, , , , ,

V USA skrachovali dve banky. Nie je dôvod na paniku

V USA skrachovali dve špecializované banky – v piatok to bola Silicon Valley Bank a dnes potom koniec oznámila newyorská Signature Bank. Obe banky neboli úplne štandardnými bankami, aj keď mali aj bežných (retailových) klientov.

Na trhu však ich koniec vyvolal paniku a bankový sektor v USA aj EÚ sa ocitol pod tlakom. Krach dvoch amerických bánk vyvolal spomienky na začiatok finančnej krízy v USA, keď padlo niekoľko amerických bánk a mnohé európske banky zachraňovali vlády. Prečo však nie je dôvod na paniku? V čom je krach Silicon Valley Bank a Signature Bank iný ako krach investičnej banky Lehman Brothers?

„Malé“ banky

Už v piatok médiami prebehla správa o tom, že krach americkej banky Silicon Valley je najväčším od roku 2008, keď vrcholila finančná kríza. Neskôr bol koniec Silicon Valley Bank označený za druhý najväčší pád banky v americkej histórii bankovníctva.

Dnes potom koniec oznámila ďalšia americká banka – Signature Bank. V jej prípade sa skloňuje označenie tretí najväčší pád v histórii amerického bankového sektora. Ide o systémový problém alebo len krach jednotlivcov?

Banka Silicon Valley držala vklady v objeme asi 175 miliárd USD a bola 16. najväčšou bankou v USA podľa dát americkej centrálnej banky Fed. Signature Bank potom mala vklady 83 miliárd USD a bola tak 29. najväčšou bankou v USA.

Pre porovnanie – Slováci mali v slovenských bankách v októbri minulého roka uložených necelých 43 miliárd eur. Na Slovensku by teda museli skrachovať všetky banky dvakrát, aby bol objem vkladov približne rovnaký ako v prípade Signature Bank.

Lenže pri porovnaní s ostatnými americkými bankami ide skôr o malých hráčov. Napríklad aktíva najväčšej americkej banky JPMorgan Chase sú vo výške 3.201 miliárd USD. Prvé tri najväčšie americké banky (JPMorgan Chase, Bank of AmericaCitibank) majú aktíva spolu 7.385 miliárd USD. Banka Wells Fargo, ktorá je štvrtou najväčšou bankou má potom aktíva v objeme 1.717 miliárd USD.

Špecializované banky

V prípade oboch bánk ide navyše o špecializované ústavy, ktoré sa nezameriavali na bežných (retailových) klientov. Silicon Valley Bank financovala hlavne začínajúce start-up firmy a Signature Bank bola zameraná na financovanie kryptomien.

Nešlo teda o banky, tak ako ich poznáme na Slovensku. Obe skrachované banky sa navyše zameriavali na financovanie rizikových aktivít. Klinčekom do rakvy v prípade banky Silicon Valley boli rastúce úrokové sadzby, ktoré americké centrálna banka Fed niekoľko mesiacov zvyšuje. Firmy začali vo veľkom vyberať peniaze z účtov, aby mohli financovať svoje aktivity pre rastúce úrokové sadzby. Banke došiel kapitál.

Banka Signature potom financovala hlavne kryptosektor, ktorý sa štandardne považuje za vysoko rizikový. Štvrtinu jej vkladov tvorili peniaze zo sektora kryptomien. Už v decembri banka Signature uviedla, že plánuje znížiť kapitál držaný z tohto sektora o osem miliárd USD. Už to nestihla.

Mali aj bežných

Pravdou je, že obe banky poskytovali služby aj bežným retailovým klientom. Tí sa však k svojim peniazom dostanú. Kontrolu nad Silicon Valley Bank a Signature Bank prevzala Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC), obdoba nášho Fondu ochrany vkladov.

V prípade Signature Bank už FDIC zriadila preklenovaciu banku, ktorá prevezme jej klientov a bude ďalej poskytovať služby. Zaujímavosťou je, že Signature Bank mala pomerne úzke naviazanie na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rodinu. Banka sa však Trumpa a jeho rodiny zbavila, keď v roku 2021 ešte ako prezident USA burcoval svojich priaznivcov k útoku na Kapitol. Trumpa vtedy dokonca vyzvala banka k odchodu z funkcie.

Rozbieha sa finančná kríza?

Bankový sektor v USA aj v Európe sa hneď po krachu oboch bánk ocitol pod obrovským tlakom. Mnohí si totiž ešte veľmi dobre pamätajú na rok 2008, keď vrcholila finančná kríza. Tá zasiahla bankové domy v USA aj v Európe.

Aj vtedy sa finančná kríza spustila práve v USA a finančnú krízu odštartoval krach americkej investičnej banky Lehman Brothers v roku 2008. Banka vtedy skončila pre problematické hypotekárne úvery, ktoré americké banky rozpredali investorom a to aj napriek tomu, že banky veľmi dobre vedeli ako toxické sú.

Banky vtedy vedeli, že ide o vysoko rizikové aktíva, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú tieto hypotéky splácané. Hodnota aktív Lehman Brothers však vtedy predstavovala sumu 638 miliárd USD – teda takmer tri krát toľko ako v prípade bánk Signature a Silicon Valley dokopy.

To je zásadný rozdiel medzi finančnou krízou v roku 2008 a krachom dvoch bánk tento a minulý týždeň. Problematické aktíva mali vtedy nakúpené aj veľké americké banky, ktoré zasiahli toxické aktíva a nesplácané hypotéky. Teraz ide o ojedinelý problém dvoch amerických bánk.

Fed poskytne hotovosť

K celej situácii sa vyjadrila aj americká centrálna banka Fed. V nedeľu americká centrálna banka Fed oznámila, že poskytne americkému finančnému sektoru dodatočné finančné prostriedky na zabezpečenie požiadaviek klientov.

Tieto prostriedky budú poskytnuté cez Bank Term Funding Program (BFTP), v rámci ktorého bude ako zabezpečenie akceptovať štátne dlhopisy a cenné papiere kryté hypotékami za ich nominálnu hodnotu. Tento program bude účinný maximálne jeden rok. Mnohí odborníci navyše predpokladajú, že krach dvoch bánk môže viesť k zastaveniu rastu úrokových sadzieb alebo minimálne k jeho spomaleniu.

Problémy by sa nemali vďaka podpore Fedu preniesť do iných amerických bánk. Ohrozené sú najmä menšie bankové domy. Veľké americké banky majú dostatočný kapitál a navyše sú pod drobnohľadom regulačných orgánov. Veľké americké banky držia väčšinu hotovosti, ale v USA celkovo pôsobí niekoľko stoviek bánk. Často ide o malé lokálne banky, ktoré by mohli mať problém s hotovosťou ak by u klientov vypukli obavy z bezpečnosti amerického bankového systému.

NBS upokojuje

Paniku vyvolal krach oboch bánk aj v Európskej únii. Európske banky totiž v roku 2008 utrpeli značné škody po páde amerického bankového sektora. Mnohé európske banky museli zachraňovať vlády, pretože sa pre problémy amerických bánk ocitli pod tlakom zo strany zákazníkov. Tí sa obávali a húfne vyberali svoje úspory uložené v bankách a navyše európske banky mali nakúpené aj toxické aktíva amerických bánk.

Ku krachu amerických bánk sa vyjadrila tiež Národná banka Slovensko (NBS). NBS upozornila, že na Slovensku žiadnu podobnú banku nemáme a navyše slovenské banky majú dostatok kapitálu. Všetky slovenské banky spĺňajú kapitálové požiadavky na vlastné financie.

"Udalosť, ktorá sa stala v Spojených štátoch, je veľmi špecifická. Na Slovensku žiadnu podobnú banku nenájdete, pretože obchodné modely bánk na Slovensku sú konzervatívne a výrazne viac diverzifikované. Úroveň kapitálu dosahuje jednu z najvyšších úrovní za posledné roky. Podobne aj ziskovosť či kvalita úverov dosahujú vysoké úrovne. NBS aj v poslednej Správe o finančnej stabilite z novembra 2022 poukázala na vysokú odolnosť bankového sektora aj v čase stresu,"

UVIEDOL TO VEDÚCI ODDELENIA KOMUNIKÁCIE NBS PETER MAJER.

Pomohli kryptomenám

Paradoxne však koniec dvoch amerických bánk pomohol krypotomenám a to napriek tomu, že obe mali značnú časť kapitálu v kryptomenách. Jedna z kryptomien (Stablecoin USD) dokonca fungovala práve vďaka Silicon Valley Bank.

Rastu kryptomien pomohli najmä vyjadrenia amerických úradov, že plánujú poskytnúť vkladateľom z Silicon Valley Bank ochranu. Navyše britská banka HSBC oznámila, že kúpi britskú pobočku skrachovanej Silicon Valley Bank.

Rast teda zaznamenali viaceré kryptomeny. Viac ako desať percent si pripísal napríklad Bitcoin a ether. Obe meny teda zmazali časť strát, ktoré sa prejavili po piatkovom krachu Silicon Valley Bank.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *