S pojmom kolektívne investovanie sa na Slovensku po prvý krát stretávame v roku 1993, v ktorom vznikali investičné fondy ako dôsledok prvej vlny veľkej privatizácie. Majitelia kupónových knižiek vkladali investičné kupóny do investičných fondov, ktoré ich následne zainvestovali priamo do akcií slovenských a českých podnikov.
Podstatná väčšina takto vzniknutých investičných fondov však využila nedokonalú legislatívu a pretransformovala sa na klasické akciové spoločnosti. Týmto spôsobom sa investičné fondy dostali spod dohľadu dozorujúceho orgánu – vtedy Ministerstva financií.
Tak sa aj skomplikoval prístup podielnikov k ich majetku. Investičné fondy však nie sú typickým produktom kolektívneho investovania. Pre tento trh sú podstatne typickejším produktom podielové fondy otvoreného a uzavretého typu.
Veľký rozmach kolektívneho investovania na Slovensku nastal až v súvislosti so schválením nového zákona o kolektívnom investovaní, ktorý nadobudol účinnosť k 1.1.2000.
Tento zákon v plnej miere nahradil dovtedy platný zákon o investičných spoločnostiach a fondoch. V zmysle tohto nového zákona boli všetky investičné spoločnosti pôsobiace na Slovensku povinné prelicencovať sa na správcovské spoločnosti, čím sa do značnej miery sprehľadnilo ich pôsobenie na trhu.
V priebehu rokov 1999 a 2000 výrazným spôsobom vzrástol objem majetku predovšetkým v otvorených podielových fondoch a aj naďalej je veľký predpoklad, že podiel celkových úspor obyvateľstva v produktoch kolektívneho investovania sa bude ďalej zvyšovať.