, , , ,

Hypotéky: Darilo sa ČSOB a 365 banke. Prima banka po prvý krát klesla

Rast úverov na bývanie sa v novembri opäť spomalil a banky poskytli menej nových hypoték ako v októbri. Trh hypoték spomaľuje už niekoľko mesiacov a to najmä pre rastúce úrokové sadzby úverov na bývanie.

Banky v októbri poskytli celkom 250 miliónov eur nových úverov na bývanie. Za november táto suma klesla o ďalších 20 miliónov eur len na 232 miliónov eur nových úverov na bývanie. Menej úverov na bývanie ako v novembri banky poskytli už len v septembri, keď banky dokázali poskytnúť len 220 miliónov eur v úveroch na bývanie.

Rástla ČSOB a 365 banka

Jednotlivým bankám sa mierne zmenili aj trhové podiely. Víťazom boja o nové úvery na bývanie sa stala slovenská pobočka ČSOB. Jej trhový podiel medzimesačne vzrástol o 0,06 percenta na 14,91 percenta. Banka si tak ešte viac upevnila pozíciu trhovej trojky v úveroch na bývanie, keď na pozícii trhovej trojky nahradila Tatra banku.

ČSOB k pozícii trhovej trojky v úveroch na bývanie pomohlo aj minuloročné spojenie s OTP bankou. Banke sa však v tomto roku darilo získavať aj nových klientov a to najmä na dlhšiu fixáciu. ČSOB od začiatku roka jej trhový podiel v úveroch na bývanie narástol o 1,11 percenta. Podobne rýchlym tempom rástla už len jedna slovenská banka.

Okrem ČSOB dokázala v náročnom prostredí rastúcich úrokov rásť len jedna banka. Medzimesačne mierne rástol trhový podiel aj 365 bank, ktorej však trhový podiel narástol len o 0,01 percenta na 3,05 percenta. 365 banka bola úspešná aj keď sa pozrieme na vývoj od začiatku roka. Trhový podiel v úveroch na bývanie jej narástol o 0,36%.

Začal pád Prima banky?

Na druhej strane medzi porazenými bankami sa v úveroch na bývanie po prvý krát v tomto roku objavila Prima banka. Tej medzimesačne klesol trhový podiel v úveroch na bývanie o 0,03 percenta na 11,49 percenta. Pokles naznačovali už čísla za október, keď banka medzimesačne v úveroch na bývanie vôbec nenarástla.

Prima banka sa dlhodobo zameriavala hlavne na refinancovanie hypoték z iných bánk a klientov lákala hlavne na nízke úrokové sadzby pri krátkej trojročnej fixácii. Ešte na začiatku minulého roka tak Prima banka predávala hypotéky s trojročným fixom na úrovni 0,4 percenta. Aktuálne však Prima banka predáva hypotéky s trojročným fixom na úrovni troch percent a úrokové sadzby budú zrejme naďalej rásť.

Objem refinancovaných hypoték výrazne klesol všetkým bankám, pretože úrokové sadzby rastú naprieč celým trhom. Stratégia Prima banky a jej zameranie len na refinancovanie hypoték už teda nemusí fungovať. Navyše sa výrazne spomalilo poskytovanie nových úverov na bývanie a Slováci nákup nového bývania začali odkladať.

Prehráva VÚB aj Tatra banka

Lenže Prima banka nie je jedinou bankou, ktorej medzimesačne klesol trhový podiel. Trhový podiel v úveroch na bývanie klesol aj VÚB banke. Tá stratila 0,03 percenta a jej trhový podiel v novembri klesol opäť pod 20 percent na 19,97 percenta. VÚB sa v hypotékach nedarí od začiatku roka. Stratila spomedzi všetkých slovenských bánk najviac klientov a od začiatku roka je trhový podiel v úveroch na bývanie klesol o 1,51 percenta.

Nedarilo sa ani Tatra banke, ktorá tento rok definitívne prišla o pozíciu trhovej trojky v úveroch na bývanie. Medzimesačne stratila Tatra banka ďalších 0,02 percenta a jej trhový podiel v novembri klesol len na 13,06 percenta. Od začiatku roka jej však trhový podiel klesol o 0,56 percenta.

Ostatné takmer bez zmeny

Trhové podiely ostatných bánk v úveroch na bývanie sa medzimesačne takmer nezmenili. Viacerým bankám však v tomto rok trhový podiel klesal. Bez zmeny ostal trhový podiel Slovenskej sporiteľni, ktorá má najväčší objem poskytnutých úverov na bývanie. Slovenská sporiteľňa tak mala na konci novembra trhový podiel v úveroch na bývanie na úrovni 25,15 percenta. Od začiatku roka jej trhový podiel stúpol len o 0,04 percenta.

Bez zmeny ostal aj trhový podiel slovenskej pobočky českej UniCredit, ktorá má aktuálne trhový podiel na úrovni 5,23 percenta. Od začiatku roka jej však trhový podiel klesol o 0,04 percenta.

Nedarilo sa ani poľskej mBank, ktorá medzimesačne stratila 0,01 percenta a od začiatku roka jej trhový podiel v úveroch na bývanie klesol o 0,18%.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *