, , ,

Slovenská sporiteľňa spúšťa ekohypotéku. Na poplatkoch však ušetríte vo väčšine bánk

Slovenská sporiteľňa, ktorá je najväčším hráčom na trhu hypoték, spúšťa ekohypotéku, keď benefity získajú záujemcovia po predložení energetického certifikátu. Má to však podstatnú podmienku – v energetickom certifikáte v poli primárna energia musí byť uvedená hodnota A1 alebo A0.

Iba na začiatku

Ak splníte túto podmienku nebudete za hypotéku platiť poplatok za poskytnutie, ktorý je v Slovenskej sporiteľni závislí od objemu čerpanej hypotéky. Aktuálne však banka v rámci kampane všetkým klientom účtuje jednotný poplatok 300 eur za poskytnutie hypotéky. Podmienkou na využitie ekohypotéky je tiež aby išlo tiež o hypotéku na kúpu a nie napríklad na refinancovanie úverov z inej banky.

Certifikát musíte banke predložiť ešte pred samotným podaním žiadosti o úver a teda pred schválením. Ak by ste certifikát získali až po schválení hypotéky, tak máte smolu. Banka vám už poplatok za poskytnutie úveru nevráti. V prípade keď predložíte energetický certifikát k bytovému domu, tak platí pre všetky byty v bytovom dome.

Aj konkurencia odmeňuje

Slovenská sporiteľňa však nie je jedinou bankou, ktorá zvýhodňuje žiadateľov, ktorí jej predložia energetický certifikát. Podobne postupuje napríklad aj ČSOB. Tej stačí preložiť akýkoľvek energetický certifikát (akákoľvek trieda) a hypotéku máte bez poplatku. Navyše jej certifikát môžete predložiť aj po čerpaní hypotéky a máte na to až 6 mesiacov. V prípade, keď v ČSOB predložíte energetický certifikát triedy A1 alebo A0, tak vám banka vráti jednu mesačnú splátku maximálne do 500 eur. Na poplatku za poskytnutie hypotéky potom ušetríte 150 eur.

Ekohypotéku má napríklad aj 365 bank, ktorá tiež zvýhodňuje žiadateľov po predložení energetického certifikátu triedy A. Získate zľavu 0,10% z úrokovej sadzby, ale podmienkou je, že úver nesmie presiahnuť 70% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Navyše hypotéku musíte splácať z plateného účtu Plus a nemôžete ho teda splácať z bezplatného účtu.

Väčšinou poplatok alebo nič

Podobne ako ČSOB aj Tatra banka poskytne hypotéku bez poplatku v prípade, keď žiadateľ banke predloží energetický certifikát. Banka akceptuje triedy A1, A0 a B. Ušetríte tak 250 eur, ktoré banke štandardne platíte za poskytnutie hypotéky. Na odpustenie poplatku v Tatra banke stačí, keď jej predložíte aj tepelno-technický posudok.

Ekohypotéku poskytuje aj VÚB. Aj v prípade VÚB pri ekologických stavbách získate novú hypotéku zadarmo a ušetríte na poplatku za poskytnutie úveru. V prípade VÚB však nemusíte banke predložiť len energetický certifikát (ten musí mať hodnotu minimálne A). Banka vám poplatok odpustí aj keď používate solárne kolektory na ohrev vody, fotovoltaické články na výrobu elektrickej energie, dom má rekuperačné jednotky alebo na vykurovanie využívate kotle na biomasu. V prípade VÚB ide pritom o značnú úsporu, keďže banka si za vybavenie hypotéky účtuje 2% z výšky úveru.

Naopak žiadne benefity klientom neponúkajú dve banky. Slovenská pobočka českej UniCredit Bank a Prima banka za predloženie energetického certifikátu klientovi žiadny benefit neposkytnú.

BankaKoľko ušetríte pri ekologickej hypotéke
365 bankOdpustí 0,1% z úrokovej sadzby
ČSOB150 eur poplatok + vráti jednu splátku do 500 eur (len certifikát A1 a A0)
Prima bankaŽiadny benefit
Slovenská sporiteľňa300 eur
Tatra banka250 eur
UniCredit BankŽiadny benefit
VÚBOdpustí poplatok (2% z objemu čerpanej hypotéky)
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *