, , ,

Objem úverov na bývanie rástol. Darilo sa však len ČSOB a Prima banke

Slováci sa zadlžovali aj v júli. Podľa dát, ktoré zverejnila Národná banka Slovensko, si Slováci na bývanie požičali už takmer 40 miliárd eur. Trhové podiely väčšiny slovenských bánk však v prvom letnom mesiaci klesli.

Objem úverov na bývanie rastie od začiatku roka a to napriek zvyšovaniu úrokových sadzieb hypoték. Na začiatku roka nebol problém získať hypotéku s desaťročným fixom na úrovni pod jedným percentom. Krátke fixácie na tri roky boli aj na úrovni 0,40 percenta.

Priemerné úrokové sadzby pre nových obchod sa napríklad pri desaťročnej fixácii zvýšila dvojnásobne. Ešte v januári bola priemerná úroková sadzba pri desaťročnej fixácii 1,31 percenta. V júli bola priemerná úroková sadzba pri rovnakej fixácii už 2,76 percenta.

Sadzby rastú

Rast úrokových sadzieb hypoték sa začal na začiatku roka, keď prvé banky zareagovali na neistú situáciu. Potom prišlo letné prelomové rozhodnutie Európskej centrálnej banky, ktorá po niekoľkých rokoch zvýšila základné úrokové sadzby.

Rast úrokov hypoték sa postupne spomalil a banky už ceny hypoték neprepisujú každý týždeň. Niektoré banky mierne sadzby upravili aj v posledných týždňoch, ale už nejde o tak dramatické zmeny aj o desiatky percent ako na začiatku roka v prvom štvrťroku.

Lenže ani rast úrokov nijako nespomalil chuť Slovákov sa zadlžovať a kupovať si vlastné bývanie. Banky aj v júli poskytli stovky miliónov na nových úveroch na bývanie. Lenže nie všetkým bankám sa darilo získať nových klientov. Väčšina bánk svoj trhový podiel naopak stratila.

Hypotékárne tornádo

Nie všetky banky si udržali trhový podiel a mnohé ho v júli oproti júnu stratili. Dôvodom poklesu trhového podielu je najmä jarné hypotekárne tornádo, ktoré spustilo práve zvyšovanie úrokov. Mnoho Slovákov sa v obave z možného zvyšovania úrokových sadzieb rozhodlo vymeniť banku.

Niektorí klienti bánk si však refinancovanie úverov nechali na poslednú chvíľu a teda postupné čerpanie hypoték má vplyv aj na zmenu trhových podielov jednotlivých bánk. V medzimesačnom porovnaní sa darilo len dvom bankám – ČSOB a Prima banke.

Len dve banky

ČSOB medzimesačne narástol trhový podiel o 0,04 percenta a v prípade Prima banky išlo o výraznejší medzimesačný rast trhového podielu o 0,21 percenta. Prima banka je jednou z posledných bánk, ktorá drží úrokové sadzby aj pri krátkych fixáciách pod dvomi percentami.

ČSOB aj Prima banke rastie trhový podiel od začiatku roka. Prvá menovaná zvýšila trhový podiel od začiatku roka o 0,90 percenta a z trhovej trojky zosadila Tatra banku, ktorej trhový podiel tento rok klesol o 0,4 percenta. Trhový podiel od začiatku roka výrazne narástol Prima banke, ktorá získala 1,16 percenta.

Ostatní klesali

Ostatným bankám trhový podiel na úveroch na bývanie klesol. Väčšina bánk teda klientov s hypotékou stratila. Najviac klientov odišlo z VÚB, ktorej trhový podiel medzimesačne klesol o 0,11 percenta. VÚB stráca klientov od začiatku roka, keď jej trhový podiel za prvých sedem mesiacov tohto roka klesol o 1,37 percenta.

Druhá najhoršia bola Slovenská sporiteľňa, ktorej trhový podiel mierne medzimesačne klesol o 0,06 percenta. Na rozdiel od VÚB je však trhový podiel Slovenskej sporiteľne stabilný. V januári mala banka trhový podiel na úrovni 25,11% a v júli mala trhový podiel 25,17 percenta.

V nasledujúcich mesiacoch sa však môže situácia stabilizovať, ale strácať trhový podiel môžu všetky banky. Objem nových úverov bude klesať aj pre vysoké sadzby hypoték a tiež pre neistú situáciu.

Pre vysoké sadzby hypoték sa v nasledujúcich mesiacoch spomalí aj presúvanie klientov medzi bankami. Mnoho klientov totiž nemá dôvod banku meniť, keďže by dostali horšie podmienky ako majú na súčasnej hypotéke.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *