, , , ,

ČSOB a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky na hypotékach

Hneď dve slovenské banky od 1. februára zvýšia úrokové sadzby hypotekárnych úverov. Obe banky menia úrokové sadzby pre viaceré fixácie.

Ako prvá dnes oznámila od 1. februára zmenu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov najväčšia slovenská banka. Slovenská sporiteľňa mení úrokové sadzby pre jednoročný, trojročný a päťročný fix.

FixáciaÚroková sadzba v % p.a.
1 rokOd 4,79%
3 roky, 5 rokovOd 4,99%
10 rokov, 15 rokovOd 5,39%

Úrokové sadzby uvedené v tabuľke sú najnižšie komunikované úrokové sadzby Slovenskej sporiteľne, čiže banka vám môže úrok aj navýšiť. Podmienkou je tiež využívanie bežného účtu v banke a tiež poistenie úveru.

V prípade ak by ste sa rozhodli pre úver bez poistenia je úrok o 0,20% vyšší. Pri splácaní hypotéku z účtu z inej banky sa úrok navýši o ďalších 0,50%.

Ako druhá zmenu oznámila ČSOB. Rovnako aj v prípade tejto banky idú úrokové sadzby hypoték smerom nahor. Banka upravila úrokové sadzby pre fixácie od 5 rokov.

FixáciaÚroková sadzba v % p.a. pre účelové úveryÚroková sadzba v % p.a. pre neúčelové úvery
1 rokOd 5,39%Od 5,89%
3 roky, 4 rokyOd 4,29%Od 4,79%
5 rokovOd 4,49%Od 4,99%
10 rokovOd 4,69%Od 5,19%
15 rokovOd 4,79%Od 5,29%
20 rokovOd 4,89%Od 5,39%

Aj v prípade ČSOB ide o najnižšie komunikované úrokové sadzby banky a teda pri schválení môže banka úrokovú sadzbu navýšiť. Podmienkou je aktívne využívanie účtu v banke a poistenie nehnuteľnosti cez ČSOB Poisťovňu.

V najbližšej dobe nie je pravdepodobné, že by banky výrazne znižovali úrokové sadzby hypoték. Aj samotná ECB upozornila, že zatiaľ nepočíta so znižovaním úrokových sadzieb. Prvé zníženie by mohlo prísť až v lete a k úprave úrokových sadzieb v komerčných bankách pri znižovaní väčšinou prichádza často aj s niekoľkomesačným oneskorením.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *