viacerých oblastí. Vyhnete sa tým tomu, že by ste skutočne prerobili, keď by ste náhodou peniaze potrebovali vybrať.

Mnoho Slovákov sa v nasledujúcich týždňoch pozrie za naše hranice. Ako napríklad zaplatiť za účet v reštaurácii alebo za tankovanie benzínu, aby sa dovolenka nezmenila v nočnú moru?

V prvom diely nášho letného špeciálu sme sa pozreli na cestovné poistenie, ktoré by ste mali mať uzatvorené pred cestovou do zahraničia a rozhodne by ste ho nemali podceňovať. Náklady na liečbu alebo na transport na Slovensko sa môžu vyšplhať aj na tisíce eur. Konečný účet za liečbu potom môže byť kľudne vo výške ceny štvorizbového bytu v bratislavskom Starom meste.

Lenže už pred dovolenkou by ste mali myslieť aj na to ako budete na dovolenke platiť. Jednoduché to máte pokiaľ cestujete do krajín ako napríklad Taliansko alebo Španielsko. Keďže majú euro, tak nemusíte myslieť na výmenu peňazí za domácu menu. Také Chorvátsko má tento rok ešte vlastnú menu, ale od budúceho roka aj tam už budete platiť eurami.

Karta alebo hotovosť?

Univerzálny recept ako platiť na dovolenke neexistuje. Všetko záleží od destinácie kam cestujete. Už v cestovke vám vedia povedať, či je napríklad problém s platbami kartou alebo naopak viete kartou zaplatiť všade. V niektorých destináciách totiž počítajte stále s tým, že sa bez hotovosti jednoducho nezaobídete.

V každom prípade sa situácia zmenila od kedy máme na Slovensku euro. Nakupovať cudziu menu vo veľkom pred cestou nemá veľký význam. Euro je voľne zmeniteľnou menou kdekoľvek vo svete a teda sa nemusíte obávať, že by vám euro nevymenili za miestnu menu v banke alebo zmenárni.

Jediné s čím treba počítať, že najmä v súkromných zmenárňach môže byť výmena eur za domácu menu poriadne drahá. Buď vám zmenáreň ponúkne veľmi nevýhodný kurz alebo vám zúčtuje poriadne mastný poplatok. V tom najhoršom prípade vás môže zmenárnik ozbíjať na kurze aj na poplatku za samotnú výmenu cudzej meny.

Späť sa nemusí dať

Pokiaľ teda cestuje do zahraničia je dobré si domácu menu a to najmä v bankovkách nižších hodnôt zameniť už pred cestou na Slovensku. Vyhnete sa potom problémom pokiaľ napríklad budete potrebovať zaplatiť za benzín a nebude vám fungovať vaša platobná karta.

Nie všetky banky však ponúkajú všetky svetové meny. Myslite na to pred odchodom z dovolenky. Napríklad také dirhamy, ktorými sa platí v Spojených arabských emirátoch, vám na Slovensku žiadna banka nevymení za eurá. Problémom môžu byť však napríklad aj chorvátske kuny alebo bulharské levy. Ani tie nemenia bežne banky naspäť a nájdete jednu alebo dve banky, ktoré vám ich vymenia naspäť na eurá.

Takže pred návratom na Slovensku radšej peniaze zameňte na letisku, v zmenárni alebo v banke (aj keď to bude za horší kurz) a hlavne sa zbavte mincí. Mince totiž banky väčšinou nevykupujú a teda ich neviete zameniť naspäť na eurá. Nezbodnite hlavne zameniť chorvátske kuny, ktoré už budúci rok na dovolenke nebudete potrebovať, keďže krajina od 1. januára 2023 prechádza na euro.

Karty aspoň dve

V mnohých dovolenkových destináciách nie je problém platiť platobnou kartou. Pred cestou do zahraničia by ste však mali mať v peňaženke aspoň dve platobné karty. Úplne ideálna kombinácia je, aby jedna z týchto kariet bola kreditná (úverová) karta. Prečo?

Platobnú kartu k účtu môžete použiť na výber peňazí z bankomatu. Na to kreditná karta určená nie je. Kreditnou sa naopak oplatí platiť v obchodoch, hoteloch a reštauráciách. Platíte totiž peniazmi banky a nie vlastnými. Ak by teda prišlo napríklad k zneužitiu peňazí na karte, tak nepríde o peniaze na bežnom účte. Navyše platba kreditkou má ešte jednu veľkú výhodu – ľahko si viete spočítať koľko ste skutočne na dovolenke minuli.

Kreditnú kartu po vás môžu chcieť v hoteloch, ktoré si na nej rezervujú nejakú sumu na úhradu nákladov. Rovnako budete kreditku potrebovať napríklad, keď si chcete v zahraničí požičať auto. Väčšina hotelov vám umožní použiť aj kartu k účtu, avšak bezpečnejšie je to práve s kreditnou kartou.

Platiť samozrejme môžete aj mobilom a hodinkami. Aj vtedy vlastne platíte vašou platobnou kartou, ale platba je bezpečnejšia. Hodinky alebo mobil musíte mať chránené heslom a teda aj v prípade straty alebo jeho krádeže neprídete o peniaze. Pred dovolenkou si teda vaše karty nastavte v Google Pay alebo Apple Pay. Banky podporujú aj ďalšie platby pomocou chytrých hodiniek, čo vám tiež môže zjednodušiť platenie na dovolenke.

Jedna embosovaná

Ideálne potom je, pokiaľ máte v peňaženke karty aspoň dvoch rôznych kartových spoločností. Banky bežne vydávajú karty od asociácii VISA a MasterCard. No najmä v zahraničí sa môžete stretnúť aj s ďalšími kartovými spoločnosťami.

V peňaženke by ste pred cestou do zahraničia mali mať aspoň jednu embosovanú platobnú kartu. Túto platobnú kartu spoznáte ľahko – má totiž vystúpené písmená, ktoré pri prechode prstami zreteľne cítite.

Embosované karty sú karty vyššieho štandardu a okrem platby na klasických termináloch u obchodníkov s nimi viete ľahko zaplatiť napríklad cez telefón alebo cez internet. Tieto karty majú často aj vyššie limity a teda nie je problém s nimi zaplatiť aj vyšší účet za hotel.

Peniaze v hotovosti

Kartami samozrejme plaťte hlavne priamo u obchodníkov. Je to bezpečnejšie a tiež lacnejšie. Väčšina bánk totiž neúčtuje žiadny poplatok za platbu kartou a je pritom jedno, či ňou platíte doma alebo za hranicami.

Pozor by ste si mali dať hlavne na výber peňazí z bankomatu. Väčšina bánk výber z bankomatu spoplatňuje. V niektorých krajinách potom môžu banky účtovať zvýhodnené poplatky za výber z bankomatu vlastnej skupiny. Nie všetky banky však poplatky za výber bankomatu v zahraničí účtujú.

Pozrite si poplatky v jednotlivých bankách:

Ak už vyberáte peniaze z bankomatu, tak vyberajte radšej naraz a väčšiu sumu. Za výber z bankomatu môžete totiž banke zaplatiť aj niekoľko eur. Poplatky za výber z bankomatu mimo krajín EÚ sa môžu pohybovať v percentách a banky často účtujú aj minimálnu sumu. Často je to päť alebo šesť eur. Preto, keď už potrebujete vybrať z bankomatu vyberte peniaze naraz.

Pozor na zneužitie

V zahraničí by ste si mali dať pozor aj na možné zneužitie platobnej karty. Pri používaní karty doma a aj v zahraničí platí niekoľko zásad. Ak kartou platíte u obchodníka alebo v reštaurácii nikdy nedávajte kartu z ruky a majte ju vždy po dohľadom. Stačí napríklad jedna fotka prednej strany a opísať kód zo zdanej strany karty a váš účet môže nepoctivý čašník vybieliť.

Rovnako pozor by ste si mali dávať aj pri výberoch z bankomatov. Ak už vyberáte z bankomatu, tak vyberajte z bankomatov bánk. V mnohých krajinách nie je nič výnimočné, keď bankomaty prevádzkuje súkromník a nie banka. Týmto bankomatom sa radšej vyhýbajte a vyberajte z bankomatov bánk ideálne priamo pri pobočkách bánk.

Kartu sledujte v bankovej aplikácii alebo si nastavte notifikácie o každej platbe kartou. Pri podozrení na zneužitie nečakajte a kartu hneď blokujte. Číslo na blokovanie platobnej karty majte poznačené v mobile. Nájdete ho však často aj priamo vo vašej mobilnej aplikácii.

Jednu do zálohy

Pre prípad zneužitia vašej platobnej karty by ste mali mať jednu záložnú kartu, ktorú nebudete nosiť so sebou ani ňou platiť. Použijete ju v prípade, keď by vám vašu kartu zneužili alebo by ste ju stratili.

Nezabúdajte, že v prípade straty, krádeže alebo podozrenia na zneužitie karty je potrebné ju okamžite zablokovať. Kartou je možné do 150 eur zaplatiť aj bez zadania PIN kódu a prípadný zlodej vám teda môže vybieliť účet.

Dovolenka sa pre stratenú alebo ukradnutú kartu môže rýchlo zmeniť na najhoršiu nočnú moru s bieleným účtom. Plaťte kartou bezpečne, nenoste zo sebou zbytočne veľa hotovosti a aj napriek dovolenku sledujte váš bankový účet. Vyhnete sa tým problémom po návrate z dovolenky.

Dnes sa v našom prehľade bankových účtov pozrieme na bežné účty určené pre mladých a študentov. Špeciálne študentské účty majú v ponuke takmer všetky banky.

Banky stále myslia aj na študentov a mladých. Väčšina slovenských bánk má v ponuke špeciálne balíky pre študentov. Na rozdiel od bežných balíkov služieb majú študentské účty väčšinou výrazne nižšiu cenu a niektoré banky dokonca študentské účty vedú zadarmo a bez podmienok. Niektoré banky však požadujú predloženie dokladu o štúdiu, aby viedli účet bezplatne.

V prvej časti seriálu o študentských účtoch sme sa bližšie pozreli na účty od ČSOB, mBanky, Poštovej banky a Prima banky. Dnes sa pozrieme na študentské účty od Slovenskej sporiteľne, Tatra banky a VÚB.

Niekde bezplatne

V niektorých bankách môžu študenti využiť aj bezplatné účty, ktoré majú banky v ponuke pre všetkých klientov. Jedinou podmienkou je v tomto prípade vek viac ako 18 rokov.

Nie všetky banky študentské účty ponúkajú. V týchto bankách môžu študenti siahnuť po bežných účtoch. Tie sú síce väčšinou platené, ale po splnení podmienok ich môžu banky viesť so zľavou alebo úplne bezplatne.

Študentské účty banky väčšinou ponúkajú do 26 rokov a to už nemusí ísť vždy o študenta. V tomto prípade je lepšie pozrieť si ponuku vašej banky a zvoliť si radšej štandardný balík. Tie majú totiž viac služieb a najmä ďalšie výhody, ktoré banky pre študentov v ponuke nemajú.

Siahnuť môžete samozrejme aj po prémiových balíkoch, ktoré niektoré banky majú v ponuke. Prémiové balíky sú síce drahšie, ale obsahujú viac služieb ako je napríklad cestovné poistenie alebo výbery zo všetkých bankomatov.

Slovenská sporiteľňa: Space účet

Najväčšia slovenská banka, Slovenská sporiteľňa, má v ponuke študentský účet Space. Pre klientov s vekom do 19 rokov je účet automaticky bezplatný. Starší klienti musia banke predložiť doklad o štúdiu. Ak doklad predložia, tak majú účet naďalej vedený bezplatne.

V prípade, keď študent doklad o štúdiu banke nepredloží, tak za vedenie účtu platí poplatok 3 eurá mesačne a to až do dovŕšenia 26 rokov. Účet je aj tak možné získať bezplatne ak by študent plnil štandardné podmienky na priznanie zľavy za vedenie účtu.

Bezplatne vám banka účet povedie (v prípade nepredloženia dokladu o štúdiu) ak zrealizujete v sledovanom období súčasne bezhotovostné platby Platobnou kartou vo výške min. 250 €, pravidelné platby v počte: min. 1 pravidelná platba pre klienta od 20 – 26 rokov a min. 3 pravidelné platby pre Klienta od 27 rokov alebo ak máte v banke depozitá minimálne vo výške 15.000 eur.

Nevýhodou študentského účtu od Slovenskej sporiteľne je, že v cene účtu je elektronická platobná karta. S ňou môže byť problém pri platbe na internete a tiež v niektorých krajinách v zahraničí.

Čo všetko je v cene účtu? Zriadenie, zmena alebo zrušenie trvalého Platobného príkazu na úhradu a Súhlasu s inkasom/Inkasanta prostredníctvom Elektronických služieb, Realizácia trvalého Platobného príkazu na úhradu a Platobného príkazu na Inkaso, Realizácia jednorazového Platobného príkazu na úhradu/ Prevodu FIT 2.0 v EUR (Domáce prevody) a Prevodu v EUR do krajín EHP vrátane SEPA prostredníctvom Elektronických služieb, Okamžitá platba prostredníctvom Elektronických služieb, Internetbanking / Telephonebanking / elektronický výpis, Push správy / E-mailové správy, Mesačný poplatok za vedenie Visa elektronická pre klienta alebo oprávnenú, Výber z bankomatov SLSP a finančnej skupiny ERSTE GROUP, Bezhotovostná platba Platobnou kartou za tovar a za služby.

Zriadenie účtu je v prípade Slovenskej sporiteľne možné aj online cez mobilnú aplikáciu alebo webovú stránku banky. V rámci aktuálnej kampane banka vypláca za otvorenie účtu odmenu až do výšky 60 eur.

Prvých 30 eur banka pripíše na účet v prípade, keď vám bude na účet chodiť výplata minimálne vo výške 50 eur a to aspoň tri mesiace po sebe. Ďalších 30 eur vám banka pripíše po zrealizovaní platieb kartou minimálne vo výške 100 eur.

Tatra banka: Účet pre modrú planétu

Podobné podmienky ako Slovenská sporiteľňa má aj Tatra banka. Študentský účet si môžu otvoriť študenti od 15 rokov. Do 19 rokov je účet vedený automaticky bez poplatkov. Potom je potrebné doložiť potvrdenie o štúdiu. Po jeho doložení je účet vedený naďalej bezplatne. Potvrdenie o štúdiu stačí banke doložiť len raz a potom účet bezplatne vedie až do dovŕšenia veku 26 rokov. Nie je teda potrebné potvrdenie o štúdiu prekladať viac krát.

Tatra banka na rozdiel od konkurenčných bánk nemá v ponuke žiadny špeciálny balík pre študentov. Ide o štandardný účet, ktorý banka vedie bez poplatku do 19 rokov a potom ho vedie bezplatne v prípade, keď študent banke preloží potvrdenie o štúdiu.

Čo všetko je v cene účtu? Vedenie bežného účtu v mene EUR bez minimálneho zostatku, Neobmedzené množstvo elektronických výpisov na e-mailovú adresu, 1 debetná karta Visa, Neobmedzený počet zmien PIN kódu cez bankomat, Neobmedzený počet automatizovaných transakcií mesačne vrátane platieb kartou, Neobmedzený počet výberov hotovosti z bankomatov Tatra banky, 1 výber hotovosti z bankomatov iných bánk v SR, Neobmedzený počet výberov hotovosti z bankomatov členských bánk Raiffeisen Bank International AG, Neobmedzený počet výberov hotovosti v cudzej mene v pobočke, Služby poskytované prostredníctvom elektronických komunikačných médií – Internet bankingTB, mobilná aplikácia Tatra banka, DIALOG Live a Tatra banka VIAMO, Neobmedzené množstvo e-mailov a PUSH notifikácií v rámci služby B-mail, Správa trvalých príkazov a SEPA inkás prostredníctvom elektronických komunikačných médií (Internet bankingTB, mobilná aplikácia Tatra banka), SporenieTB k účtu a služby spojené s jeho využívaním (t. j. zaúčtovanie všetkých pohybov na SporeníTB k účtu a vybrané služby poskytované prostredníctvom elektronických komunikačných médií), Poskytnutie voliteľného prečerpania na účte.

Aj Tatra banka dáva pri otvorení účtu odmenu vo výške 30 eur. Podmienky získania odmeny sú však jednoduchšie ako v prípade Slovenskej sporiteľne. Stačí si nový študentský účet otvoriť cez mobilnú aplikáciu Tatra banky a banka sumu 30 eur automaticky pripíše na študentský účet.

VÚB: Účet pre študentov

Poslednou bankou z nášho dnešného prehľadu je VÚB. VÚB má v ponuke špeciálny študentský účet, ktorý po predložení potvrdenia o štúdiu môžete využívať až do 30 rokov. Podobne ako Tatra banka a Slovenská sporiteľňa vedie VÚB účet bez poplatku do dovŕšenia 20 rokov.

Potom je potrebné banke doložiť potvrdenie o štúdiu. Toto potvrdenie stačí predložiť raz a banka potom vedie účet bezplatne do 30 rokov. O otvorenie študentského účtu musíte požiadať do 27 rokov.

Čo všetko je v cene účtu? Výpis poskytovaný z tohto konta, zadanie trvalých príkazov, automatických prevodov a autorizácie na SEPA inkaso, zmena trvalých príkazov, automatických prevodov a autorizácie na SEPA inkaso zadaná elektronicky / cez Kontakt – operátor, prijaté bezhotovostné SEPA-Europrevody, SEPA Okamžité platby a Non SEPA-prevody, služba flexisporenie alebo flexiprevod, vklad hotovosti debetnými platobnými kartami cez bankomat VÚB, a.s. podporujúci funkciu vkladu.

VÚB účty sú stále pomerne komplikované, pretože klient si musí zvoliť služby do účtu sami. Niektoré služby pritom banka radí do kategórie základných (tých môžete mať maximálne 11) a ďalšie potom do rozšírených (tú môžete mať len jednu). Navyše ako jediná banka na Slovensku VÚB stále spoplatňuje platby kartou. Rovnako banka spoplatňuje aj transakcie na základe trvalých príkazov a inkás.

Základné služby: debetná platobná karta Maestro Dobrý Anjel, debetná platobná karta Visa Inspire, debetná platobná karta – Karta pre mladých, jednorazové online prevody, prvé 4 poplatky za výber hotovosti debetnou kartou z bankomatu VÚB, a.s., prvých 6 poplatkov za platbu platobnou kartou u obchodníka, prvých 6 poplatkov za platbu cez trvalý príkaz, automatický prevod alebo SEPA inkaso, vedenie sporiacich účtov v € (max. 5 ks Sporiacich účtov alebo max. 4 ks Sporiace účty a 1 ks Sporiaci účet k hypotéke alebo 4 ks Sporiacich účtov a 1 ks Sporiaci účet pre Juniorov a zasielanie výpisov z týchto účtov), zasielanie SMS o pohyboch na účte.

Neobmedzené platby môžete mať len v prípade, keď si službu zvolíte v rámci rozšírených služieb. Lenže v základnom balíku máte len jednu rozšírenú službu. Takže buď si vyberiete neobmedzené platby alebo platobnú kartu Visa Inspire Gold.

Rozšírené služby: debetná platobná karta Visa Inspire Gold, neobmedzený počet poplatkov za platbu kartou u obchodníka, platbu cez trvalý príkaz, automatický prevod alebo SEPA inkaso, výber hotovosti debetnou kartou z bankomatu VÚB, a. s., pobočkové operácie.

Dnes sa v našom prehľade bankových účtov pozrieme na bežné účty určené pre mladých a  študentov. Špeciálne študentské účty majú v ponuke takmer všetky banky.

Banky stále myslia aj na študentov a mladých. Väčšina slovenských bánk má v ponuke špeciálne balíky pre študentov. Na rozdiel od bežných balíkov služieb majú študentské účty väčšinou výrazne nižšiu cenu a niektoré banky dokonca študentské účty vedú zadarmo a bez podmienok. Niektoré banky však požadujú predloženie dokladu o štúdiu, aby viedli účet bezplatne.

Niekde bezplatne

V niektorých bankách môžu študenti využiť aj bezplatné účty, ktoré majú banky v ponuke pre všetkých klientov. Jedinou podmienkou je v tomto prípade vek viac ako 18 rokov.

Nie všetky banky študentské účty ponúkajú. V týchto bankách môžu študenti siahnuť po bežných účtoch. Tie sú síce väčšinou platené, ale po splnení podmienok ich môžu banky viesť so zľavou alebo úplne bezplatne.

Študentské účty banky väčšinou ponúkajú do 26 rokov a to už nemusí ísť vždy o študenta. V tomto prípade je lepšie pozrieť si ponuku vašej banky a zvoliť si radšej štandardný balík. Tie majú totiž viac služieb a najmä ďalšie výhody, ktoré banky pre študentov v ponuke nemajú.

Siahnuť môžete samozrejme aj po prémiových balíkoch, ktoré niektoré banky majú v ponuke. Prémiové balíky sú síce drahšie, ale obsahujú viac služieb ako je napríklad cestovné poistenie alebo výbery zo všetkých bankomatov.

ČSOB: Fun účet

V prípade slovenskej ČSOB môžu študenti a mladí využiť Fun účet. Banka ho umožňuje zriadiť od 15 rokov a najdlhšie ho vedie do dosiahnutia 28 rokov. Po dosiahnutí tohto veku ho banka zmení na štandardný balík.

Banka vedie Fun účet bezplatne v prípade, keď pri dosiahnutí 19 rokov a 24 rokov predložíte banke potvrdenie o štúdiu. Banka na webovej stránke uvádza, že stačí poslať aj odfotený index alebo preukaz ISIC.

Pokiaľ banke nezdokladujete štúdium, tak za študentský účet platíte 3 eurá mesačne. Vtedy je lepšie siahnuť po štandardnom účte alebo prémiovom účte, ktoré vám banka po splnení podmienok vedie bezplatne. Banka má navyše aj bezplatný Smart účet, pri ktorom nemusíte plniť žiadne podmienky.

Čo všetko obsahuje študentský účet? Výpis z účtu elektronicky neobmedzene, embosovanú bezkontaktnú kartu Visa Classic Študent, služby Moja ČSOB a ČSOB SmartBanking, platby platobnou kartou v SR a zahraničí, možnosť požiadať o povolené prečerpanie na účte, alebo o kreditnú kartu, ak máte pravidelný príjem, výbery hotovosti v sieti bankomatov ČSOB v SR, zvýhodnenú cenu za výbery z bankomatov ČSOB, Poštovní spořitelna v ČR a bankomatoch KBC Group, platby do ČSOB ČR aj v CZK za rovnakú cenu ako tuzemské platby, e-mailové notifikácie – v Moja ČSOB si môžete nastaviť notifikácie o zostatkoch, pohyboch na účte či dosiahnutí stanoveného zostatku.

ČSOB umožňuje zriadenie účtu aj online a to pre klientov starších 18 rokov. V prípade mladších klientov je nevyhnutná návšteva pobočky aj s rodičom. V rámci aktuálnej kampane navyše banka na účet pripíše až 30 eur za podmienky prihlásenia sa do aplikácie Smartbanking do 31.7.2022. Ďalších 15 eur vám banka pripíše do sporenia do fondov, v prípade keď do akéhokoľvek fondu zrealizujete aspoň tri platby vo výške 15 eur. Prvá platba musí byť zrealizovaná v období od 1.5.2022 do 31.7.2022.

mBank: mKonto #navlastnetriko

Špeciálny balík pre študentov má aj slovenská pobočka poľskej mBank. V prípade tejto banky si môžu študentský účet založiť deti od 15 do 18 rokov. Po dosiahnutí 18 rokov ho banka automaticky zmení na štandardný balík mKonto.

V prípade študentského účtu platia zvýhodnené podmienky oproti klasickému mKontu. Študenti teda majú v cene účtu zahrnuté napríklad tri bezplatné výbery z bankomatu a tiež samotná karta je zadarmo. V prípade klasického mKonta už karta zadarmo nie je a je potrebné splniť podmienky pre jej bezplatné vedenie čo by mohlo byť pre študentov problém. Mesačne totiž musíte kartou zaplatiť aspoň 70 eur, inak je karta spoplatnená mesačným poplatkom 1,50 eur.

Čo všetko obsahuje mKonto #navlastnetriko? Vedenie účtu, mKarta #navlastnetriko alebo mNálepka, Mesačný poplatok za vedenie karty, Vydanie/obnovenie karty pre majiteľa / majiteľov účtu, Výber hotovosti z bankomatov v SR a zahraničí: 3 výbery mesačne zadarmo, ďalší výber 1 €. K osobným účtom sú zadarmo prichádzajúce a odchádzajúce SEPA platby do zahraničia a odchádzajúce domáce platby doručované D + 1 štandardne, platby kartou.

Rovnako mBank umožňuje otvorenie účtu mKonto #navlastnetriko online a potrebné dokumenty doručí na podpis kuriér. Účet si môžete otvoriť aj na ktorejkoľvek pobočke mBank. Nie je potrebné dokladovať štúdium – banka nepožaduje predloženie dokladu o štúdiu.

Poštová banka: Užitočný účet Junior

Materská 365.bank v ponuke špeciálny účet pre študentov nemá, ale študenti môžu využiť bezplatný účet, ktorý má 365.bank v ponuke. Naopak Poštová banka má v ponuke špeciálny účet pre mladých. Banka nevyžaduje predloženie dokladu o štúdiu.

Banka účet vedie bezplatne po splnení dvoch podmienok – musíte sa prihlásiť do aplikácie Smartbanking a zároveň si aktivovať službu Peniaze S5. V prípade ak nebudete využívať obe služby, tak vám banka bude účtovať 1 euro mesačne za vedenie účtu. Zriadiť účet si môžete od 15 rokov a zvýhodnené podmienky potom platia do dosiahnutia 26 rokov.

Čo všetko obsahuje Užitočný účet Junior? Založenie, vedenie účtu, mesačný výpis z účtu e-mailom, zriadenie a vedenie služby Internet banking, Mobilná aplikácia, jeden výber hotovosti z bankomatu inej banky v mene EUR, jeden výber hotovosti cez POŠTOMAT, jeden vklad v hotovosti na účet, vydanie a vedenie dvoch debetných platobných kariet k účtu pre majiteľa a/alebo disponenta – Debit Mastercard, bezplatná zmena PIN k platobnej karte cez bankomat, prijatých platieb, príkazov na úhradu realizovaných elektronicky v rámci SEPA krajín, povolení na inkaso – zriadenie, zmena, zrušenie, trvalých príkazov na úhradu na Obchodnom mieste – zriadenie, zrušenie, trvalých príkazov na úhradu elektronicky – zriadenie, zmena, zrušenie, realizácií trvalých príkazov na úhradu bezhotovostne a inkás, bezhotovostných platieb kartou za tovar a služby v SR a v zahraničí, výberov z bankomatov 365.bank, bankou vyslaných Push notifikácií.

V prípade Poštovej banky nie je možné účet zriadiť online, ale musíte ísť na pobočku pošty. Otvorenie účtu na pobočkách 365.bank nie je možné.

Prima banka: Študentský účet

Študentský účet je určený pre študentov vo veku od 15 do 26 rokov, obsahuje všetky najpoužívanejšie služby vrátane platobnej karty a služieb elektronického bankovníctva. Využívať môžete aj mobilnú aplikáciu Peňaženka.

Banka pri študentoch starších ako 18 rokov vyžaduje predloženie potvrdenia o návšteve školy alebo preukazu ISIC. Doklad predkladáte pri založení účtu v banke.

Banka v rámci účtu ponúka aj vernostný program za platby mobilom vo výške 0,50% z objemu platieb mobilom. V prípade študentského účtu nezískate odmenu za platbu kartou. Banka umožňuje platby kartou cez Google Pay, Apple Pay, Xiaomi Pay alebo Garmin Pay. Maximálna výška odmeny je vo výške 1,90 eur mesačne.

Čo všetko obsahuje študentský účet? Vedenie účtu v EUR, Výpis zasielaný 1 krát mesačne elektronicky, Zriadenie trvalého príkazu/inkasa, Zmena a zrušenie trvalých príkazov a inkás elektronicky, Spracovanie prijatej úhrady, Príkaz na úhradu zadaný elektronicky, Realizácia úhrady z trvalého príkazu/inkasa, Platobná karta Debit Mastercard alebo Maestro – mesačný poplatok za 1 ks, Výber hotovosti z bankomatu Prima banky, Bezhotovostná platba platobnou kartou, Poskytovanie služieb mobilná aplikácia Peňaženka a Internet banking, Push notifikácie.

Účet si v prípade Prima banky môžete založiť len na pobočke banky. Banka online otvorenie účtu neumožňuje. V cene účtu máte aj zvýhodnené sporenie s garantovaným úrokom vo výške 5% počas celej doby sporenie. V rámci aktuálnej kampane navyše môžete vyhrať až 2.000 eur za platby mobilom. Súťaž prebieha do konca júna. V cene účtu je tiež odkladací účet, na ktorý si môžete uložiť peniaze bokom. Odkladací účet je bezplatný, ale nie je úročený.

Druhú časť nášho prehľadu študentských účtov si môžete prečítať až budúcu nedeľu. Pozrieme sa na študentské účty Slovenskej sporiteľne, Tatra banky, VÚB a UniCredit Bank.

Dnes začíname náš seriál o bankových účtoch. Postupne sa pozrieme na to aké účty majú v ponuke jednotlivé banky a tiež na to, ktoré z účtov sú bezplatné.

V dobe rastúcich cien je ideálne mať všetky výdavky pod kontrolou. Každé ušetrené euro sa počíta a ušetriť môžete aj na poplatkoch, ktoré platíte banke. Mnoho Slovákov je lenivých meniť banku, ale zmena banky môže znamenať ušetrených aj niekoľko desiatok ba dokonca stoviek eur za rok.

Stačí jeden

Základnou a hlavnou chybou mnohých Slovákov je, že majú často aj niekoľko účtov v bankách a čo je horšie, tak za ne často platia. Zatiaľ čo pri firme má význam mať účty v dvoch alebo v troch bankách, tak pre bežného človeka to význam nemá.

Mnoho ľudí si napríklad prenáša hypotéku z jednej banky do druhej a z nostalgie alebo možno zo zvyku si nechajú účet aj v starej banke. Sú to však vyhodené peniaze. Často totiž platíte poplatky zbytočne za oba účty.

Mnoho ľudí má viacero účtov aj z nejakého pocitu bezpečnosti, pretože sa obáva nefungujúcej karty alebo napríklad bezpečnosti peňazí. Ak v banke nedržíte viac ako 100-tisíc eur nemusíte sa obávať ani prípadných problémov banky. Peniaze sa vám vrátia cez fond ochrany vkladov.

Ak chcete mať napríklad záložné riešenie pre nefungujúcu kartu vašej banky je dobré siahnuť po bezplatných riešeniach. Niektoré banky už majú v ponuke účty, ktoré vás nestoja mesačne ani cent. V ponuke ich majú aj internetové banky ako napríklad Revolut.

Ľahký prenos

Ak sa už rozhodnete, že dva účty nepotrebujete nemusíte chodiť do pôvodnej banky a dokonca nemusíte ani manuálne prenášať existujúce trvalé príkazy a inkasá. Stačí ak pôjdete do novej banky a tam požiadate o presun platobného účtu. V novej banke potom oznámite číslo účtu v inej banke, ktoré chcete zrušiť a z ktorého chcete preniesť trvalé príkazy a inkasá.

Nemusíte sa báť, že vám neodídu pravidelné platby a nemusíte nič nastavovať nanovo. Nová banka vie informovať aj firmy, ktoré si sťahujú peniaze z vášho účtu na základe inkasa. Presun platobného účtu má pre vás aj tú výhodu, že nová banka váš účet aj zruší a peniaze sa potom prevedú na nový účet.

Má to však jednu podmienku – v pôvodnej banke nesmiete mať na účet viazaný žiadny iný produkt ako napríklad sporenie, kreditnú kartu alebo úver. Na účte môžete mať nastavené povolené prečerpanie, pretože to sa zruší spolu s účtom. Ak však máte na účte nastavené napríklad splácanie hypotéky alebo spotrebného úveru, tak banka účet zrušiť nemôže.

Vyberajte bezplatné

V dobe vysokých cien sa dá ušetriť naozaj aj na maličkostiach. Poplatok za vedenie účtu sa dnes v bankách bežne pohybuje okolo 5 až 7 eur za mesiac. Ročne teda banke zaplatíte aj 84 eur za vedenie účtu. To práve nie je najmenšia suma.

Ak máte dva také účty, tak je to ročne vyhodených takmer 170 eur. Netreba navyše zabúdať, že v cene účtu nemáte všetky služby. Nejaké poplatky navyše teda zaplatíte napríklad za výber na pobočke alebo za výber z cudzieho bankomatu.

Na trhu pritom existujú alternatívy keď môžete mať účet bez mesačných poplatkov. Hlavne pre druhý účet by ste rozhodne mali voliť bezplatnú alternatívu.

Ktoré banky ponúkajú bezplatný účet?

Dnes sa stručne pozrieme na banky, ktoré majú v ponuke bezplatné vedenie účtu bez podmienok. Väčšina bánk vám po splnení podmienok bude účet viesť bez poplatku, ale existujú aj banky, ktoré vám účet vedú bez poplatkov a podmienok. Práve na tieto účty sa dnes pozrieme.

365 bank

Bývalá Poštová banka a dnes 365 bank. Banka, ktorá sa prezentuje ako moderná banka, namiesto vykania si s ňou môžete tykať dnes už ponúka plnohodnotné bankové služby. Zatiaľ však stále len pre fyzické osoby, podnikatelia a firmy majú smolu. Pre firmy aj podnikateľov síce banka účet ponúka, ale je stále spoplatnený.

Otvorenie účtu je v prípade 365 bank možné aj online bez potreby návštevy pobočky banky. Účet si môžete otvoriť cez Smartbanking. Priamo v Smartbankingu si potom môžete založiť aj elektronickú platobnú kartu a nemusíte teda čakať na doručenie karty poštou. Banka zatiaľ nepodporuje rýchle okamžité platby, takže ak si na nový účet pošlete peniaze z inej banky, tak sa vám na účet pripíšu najskôr nasledujúci pracovný deň.

Čo je zahrnuté v bezplatnom účte: Zriadenie a vedenie účtu, Mesačný výpis z Účtu e-mailom, Push notifikácie, Príkaz na úhradu – elektronicky, Trvalý príkaz na úhradu, povolenie na inkaso – zriadenie, zmena, zrušenie – elektronicky, Realizácia trvalého príkazu na úhradu a inkasa, Vydanie a vedenie digitálnej Platobnej karty a plastovej Platobnej karty pre Majiteľa účtu, Výber hotovosti z Bankomatov 365.bank.

Nevýhodou však je, že niektoré funkcie ako napríklad disponent na účte je len súčasťou plateného balíka, ktorý mesačne stojí 5 eur. Nevýhodou je tiež to, že napriek prezentácii ako elektronickej banky v aplikácii stále banka niektoré služby nemá. Cez aplikáciu si teda napríklad nezaložíte sporenie do fondov a na pobočku musíte aj vtedy, keď chcete napríklad hypotéku. V aplikácii teda vybavíte skôr základné úkony ako je platba alebo nastavenia ku karte. Založiť si tiež môžete jednoduché sporenie a sporenie pri platbách kartou. Ide však o sporenie na sporiaci účet, ktorý svojím výnosom nedokáže konkurovať fondom. V čase vysokej inflácie sa vám peniaze na sporiacom účte rýchlo znehodnocujú.

ČSOB

Minulý rok bezplatný účet predstavila aj ČSOB a dostal meno Smart účet. Banka umožňuje otvorenie účtu len online cez aplikáciu Smartbanking. Napriek tomu, že banka má aj fyzické obchodné miesta, tak na pobočke si účet neotvoríte. V prípade Smart účtu máte v cene všetky bežné operácie ak ich robíte elektronicky.

Čo je zahrnuté v bezplatnom účte: Zriadenie a vedenie Smart účtu v EUR a elektronický výpis mesačne, Vydanie a vedenie platobnej karty Visa Classic, Platba platobnou kartou v SR a v zahraničí, Výber hotovosti z bankomatov ČSOB a OTP v SR, Prijatá platba v EUR, Poskytnutie povoleného prečerpania na účte (po splnení podmienok Banky), Elektronické služby a transakcie, Zriadenie a vedenie internet bankingu Moja ČSOB, Zriadenie a vedenie ČSOB SmartBanking, Odoslaná platba v EUR, Zriadenie a zmena SEPA trvalého príkazu na úhradu/súhlasu so SEPA inkasom, Platba na základe SEPA trvalého príkazu alebo súhlasu so SEPA inkasom, Vygenerovanie detailu platby v PDF, Zmena denného limitu na platobnej karte v ČSOB SmartBanking, Dočasná blokácia/odblokovanie platobnej karty v ČSOB SmartBanking.

Ani ĆSOB nie je súčasťou rýchlych okamžitých platieb. Tie zatiaľ prevádzkujú len tri najväčšie banky. V rámci Smart účtu nemáte zahrnuté platby na pobočke a za tie si dá banka poriadne zaplatiť. Napríklad prevodný príkaz podaný na pobočke vás vyjde až na 9 eur. Účet je podobne ako v prípade ostatných bánk určený hlavne na online platby a teda nie je vhodný pre tých, čo chcú platby realizovať cez pobočku.

Fio banka

Ponúka bezplatný účet so základnými funkciami. Výhodou je, že účet si viete otvoriť pohodlne aj cez mobil alebo cez internet bez potreby návštevy pobočky banky. Fio banka má na Slovensku len 23 pobočiek, takže ide o vhodné riešenie najmä pre ľudí, ktorí chcú využívať banku online.

Čo je zahrnuté v bezplatnom účte: Založenie a vedenie účtu, Platby v rámci banky, Platby v EUR v rámci SEPA, Platby v CZK z/do bánk v ČR, Bezkontaktná karta MasterCard, 2 výbery mesačne z akéhokoľvek bankomatu, Internetbanking a Smartbanking pre Android/Apple, Operácie s trvalými príkazmi a inkasami, Výber EUR v hotovosti na pokladni (nad 50 €), Vklad EUR v hotovosti na pokladni (prevedený majiteľom či oprávnenou osobou k účtu).

Výhodou účtu je, že okrem karty a transakcií máte zadarmo napríklad aj výber z cudzieho bankomatu. Fio banka na Slovensku žiadne vlastné bankomaty nemá. Nevýhodou je, že banka má menej pobočiek a preto nie je vhodná pre tých, čo zvyknú veci riešiť na pobočke banky. Okrem účtu banka ponúka napríklad aj investovanie, sporenie do fondov a tiež hypotéky.

Raiffeisen

Raiffeisen na Slovensku pôsobí pod licenciou Tatra banky ako odštepný závod. Banka má v ponuke Osobný účet, ktorý je bezplatný a ponúka základné bankové funkcie. Nevýhodou však je, že účet si môžete otvoriť len v pobočke banky. Na rozdiel od ostatných bánk totiž neumožňuje otvorenie účtu online.

Čo je zahrnuté v bezplatnom účte: vedenie účtu a kasičky, vklady a výbery hotovosti v pobočke, vydanie a správa karty k účtu pre majiteľa a ďalšie osoby, platby kartou doma a v zahraničí, spracovanie prijatých platieb, zadanie, zmena a zrušenie trvalých príkazov a inkás, zmena PIN kódu, Internet banking.

Raiffeisen je bankou skôr pre nenáročných klientov a tomu zodpovedajú aj služby, ktoré poskytuje. Zložité a komplikované funkcie od banky nečakajte. Aj napriek tomu, že materská Tatra banka ponúka fondy alebo napríklad hypotéky, tak u Raiffeisen tieto služby nenájdete. Aj aplikácia Smartbanking je vlastne len zobrazenie mobilnej verzie stránky klasického internet bankingu.

UniCredit bank

Aj česká pobočka UniCredit Bank ponúka na Slovensku účet bez poplatkov. Ide o Účet Štart, ktorý rovnako má v cene základné bankové funkcie. Poradí si teda s pravidelnými platbami aj platobnou kartou. Účet podobne ako v prípade konkurencie máte bez poplatku.

Čo je zahrnuté v bezplatnom účte: Vedenie účtu v EUR, Výpisy mesačne e-mailom alebo do elektronického bankovníctva, Poskytnutie, správa a vedenie povoleného prečerpania na účte, Debetná platobná karta Visa Standard bez cestovného poistenia, Internetové a mobilné bankovníctvo – Online Banking, Smart Banking (zriadenie a používanie), Nástroj pre prihlásenie sa a podpisovanie transakcií: Smart kľúč (token v mobile), Prijaté SEPA úhrady, Správa Trvalých príkazov na úhradu a Súhlasov so SEPA inkasom elektronicky – zadanie / zmena / zrušenie, Správa Trvalých príkazov na prevod zostatku – Sweeping elektronicky – zadanie / zmena / zrušenie, SEPA úhrady Trvalým príkazom na úhradu, Trvalým príkazom na prevod zostatku (sweeping) a úhrady SEPA inkasom, Odoslané SEPA úhrady elektronicky, Vklad hotovosti v EUR na účty vedené v EUR na obchodnom mieste, Vklady hotovosti v EUR prostredníctvom bankomatov UniCredit Bank v SR na účty vedené UniCredit Bank v SR, Výbery hotovosti z bankomatov UniCredit v SR alebo v zahraničí prostredníctvom debetnej karty vedenej v rámci balíka služieb, Výbery hotovosti z bankomatov iných prevádzkovateľov na Slovensku / v zahraničí debetnou kartou vedenou v rámci balíka služieb – áno, s minimálnou výškou výberu 80 EUR, Platby kartou v SR a zahraničí, Dobíjanie kreditu mobilných operátorov cez bankomaty.

V prípade UniCredit bank si môžete účet založiť online bez potreby návštevy pobočky banky. V cene účtu máte všetky základné operácie. Výhodou je aj zahrnutie výberu z bankomatov iných bánk ak vyberáte viac ako 80 eur. Nevýhodou je, že si v pobočkách banky počkáte pomerne dlho. Pri našom teste sme na pobočke banky strávili viac ako hodinu. Banka totiž mnoho pobočiek zatvorila a tie, ktoré ostali sú najmä vo veľkých mestách preťažené.

Účty zadarmo sú v kurze

Účet v banke môžete mať stále bez poplatku a bez toho aby ste museli plniť nejaké podmienky. Zaujímavé je, že tradičné (nazvime ich kamenné banky) účet zadarmo zaviedli a naopak online banky ich obmedzujú.

Ako prvá na Slovensku začala účet bez poplatkov ponúkať mBank avšak tá ho už má s podmienkou. Mesačne musíte zaplatiť aspoň 70 eur kartou alebo musíte mať v banke úverový produkt, inak platíte mesačný poplatok. Banka ho skryla ako poplatok za platobnú kartu, ale našej pozornosti neunikol.

Bezplatné účty sú riešením pre tých čo chcú ušetriť. Niektoré bezplatné účty sú iba základom pre nenáročných, ale iné ponúkajú plnohodnotné bankové služby len za ne nemusíte platiť mesačné poplatky. Sú vhodným riešením najmä vtedy, keď chcete mať dva účty.

Bezplatné účty potom ešte majú v ponuke online banky, ktoré pôsobia aj na Slovensku ako napríklad Revolut. Tým sa však budeme venovať v poslednej časti nášho seriálu o účtoch.