Archív pre zančku: Apple Pay

Facebookom sa šíri ďalší z mnohých podvodov, ktoré vás môžu pripraviť o nemalé peniaze. Tento krát sa útočníci snažia ľudí nalákať na nevyzdvihnutú batožinu z letiska v Bratislave.

Snahy podvodníkov dostať sa k údajom o platobných kartách sú rôzne. Niektorí útočníci sa vydávajú za Slovenskú poštu, iní využívajú aj ďalšie kuriérske spoločnosti. Sofistikované sú tiež podvody na Bazoši, keď sa vám budúci kupujúci snaží peniaze poslať pomocou vašej platobnej karty. Koniec je vo všetkých prípadoch rovnaký – ak zadáte údaje o vašej karty, tak vám účet podvodníci vybielia.

Mesačne na tieto podvody naletia desiatky Slovákov, ktorí často prídu o nemalé peniaze. Teraz sa Facebook šíri ďalší podvod a podvodníci sa neštítili zaplatiť aj reklamu, aby sa podvodná stránka dostala k čo najväčšiemu počtu ľudí. Aj pri reklamách na Facebooku platí, že im netreba veriť. Väčšina reklám na Facebooku schvaľuje automat.

Predávaná batožina?

Na Facebooku na vás môže vybehnúť reklama stránky „Strаtеná batožina – BrаtіsІаvа Airпоrt“, ktorá sa snaží predstierať, že ide o legitímnu stránku Letiska Bratislava. Podvodníci dokonca využili oficiálne fotky letiska, ktoré sú ako profilová fotka a tiež titulná fotka. V príspevkoch dokonca nájdete aj komentáre spokojných kupujúcich nevyzdvihnutej batožiny.

Na Facebooku podvodníci zverejnili hneď niekoľko príspevkov o predaji nevyzdvihnutej batožiny z Letiska Bratislava za lukratívnych podmienok. Facebook stránka vás presmeruje na podvodnú stránku letiska, ktorá akoby z oka vypadla tej pravej stránke. V profile však nájdete odkaz aj na legitímnu webovú stránku Letiska Bratislava.

Je to podvod?

Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o ďalšiu z mnohých podvodných stránok na Facebooku. V prvom rade by vás mal upútať samotný názov Facebook stránky, kde namiesto slova „Airport“ použili podvodníci slovo „Airпоrt“. Pri prvom pohľade to nemusíte vždy rozoznať.

Ďalším znakom podvodu je potom adresa samotnej stránky. Adresa stránky je „Topotechnology1“. Čo značí, že útočníci iba prevzali nejakú existujúcu stránku, ktorú premenovali a využili najmä fanúšikov stránky, aby ich podvod bol viac dôveryhodný. Stránka má totiž viac ako 1800 fanúšikov a aj toto môže vzbudzovať dojem, že ide o legitímnu stránku nejakej spoločnosti.

Aktualizované 5.2.2024 18:01: Na Facebooku pribudol aj ďalší profil, ktorý sa vydáva za Letisko Bratislava a opäť navádza na nákup nevyzdvihnutej batožiny.

Ak sa pozrieme na transparentnosť stránky, tak bola vytvorená ešte v roku 2019 práve s menom Topotechnology. Následne došlo k zmene mena len 1. februára 2024 na „Strаtеná batožina – BrаtіsІаvа Airпоrt“. Podvodníci vymazali aj celý obsah stránky a namiesto toho nahrali niekoľko príspevkov, ktoré sú venované údajnému predaju nevyzdvihnutej batožiny.

Podvodná stránka aj s logom letiska

Ak by ste klikli na niektorú z reklám tejto podvodnej stránky na Facebooku alebo na niektorý z príspevkov (ktorých je skutočne poskromne), tak vás podvodníci presmerujú na podvodnú stránku letiska a vyzvú vás na zaplatenie 2 eur, aby ste mali prístup k nevyzdvihnutej batožine.

Na samotnej stránke útočníci využili dokonca oficiálne logo Letiska Bratislava a tiež v dolnej časti nájdete recenzie údajných spokojných kupcov nevyzdvihnutej batožiny. Nič také sa však nestane. Ak vyplníte údaje o vašej karte, tak určite nebudete patriť medzi spokojných zákazníkov a podvodníci vás môžu pripraviť o nemalú sumu.

Preveruj!

Mnoho Slovákov sa dá zrejme zlákať na kúpu batožiny za 2 eura, keď občas hodnota samotného kufra by mohla byť niekoľkonásobne vyššia. Nič také ako predaje nevyzdvihnutej batožiny z Letiska Bratislava na Facebooku sa však nekoná. Odhliadnuc od toho, že Letisko Bratislava je z tých menších letísk a dohľadať majiteľa batožiny nie je veľký problém. Pokiaľ by sa to aj nepodarilo, tak v prípade Letiska Bratislava to budú zrejme jednotky kusov ročne.

Navyše Facebook stránka menila názov len nedávno a nejde o oficiálnu stránku Letiska Bratislava. Spozornieť by ste mali aj pri presmerovaní na podvodnú webovú stránku s ponúkanou nevyzdvihnutou batožinou, ktorá nesmeruje na oficiálnu web stránku Letiska Bratislava, ktorá je bts.aero.

Pred využitím podobných lákavých ponúk by ste sa vždy mali zamyslieť a preveriť si čo stránka ponúka. Pozrieť si názov Facebook stránky, preskúmať adresu Facebook stránky a tiež sa pozrieť na oficiálnu webovú stránku spoločnosti, v tomto prípade samotného Letiska Bratislava.

Vo všeobecnosti tiež pozor pred podobnými lukratívnymi ponukami ako je kúpa batožiny za 2 eura. Práve malé sumy podvodníci využívajú, pretože mnoho ľudí si povie, že prídu o dve eurá a to ich bolieť nebude. Podvodníkom však poskytnete údaje o vašej platobnej karte a ten vám potom môže vybieliť účet.

P

Blokujte

Pokiaľ ste už na ponuku tejto podvodnej Facebook stránky naleteli, tak rozhodne nečakajte a platobnú kartu okamžite blokujte vo vašej banke. Je tiež vhodné mať rozumne nastavené limity na platby na internete alebo si tieto platby preventívne vypnúť, pokiaľ to vaša banka umožňuje. Vyhnete sa tak v prípade podvodu vysokým sumám, ktoré podvodník z vášho účtu môže vyčerpať.

Väčšina slovenských bánk umožňuje rýchlu a bezplatnú zmenu limitov na online platby platobnou kartou na internete. Limit si teda viete zvýšiť, keď potrebujete zaplatiť vyššiu sumu. Pokiaľ nenakupujete na internete denne, tak vám stačí limit len niekoľko desiatok eur.

Niektoré banky potom umožňujú aj zablokovanie konkrétnych krajín alebo regiónov. Pokiaľ teda viete, že nakupujete hlavne na Slovensku, môžete si zablokovať ostatné kontinenty.

Rovnako niektoré banky umožňujú vytvorenie jednorazovej virtuálnej platobnej karty, ktorú môžete použiť pri nákupe v online prostredí, keď obchodníka nepoznáte. Použitá môže byť len raz a podvodník z nej teda nemôže prostriedky čerpať opakovane.

Naleteli ste? Podajte trestné oznámenie

Pokiaľ ste už podvodníkom sadli na lep a vybielili vám účet, tak by ste mali podať trestné oznámenie na polícii. Na banku sa síce obrátiť môžete, ale pokiaľ ste transakciu potvrdili napríklad SMS kódom alebo cez bankovú aplikáciu, je to už len váš problém. Banka vám peniaze v takom prípade nevráti, pretože za transakcie kartou je zodpovedný klient a nie banka.

Banka by vám peniaze vrátila len vtedy, pokiaľ by chybu urobila ona a teda by napríklad pri platbe platobnou kartou online neprišlo k overeniu cez bankovú aplikáciu alebo napríklad pomocou SMS kódu.

Šanca, že polícia podvodníkov vypátra nie je veľká. Facebook totiž nerád poskytuje údaje o používateľoch a mnohé podvodné stránky fungujú aj dlhé mesiace po ich nahlásení. Facebooku totiž z reklám, ktoré tieto podvodné stránky spúšťajú, má nemalé príjmy.

Pokiaľ už aj Facebook zakročí, tak podvodníci jednoducho vytvoria novú falošnú stránku. Vytvorenie podvodnej stránky vám pritom zaberie na Facebooku pár minút. Pokiaľ teda útočníkom jednu podvodnú stránku zablokujú, tak nemajú problém vytvoriť si hneď ďalšiu.

Desatoro bezpečného nakupovania na internete

  1. Neverte všetkému – Nie všetko čo je na Facebooku je pravda. Ponuky si preverujte priamo u daných spoločností. Neverte ani reklamám a vždy si overujte obchodníka.
  2. Pozor na zľavy – Extrémne výhodná cena môže byť znakom podvodu. Ak sa niečo bežne predáva za 100 eur, tak prípadná ponuka za pár eur nesie znaky podvodu.
  3. Neverte recenziám – Podvodníci sa často snažia zneužiť recenzie, aby upútali vašu pozornosť. Vytvoriť falošnú recenziu na webstránke je otázka pár sekúnd.
  4. Overte stránku – Vždy kontrolujte webovú adresu stránky a skúste obchodníka vyhľadať priamo cez Google. Podvodníci veľa krát vzhľadom napodobňujú stránky overených obchodníkov.
  5. Oficiálne zdroje – Ak obchodníka nepoznáte, tak využite oficiálne zdroje spoľahlivosti. Overte ho napríklad na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie a pozrite hodnotenia na Google.
  6. Bezpečne – Na internete vždy plaťte bezpečne. U neznámych obchodníkov využívajte dobierku a pri platbe kartou využívajte jednorazové virtuálne karty.
  7. Pozor na akcie – Podvodníci sa vás budú snažiť zmiasť aj nápismi ako „dnes kúpilo už 20 ľudí“, „posledný kus za túto cenu“. Nepodliehajte nátlaku a obchodníka si preverte.
  8. Nakupujte u overených – Vždy radšej uprednostnite veľké a overené eshopy a nekupujte u neoverených a hlavne zahraničných obchodov. Overte si dôkladne aj obchodníka.
  9. Overte na Heureke – Overte si obchodníka na Huereke alebo podobných porovnávačoch. Vidíte tam nezávislé a objektívne hodnotenie, ktoré obchodník nemôže ovplyvniť.
  10. Konajte rýchlo – ak máte podozrenie, že ste naleteli obchodníkom na nič nečkajte. Okamžite zablokujte vašu platobnú kartu a obráťte sa na políciu.

Slováci si podľa Národnej banky Slovensko (NBS) rýchlo zvykajú na finančné technologické novinky. Podľa centrálnej banky si klienti troch najväčších bánk veľmi rýchlo zvykli na instantné platby (SEPA okamžité platby alebo aj rýchle platby), ktoré prišli na Slovensko pred rokom. Od tej doby ich Slováci uskutočnili už desiatky miliónov.

Okrem toho si však Slováci obľúbili aj platby platobnou kartou a tiež platby mobilom alebo hodinkami. Objem platieb v hotovosti potom neustále klesá. Poslanci Sme rodina pritom do parlamentu predložili novelu Ústavy, ktorá má garantovať možnosť platiť hotovosťou. Pred voľbami ide zo strany politikov skôr o populizmus.

Garantujú aj európske pravidlá

Možnosť platiť v hotovosti pritom stanovujú aj samotné pravidlá fungovania platieb eurom. Európska centrálna banka (ECB) priamo na svojom webe uvádza, že obchodník má povinnosť umožniť platbu aj v hotovosti. Urobiť to nemusí len vtedy, keď vopred jasne informuje o pravidlách bezhotovostnej platby, ale navyše musí mať k tomu aj jasný dôvod.

Pokiaľ teda obchodník napríklad pred vstupom do predajne jasne uvedie, že prijíma len bezhotovostné platby a k tomu uvedie aj dôvod prečo hotovosť neakceptuje, tak pravidlá nijako neporušuje. Je potom na zákazníkovi či u obchodníka nakúpi a zaplatí kartou alebo bude hľadať iného, kde bude možné platiť aj v hotovosti.

Platby kartou vyhrávajú

Nič to nemení na fakte, že platby kartou postupne vytláčajú hotovostné platby. Má to hneď niekoľko dôvodov. Jedným je aj dohľadateľnosť platieb a tiež bezpečnosť, keď nemusíte nosiť pri sebe hotovosť. Výhodou platieb kartou je aj jednoduchšia správa osobných financií, keď viete lepšie sledovať vaše výdavky ako pri platbe v hotovosti.

Bezhotovostných platieb kartou alebo mobilom je už viac ako výberov hotovosti z bankomatov. Pomohla tomu aj pandémia, keď sa zákazníci vyhýbali platbám v hotovosti a radšej v obchodoch platili kartou alebo mobilom, či hodinkami. Výhodou potom bolo aj zvýšenie limitov na platbu kartou bez potreby zadania PIN kódu. Pred pandémiou ste bez zadania PIN kódu zaplatili maximálne 20 eur, teraz je tento limit až 50 eur na jednu platbu.

Platba kartou je tak oveľa rýchlejšie ako platba v hotovosti, keď navyše v peňaženke musíte nosiť množstvo mincí. Navyše si Slováci rýchlo zvykli aj okamžité platby medzi trojicou najväčších slovenských bánk. Na pripojenie ostatných slovenských bánk si však zrejme ešte niekoľko rokov počkáme.

Rýchle platby sme si rýchlo obľúbili

Prvé slovenské banky spustili rýchle platby (SEPA okamžité platby) minulý rok vo februári. Ako prvé spustili instantné rýchle platby tri najväčšie slovenské banky – Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB banka.

Od tohto momentu prevod medzi účtami vedenými v týchto troch bankách už netrvá dni, ale len niekoľko sekúnd. Rýchle platby však majú aj obmedzenia – banky si stanovili maximálne limity na jednu platbu. Výhodou potom je, že platby prebiehajú 24 hodín denne aj to aj cez víkendy alebo sviatky.  

„Slováci majú k inováciám blízko a preto aj okamžité platby začali používať hneď od prvého dňa. Počet domácich (odoslaných) a cezhraničných (odoslaných a prijatých) okamžitých platieb vzrástol mesačne z 1,7 milióna transakcií vo februári 2022  na približne 3 milióny vo februári tohto roka,“

UVIEDLA NA SVOJOM BLOGU NBS.

Ďalší výraznejší nárast počtu okamžitých platieb očakáva centrálna banka po pripojení ostatných slovenských bánk v horizonte nasledujúcich 2 rokov. Nie všetky banky však zavedenie rýchlych platieb potvrdili. Zmeniť to však môže pripravovaná nová legislatíva na pôde Európskej komisie.

Budú povinné

Tomu, aby sa okamžité platby stali novým štandardom pre európske platby, má napomôcť aj nová legislatíva, ktorá sa pripravuje na pôde Európskej komisie. 

Okrem iného má zaviesť aj termíny, dokedy budú poskytovatelia platobných služieb na trhu EÚ povinní zaviesť poskytovanie SEPA okamžitých platieb pre všetkých európskych spotrebiteľov a firmy s ich výhodami ako je rýchlosť, bezpečnosť a digitálne spracovanie.

Počty SEPA okamžitých platieb – zdroj: NBS

Rozvoju SEPA okamžitých platieb môžu pomôcť aj platobné riešenia u obchodníkov založené na okamžitých platbách, ktoré by mohli fungovať podobne ako platby kartami a byť novou alternatívou pre platby za tovary a služby. Pre obchodníkov by to však znamenalo aj výrazne nižšie náklady ako pri platbe kartou, keď často bankám platia aj percento zo zaplatenej sumy platobnou kartou.

Rýchle platby si Slováci veľmi obľúbili, keď v prvé mesiace realizovali menej ako dva milióny platieb. V závere minulého roka potom počet rýchlych platieb prekročil aj hranicu troch miliónov. Počty platieb budú narastať a tento rok by sa do systému mohli zapojiť aj menšie banky. Zapojenie v tomto roku sľubuje napríklad česká pobočka Fio banky. Ďalšie slovenské banky sa na pripojenie do systému SEPA okamžitých platieb pripravujú.

Menej hotovosť a viac platby kartou

Okrem rýchlych platieb si Slováci obľúbili aj platby platobnou kartou a platby mobilom alebo hodinkami. Objem bezhotovostných platieb je už vyšší ako objem výberov hotovosti z bankomatov.

Podiel výberov z bankomatov a platieb kartou – zdroj: NBS

Údaje ukazujú, že výbery z bankomatu začali klesať najmä po začiatku pandémie, keď Slováci prestali platiť hotovosťou a viac začali viac platiť bezhotovostne kartou alebo mobilom.

„Počet a objem bezhotovostných platieb kartami na Slovensku rastie z roka na rok. Výbery hotovosti z bankomatov klesajú na úkor platieb. Od polovice roku 2020, keď hodnota platieb kartami prvýkrát v histórií predbehla výbery hotovosti z bankomatov, platíme kartami stále viac a viac. Ku koncu roka 2022 sme zaplatili kartami o 1,3 mld. EUR viac, ako sme si vybrali hotovosť z bankomatov a tieto “nožnice“ sa otvárajú stále viac,“

DOPLNILA NBS.

Rastie podiel platieb mobilmi či hodinkami

Nie je to však len o obľúbenosti bezhotovostných platieb kartou u obchodníkov. Rastie aj podiel počtu platieb mobilom a hodinkami. Slováci si mobilné platby obľúbili, pretože nemusia nosiť platobnú kartu a platby mobilom sú aj bezpečnejšie ako platby samotnou kartou. Sú navyše aj jednoduchšie, keďže na platobnom terminály obchodníka nie je potrebné zadávať PIN ani pri vyšších platbách.

Podiel platieb mobilom a hodinkami – zdroj: NBS

Podiel počtu mobilných platieb na všetkých platbách kartami u obchodníkov narástol za 3,5 percenta na viac ako 22%. Na Slovensku môžete platiť cez dva najväčšie platobné systémy – Apple Pay a Google Pay. Navyše však fungujú aj ďalšie platobné metódy ako Garmin Pay alebo napríklad FitBit Pay.

„Predpokladáme, že rastúci trend používania smart mobilov a smart hodiniek bude pokračovať vďaka jednoduchému a rýchlemu použitiu pri platbách u obchodníkov v kamenných prevádzkach či na internete, ale aj vďaka rastúcemu počtu používateľov smart zariadení,“

PREDPOKLADÁ CENTRÁLNA BANKA.

Obľúbené sú aj platby kartou na internete

Platenie kartou pri nakupovaní na internete je už pre mnohých samozrejmosťou. Záujem o tento druh platieb narástol počas pandémie a rastie naďalej. Nezmenili to ani prísnejšie podmienky pre potvrdenie platieb ani rastúci počet podvodov, ktorým Slováci v posledných mesiacoch na internete čelia.

Počty platieb kartou na internete a porovnanie so všetkými platbami kartou – zdroj: NBS

Počet nákupov v obchodoch na internete zaplatených kartami rástol aj v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021, v počtoch o 21,9 % a v objeme o 21,2 %. V poslednom štvrťroku 2022 bol podiel platieb kartami v obchodoch na internete na všetkých platbách kartami dokonca až 13%.

„Uvidíme, čím nás prekvapí tento rok. Už dnes však vieme, že spomínané trendy v používaní kariet budú pokračovať a rovnako bude rásť používanie okamžitých platieb. Ukazuje to jediné: Obyvatelia Slovenska majú po moderných platobných prostriedkoch naozaj veľký apetít,“

UZATVÁRA NA BLOGU NBS.