, , ,

Banky v septembri poskytli len 220 miliónov eur nových hypoték

Nových úverov na bývanie v mesiaci september pribudlo menej ako v predchádzajúcich mesiacoch a banky poskytli v septembri menej nových úverov na bývanie ako poskytli banky vo februári.

Práve február tohto roka bol zatiaľ najslabším mesiacom, keď banky poskytli nové úvery na bývanie v objeme 255 miliónov eur. V septembri sa trh s hypotékami a úvermi na bývanie výrazne spomalil. Banky za september poskytli len 220 miliónov eur v podobe nových úverov na bývanie.

Rástli minimálne

Banky už poskytli viac ako 40 miliárd na úveroch na bývanie. Ku koncu septembra banky poskytli celkom 40,160 miliardy eur nových úverov na bývanie.

Od začiatku roka sa výrazne zmenili pozície niektorých slovenských bánk. Kontinuálne rásť na trhovom podiely úverov na bývanie dokázali od začiatku tohto roka len dve banky – ČSOB a Prima banka.

Obe banky tak vzišli víťazne v boji o klienta najmä na jar tohto roka, keď mnoho klientov refinancovalo hypotéky pre obavu z rastúcich úrokových sadzieb. Pri ostatných bankách už nebol vývoj trhového podielu v úveroch na bývanie tak pozitívny. Ostatné banky buď stagnovali alebo dokonca klientov tento rok strácali.

Rástli viaceré

Vývoj trhových podielov v úveroch na bývanie jednotlivých bánk sa v septembri menil len minimálne. Spôsobil to najmä malý objem nových úverov na bývanie. Mierne si polepšila 365 bank (predtým Poštová banka), ktorej trhový podiel vzrástol o 0,01% na 3,03%. Banka však na trhu hypoték patrí k tým menším bankám.

O 0.03 percenta dokázala narásť aj slovenská ČSOB, ktorá zvýšila trhový podiel na 14,80 percenta. Ešte viac si tak slovenská ČSOB upevnila podiel trhovej trojky v úveroch na bývanie, keď tento rok z pozície trhovej trojky definitívne zosadila konkurenčnú Tatra banku.

Rovnakým tempom v septembri rástla aj Slovenská sporiteľňa, ktorá zvýšila trhový podiel o 0,03 percenta na 25,14 percenta. Lenže v prípade Slovenskej sporiteľne a ČSOB je podstatný rozdiel – Slovenská sporiteľňa mala na začiatku roka prakticky rovnaký podiel v úveroch na bývanie na úrovni 25,11 percenta. Naopak slovenskej ČSOB od začiatku roka narástol trhový podiel v úveroch na bývanie o takmer jedno percento.

Viaceré padali

Pomalšie rástol trhový podiel v úveroch na bývanie aj Prima banke, ktorá od začiatku roka získala takmer dve percentá na trhu hypoték. Medzimesačne (august/september) však Prima banka získala len 0,04 percenta nových hypoték a jej trhový podiel stúpol na 11,52 percenta.

Ostatným bankám trhový podiel v úveroch na bývanie už iba klesal. Tatra banka medzimesačne (august/september) stratila ďalších 0,06 percenta a jej trhový podiel klesol na 13,12 percenta. Tatra banka pritom od začiatku tohto roka stratila 0,50 percenta na trhovom podiely na úveroch na bývanie.

Pokles zaznamenala aj VÚB, ktorá stratila 0,02 percenta a jej trhový podiel sa v septembri prepadol pod 20 percent, keď za september mala banka trhový podiel 19,99 percenta. Práve VÚB stratila od začiatku roka najviac klientov a trhový podiel v úveroch na bývanie jej od začiatku roka klesol o 1,49 percenta. Spomedzi všetkých slovenských bánk tak stratila VÚB najviac klientov.

Nepomohla ani kampaň

Padala aj slovenská pobočka českej UniCredit Bank, ktorej nepomohla ani letná hypotekárna akcia s miernou úpravou úrokových sadzieb, ale s podmienkou poistenia, ktoré hypotéku poriadne predražilo. Banka stratila v septembri 0,02 percenta a jej trhový podiel klesol na 5,24 percenta.

Klesla aj poľská mBank, ktorá stratila 0,02 percenta a trhový podiel jej klesol na 1,15 percenta. Trhové podiely ostatných bánk sú v úveroch na bývanie väčšinou pod jedným percentom.

V nasledujúcich mesiacoch sa aj pre vysoké úrokové sadzby hypoték nedá predpokladať výrazný rast nových úverov na bývanie. Objem nových hypoték bude zrejme aj v nasledujúcich mesiacoch rásť len pomaly a dokonca môžu prísť aj mesiace, keď objem poskytnutých úverov na bývanie klesne.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *