, , , ,

Ako je to s terminovaným vkladom od Prima banka s úrokom 4,2%? Úrok neplatí pre všetkých

Prima banka už zopár dní láka klientov pomocou masívnej televíznej reklamy na 9-mesačný terminovaný vklad s úrokom 4,2% p.a.. Lenže v reklame nepadnú niektoré podstatné detaily ponuky.

Úroková sadzba 4,2% p.a. na 9-mesačnom terminovanom vklade je skutočne najlepšou ponukou na našom trhu. Na našom blogu nájdete aj prehľad úročenia terminovaných vkladov vybraných bánk.

Pred tým než niektorú ponuku pridáme do prehľadu si však kontrolujeme podmienky. Aj v prípade tejto reklamy totiž platí, že banka zabudla v reklame jasne uviesť niektoré podstatné parametre. Nezabudnite teda, že ponuky bánk je vhodné vždy porovnávať. Nie vždy je najlepšia tá ponuka banky, ktorá má najhlasnejšiu reklamu.

Od vyššej sumy

Výhodná úroková sadzba 4,2% na 9-mesačnom terminovanom vklade nie je určená pre všetkých. Minimálny vklad je totiž až 25-tisíc eur. Ak teda do banky prídete s nižšou sumou, tak výhodnú sadzbu nedostanete.

Druhým problém je, že ide len o kratší iba 9-mesačný terminovaný vklad. Banka trocha kalkuluje s tým, že úrokové sadzby medzičasom začnú klesať. O deväť mesiacov môžete mať problém nájsť výhodnú ponuku na terminovanom vklade a peniaze tak ostanú v Prima banke.

Navyše ďalšou podmienkou je, že musíte mať v banke vedený aj osobný účet, ktorý vás mesačne bude stáť 4,90 €. Účet môžete mať aj so zľavou, ale musíte aktívne platiť platobnou kartou a ak by ste chceli mať účet úplne zadarmo musíte mesačne zaplatiť kartou aspoň 980 eur pomocou platieb cez Google Pay alebo Apple Pay.

Pokiaľ by ste platili len platobnou kartou, tak by ste museli mesačne zaplatiť až 1960 eur, aby ste účet mali zadarmo. Účet zadarmo máte aj vtedy, keď na ňom máte priemerný mesačný zostatok viac ako 15-tisíc eur.

Aj 18-mesačný

Prima banka má v ponuke aj 18-mesačný terminovaný vklad so zvýhodnenou úrokovou sadzbou. Podmienku sú rovnaké – minimálny vklad je 25-tisíc eur a zriadený osobný účet. Vtedy od banky dostanete úrok 3,80% p.a..

Vklad9-mesačný terminovaný vklad18-mesačný terminovaný vklad
Minimálny vklad25.000,00 EUR25.000,00 EUR
Úrok v % p.a.4,20%3,80%
Čistý úrokový výnos638,46 €1.155,30 €
Náklad za osobný účet44,10 €88,20 €

Ponuka sa teda oplatí hlavne tým klientom, ktorí už v Prima banke majú účet a aktívne ho využívajú. Pokiaľ by ste účet aktívne nevyužívali, jeho vedenie by vás za 9 mesiacov vyšlo na viac ako 44 eur a pri dlhšom 18 mesačnom terminovanom vklade by ste za účet zaplatili až 88 eur.

Pokiaľ by ste sa rozhodli zriadiť si 9-mesačný alebo 18-mesačný terminovaný vklad bez osobného účtu v Prima banke, tak máte úrokovú sadzbu len 0,01%. Rovnakou sadzbou bude banka vklad úočiť ak by ste počas viaznosti vkladu zrušili osobný účet.

Oplatí sa ponuka?

Napríklad konkurenčná J&T Banka má v ponuke terminovaný vklad s úrokom až 4% p.a. a viazanosťou jeden rok a tiež s viazanosťou na 18 mesiacov. Pričom podmienkou nie je zriadenie bežného účtu. Na 9-mesačný terminovaný vklad má banka úrok 3,90% p.a. a minimálny vklad je v oboch prípadoch len 10-tisíc eur.

Zaujímavú ponuku na terminovaný vklad má aj menšia Fio banka. Úrok na terminovaný vklad s viazanosťou od 1 do 12 mesiacov je rovné 3% p.a., pričom táto úroková sadzba platí aj pre 9-mesačný terminovaný vklad. Banka nemá v ponuke 18-mesačný terminovaný vklad, ale na 24 mesačnom má banka úrokovú sadzbu 2,7% p.a..

Rovnako 3% ponúka na 12-mesačnom terminovanom vklade menšia Privat banka. UniCredit Bank má na 12-mesačnom terminovanom vklade úrokovú sadzbu 2,5% p.a. a Tatra banka spolu s ČSOB majú potom úrok rovné 2% p.a..

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *