Rodinný rozpočet: Ako mať príjmy a výdavky pod kontrolou?
V dobe rastúcich cien sa počíta každé ušetrené euro. Ako mať však rodinný rozpočet pod kontrolou a ako nemíňať na zbytočnosti?
V prvom rade – ako teraz riešite rodinné peniaze? Hodíte ich virtuálne na jednu kopu a potom už iba pípate v obchodoch? Väčšina slovenských domácností s peniazmi nevie pracovať, čo je aj dôsledok mizernej kvality vzdelávania na Slovensku.
Deti v škole sa stále učia naspamäť memorovať básničky, ale reálna finančná gramotnosť sa na väčšine slovenských škôl nijako nerieši. Zaujímalo by ma, kto z nás v živote použil niektorú z tých desiatok básničiek, ktoré sme sa ako deti museli naučiť? Problémom však je, že ani samotní učitelia toho o svete financií veľa nevedia. Väčšina z nich nevie ani aký rozdiel je medzi debetnou a kreditnou kartou. Len pre zaujímavosť väčšina Slovákov má v peňaženke tú prvú aj keď tvrdia, že platia kreditkou, ale o tom niekedy inokedy.
Nás nikto o svete peňazí a financií neučil a ani naše deti nikto k zodpovednému finančnému správaniu často nevedie. To potom spôsobuje chybné rozhodnutia v živote, ktoré v krajnom prípade môžu viesť napríklad až k bankrotu. Ako teda rodinné financie spravovať?
Rodinný rozpočet
V prvom rade by ste mali mať vypracovaný váš rodinný rozpočet a finančný plán. Plánovať vo svete peňazí a financií je základom úspechu a základom toho, aby ste nemuseli žiť v strese, či zaplatíte všetky účty. Navyše nezabúdajte, že rodinný rozpočet nefunguje ako ten štátny.
Ak štátu dôjdu peniaze, tak to politici jednoducho vyriešia tak, že zatnú dlhovú sekeru ešte hlbšie a môžu ďalej rozdávať z našich peňazí. Kto to bude splácať už nikto z nich nerieši. Druhým obľúbeným riešením je zvýšiť dane a odvody. Ani jedno z týchto riešení však neprichádza do úvahy v prípade rodinného rozpočtu.
Dlh pri rodinnom rozpočte nemôžete donekonečna navyšovať a raz príde okamžik, keď vám napríklad banka povie, že ďalší úver vám jednoducho nedá pretože by ste ho nemali z čoho vrátiť.
Finančný plán a rodinný rozpočet
Mali by ste si teda vytvoriť rodinný rozpočet a mali by ste ho mať pod kontrolou. Okrem toho by ste si mali vytvoriť finančný plán a začať plánovať niektoré výdavky. Finančnému plánu sa budeme venovať detailne nabudúce.
Rozdiel medzi finančným plánom a rodinným rozpočtom je v tom, že váš finančný plán vám stanoví vaše dlhodobé finančné ciele a výdavky aj na desiatky rokov dopredu. Rodinný rozpočet plánujete väčšinou na mesiac a rok.
Finančný plán znamená veľa vecí v živote plánovať a nerobiť zbrklé rozhodnutia. Preto by ste vždy mali začať s rodinným rozpočtom. Ten vás naučí zodpovednému prístupu k financiám a tiež plánovanie, aj keď len na kratší časový úsek. Keď zvládnete rodinný rozpočet môžete prejsť „na vyšší level“, ktorým je váš finančný plán.
„Nie som technický typ“
Mnoho Slovákov rodinný rozpočet nerieši aj preto, lebo si povie, že nie sú technický typ. Lenže na vytvorenie rodinného rozpočtu nepotrebujete mať žiadne špeciálne znalosti a zručnosti. Dokonca nepotrebujete ani predražené mobilné aplikácie, ktorých je dnes už plný internet. Tie vám síce pomôžu dostať vaše peniaze pod kontrolu, lae budú znamenať ďalší výdavok, ktorý môžete v čase rastúcich cien oželieť.
Aby ste mali vaše peniaze pod kontrolou stačí vám – pero a jeden zošiť. Robila to už moja mama, ktorá si každý mesiac v zošite písala všetky výdavky, ktoré boli plánované a všetky nákupy. Potom doplnila informáciu o výške príjmov a mala základ rodinného rozpočtu. Každý mesiac tak vedela koľko peňazí si môže dovoliť minúť. Nič komplikované a nič čo by nedokázal každý z nás.
Príjmy a výdavky
Mať peniaze pod kontrolou znamená poznať detailne všetky vaše výdavky a príjmy. Kúpte si jeden zošiť a do neho si zapisujte a hlavne plánujte vaše mesačné výdavky. Do zošita si na jednu stranu uvediete vaše mesačné príjmy a na stranu druhú mesačné výdavky. Niektoré platby sa bežne nemenia ako sú platby za elektrinu alebo napríklad platby spojené z bývaním. Tie si teda môžete zapísať aj na niekoľko mesiacov dopredu.
Nezabudnite do rodinného rozpočtu zahrnúť aj splátky úverov, peniaze na sporenie na horšie časy a tiež výdavky na zábavu. Aj tieto platby sú súčasťou vášho rodinného rozpočtu a musíte s nimi počítať. Samozrejme sú súčasťou výdavkov aj výdavky na potraviny, drogériu a údržbu domácnosti.
Pri plánovaní neklamte samých seba, že niektoré výdavky bude tajiť. Nič si tým nepomôžete, pretože ich aj tak budete musieť zaplatiť. Nezabúdajte ani na výdavky, ktoré platíte napríklad iba raz ročne. Typicky ide napríklad o dane za nehnuteľnosť, bytové poistky alebo napríklad PZP.
Plánujte
Niektoré výdavky na začiatku mesiace ešte presne neviete. Čo však viete väčšinou takmer presne je výška príjmov. Od nich je potrebné odpočítať pravidelné výdavky, ktorých sumu viete.
Čiže v prvom kole od príjmov odpočítajte splátky úverov, náklady za energie, náklady na plyn a napríklad obedy pre deti. Nezabudnite na účty za telefón, internet a televíziu a tiež napríklad pravidelné platby za rôzne služby ako sú Netflix alebo Disney+. Tieto položky sú síce vo výške pár eur, ale keď ich spočítate často ide o položky vo výške desiatok eur.
Ostatné výdavky ako sú napríklad potraviny a drogéria nemusíte vedieť dopredu. Tie si musíte iba naplánovať. Takže to čo vám zostalo po odpočítaní pravidelných výdavkov by ste si mali rozdeliť na štyri skupiny – potraviny, zábava, sporenie a rezerva.
Do kategórie potraviny zahrňte všetky výdavky spojené s nakupovaním potravín, drogérie alebo údržby domácnosti. Dôležité je si nákupy plánovať, pretože pri impulzívnom nakupovaní miniete zbytočne veľa peňazí. Do obchodu vždy choďte s nákupným zoznam a nákupy si plánujte dopredu. Nekupujte veci len preto, že ich obchodník dal do nejakej akcie. A hlavne – nikdy naplánovaný rozpočet neprekračujte s tým, že však budúci mesiac minieme menej. Neminiete a peniaze vám budú niekde chýbať.
Sporenie a rezerva
Pri rodinnom rozpočte musíte plánovať aj dve samostatné položky – sporenie a rezerva. Ako som písal už vyššie, tak pri rodinnom rozpočte nemáte tú možnosť, že práve som sa rozhodol zaťať sekeru hlbšie a idem si požičať ďalšie peniaze.
Časť vašich peňazí by vždy mala ísť na sporenie a na tvorbu rezervy na nepredvídané udalosti. Vo finančnom pláne si ukážeme ako sa na niektoré finančné udalosti vo vašom živote pripraviť, ale vždy platí, že žiadny finančný plán nie je dokonalý a vždy príde niečo čo nečakáte.
Práve na tie nečakané udalosti, ktoré finančný plán nezahrňuje, je rezerva. Výdavky, ktoré finančný plán zahŕňa zasa pokryjeme cez sporenie. Preto sú tieto dve položky vo vašom rozpočte mimoriadne dôležité. Tieto peniaze nepoužijete každý mesiac, ale budete ich potrebovať v budúcnosti.
Plánovanie je dôležité
Práve plánovanie je pri rodinnom rozpočte dôležité. Každý mesiac by totiž váš rodinný rozpočet mal skončiť s plusových hodnotách a s prebytkom (na rozdiel od toho štátneho, ktorý končí s prebytkom len sporadicky). Pomôže vám k tomu práve plánovanie všetkých výdavkov.
Výdavky musíte mať vždy pod kontrolou. Výhovorka „zabudol som“ totiž pri rodinnom rozpočte môže znamenať pohromu. Nezabúdajte ani na jednorazové výdavky. Tie môžete v závislosti od ich povahy zaradiť medzi potraviny alebo zábavu. Do výdavkov na potraviny môžete potom zaradiť napríklad aj pravidelné výdavky na kúpu oblečenia. Aj to totiž patrí medzi výdavky, ktoré si viete a mali by ste si plánovať. V prvom diely o vianočnom nakupovaní sme hovorili hlavne o rozumnom nakupovaní oblečenia, ktoré je nesmierne dôležité pre zachovanie stabilného rodinného rozpočtu.
Aj výdavky na zábavu si plánujte. Lístok do kina alebo divadla, či návšteva reštaurácie znamená ďalšie často až desiatky eur navyše. Takže aj tieto výdavky sú súčasťou vášho rozpočtu.

Ak si neviete s plánovaním poradiť, tak môžete použiť aj príklad nášho rodinného rozpočtu. Môžete si ho stiahnuť v PDF a vytlačiť a používať na mesačné plánovanie. Rodinný rozpočet si musíte vytvárať každý mesiac a je potrebné si to na vyhradiť dostatok času.
Hlavne pre rastúce ceny
Rodinný rozpočet je dôležitý hlavne pre rastúce ceny v obchodoch a rastúce ceny energií. Svoje výdavky by ste si mali plánovať, pretože mzdy nerastú rovnako rýchlo ako ceny v obchodoch.
Slováci po niekoľkých rokov rastu reálnych miezd totiž po dlhej dobe zažívajú chvíle, keď ich mzdy prestali rásť. Nominálne mzdy síce stále rastú, ale pre vysokú infláciu takmer 15 percent budú reálne mzdy mnohým Slovákom po rokoch po prvý krát klesať.
Aktuálne rastú cenu asi všetkého – od energií až po ceny v obchodoch. A bude to ešte horšie. Ceny budú rásť aj v budúcom roku a na rastúce ceny sa treba pripraviť. Na jednu stranu bude musieť mnoho domácností oželieť niektoré výdavky (tradične cestovanie, zábava alebo napríklad návšteva kina). Rastúce ceny by však nemali nikdy znamenať, že osekáte výdavky na sporenie a rezervu. Tie sú súčasťou vášho finančného plánu.
Nabudúce plán
V budúcom diely sa pozrieme práve na plánovanie výdavkov a na to ako vytvoriť finančný plán. Ten je rovnako dôležitý ako váš rodinný rozpočet a mali by ste ho mať pod kontrolou.
Začať však musíte s vaším rodinným rozpočtom. Bez neho totiž nemôžete vytvoriť finančný plán, pretože nemáte vaše výdavky pod kontrolou. Základom úspešného rodinného rozpočtu je mať príjmy a hlavne výdavky vašej rodiny pod kontrolou. Je pritom jedno či ide o jednočlennú rodinu alebo o desaťčlennú rodinu.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!