, , ,

Darilo sa len trom bankám. Ostatným objem hypoték klesol

Objem poskytnutých hypoték v mesiaci august opäť stúpol. Tempo rastu nových hypotekárnych úverov a úverov na bývanie však postupne spomaľuje. V mesiaci august si Slováci požičali 338 miliónov eur prostredníctvom úverov na bývanie. Mesiac pred tým objem nových úverov na bývanie dosiahol 344 milióna eur.

Najmenej peňazí si Slováci požičali v tomto roku vo februári, keď objem nových úverov na bývanie dosiahol len 255 miliónov eur. Naopak najviac peňazí si od bánk Slováci požičali v júni, keď objem nových úverov na bývanie dosiahol 483 miliónov eur.

Slováci si od bánk požičali už takmer 40 miliárd eur. Za tento rok si Slováci požičali už viac ako 2,7 miliardy eur. Najviac nových úverov na bývanie však získali hlavne dve slovenské banky – ČSOB a Prima banka.

Rástli tri

Väčšine bánk aj v mesiaci august klesal trhový podiel v úveroch na bývanie. V auguste dokázali rásť len tri slovenské banky. Medzimesačne sa trhový podiel v úveroch na bývanie zvýšil 365 bank, Prima banke a ČSOB. Posledným dvom menovaným bankám pritom trhový podiel ako jediným rastie od začiatku roka.

Najrýchlejšie rástol trhový podiel Prima banke, keď jej medzimesačne vrástol trhový podiel v úveroch na bývanie o 0,18 percenta. Prima banka drží dlhodobo nízke úrovne sadzby a má jedny z najnižších úrokových sadzieb spomedzi konkurentov. Banka na rozdiel od konkurencie preferuje hlavne krátke fixácie na tri roky. V ponuke napríklad vôbec nemá fixáciu na 10 a viac rokov.

Druhý najvyšší rast trhového podielu v úveroch na bývanie si pripísala slovenská ČSOB. Jej trhový podiel v úveroch na bývanie vzrástol medzimesačne len 0,06 percenta. Treťou bankou, ktorá zaznamenala rast trhového podielu v úveroch na bývanie bola 365 bank, ktorej vzrástol trhový podiel o 0,02 percenta.

Ostatné klesli

Ostatným slovenským bankám trhový podiel v úveroch na bývanie sústavne klesá od začiatku tohto roka. Najviac klientov na trhu stratila VÚB, ktorá prišla o 0,10 percenta na trhom podiely v úveroch na bývanie. VÚB však stratila najviac klientov od začiatku roka. Od začiatku roka jej trhový podiel v úveroch na bývanie klesol o 1,46 percenta.

Klientov však stratila tiež Tatra banka, Slovenská sporiteľňa aj UniCredit Bank. Slovenská sporiteľňa stratila 0,06 percenta na trhom podiely v úveroch na bývanie a Tatra banka stratila 0,04 percenta. Tatra banka pritom prišla od začiatku roka o 0,44 percenta v úveroch na bývanie. Slovenskej sporiteľni sa trhový podiel od začiatku roka prakticky nezmenil.

Slovenská pobočka UniCredit bank potom prišla o 0,03 percenta na trhovom podiely úverov na bývanie. Trhový podiel sa nezmenil ani poľskej pobočke mBank.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *