, , ,

Bank of America hlási dvojciferný prepad zisku

Napriek 6% rastu výnosov oproti minuloročným výsledkom druhá najväčšia americká banka Bank of America oznámila dvojciferný pokles čistého zisku podobne ako minulý týždeň pokles ziskov oznámili viaceré americké banky – Wells Fargo, JPMorgan Chase či Morgan Stanley. Konkrétne Bank of America oznámila 32% pokles zisku na 6,2 mld. USD.

Bank of America v druhom štvrťroku vytvorila rezervu 523 mil. USD na nesplácané úvery pri očakávaní 605 mil. USD. V minuloročnom druhom štvrťroku naopak Bank of America  rozpustila 1,62 mld. USD.

Čistý úrokový výnos vďaka rastu sadzieb a silnému dopytu po úveroch medziročne vzrástol o 22 % na 12,44 mld. USD. V tomto štvrťroku by čistý úrokový výnos mal vzrásť o ďalších 0,9 až 1,1 mld. USD, povedal na konferenčnom hovore finančný riaditeľ Alastair Borthwick

Neúrokové výnosy, ktoré zahŕňajú poplatky, klesli o 9 % oproti druhému štvrťroku 2021 na 10,2 mld. USD. Banka oznámila, že pokles je dôsledkom nižších poplatkov za investičné služby a zmenami politiky poskytovaných niektorých typov úverov.

ýnosy z poplatkov za investičné služby poklesli o 46 %. To je menej, než oznámili konkurenčné banky – JPMorgan (-54 %) alebo Morgan Stanley (-55 %).

Výnosy z obchodovania akcií a dlhopisov dosiahli 4,00 mld. USD v súlade s očakávaním. Objem úverov vzrástol o 12 % oproti predchádzajúcemu roku a presiahol 1.000 mld. USD. V komerčnej divízii úvery vzrástli o 16 %, zatiaľ čo spotrebiteľské úvery o 7 %.

To je pozitívna správa pre banku, ktorú podobne ako konkurenciu trápili nízke úrokové sadzby počas pandémie a malý dopyt po úveroch.

Výsledky minulý týždeň oznámili viaceré americké banky – Wells Fargo, Citigroup, Morgan StanleyJPMorgan Chase. Výsledky dnes oznámila aj ďalšia americká banka – Goldman Sachs, ktorá naopak prekonala očakávania analytikov. Horšie výsledky amerických bánk môžu naznačovať začiatok recesie v USA. USA podobne ako zvyšok sveta zápasia s vysokou infláciou. FED s infláciou bojuje zvyšovaním úrokov, ale vyššie úroky môžu spomaliť spotrebu a firmy odradiť od investícii. Recesia by sa zrejme z USA preniesla do celého sveta a spôsobila by ďalšiu krízu na finančných trhoch.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *