, ,

Inflácia v USA je najvyššia za posledných 40 rokov

Inflácia v USA dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 40 rokov. Takto vysoká inflácia v USA bola naposledy ešte v roku 1981. Spotrebiteľské ceny v júni v USA vzrástli oproti rovnakému obdobiu pred rokom o 9,1 percenta. Uviedlo to americké ministerstvo práce.

V máji bola inflácia ešte na úrovni 8,6 percenta. Júnová inflácia bola najvyššia od novembra 1981 a prekonala aj očakávania ekonómov. Navyše sa objavujú obavy, že by to mohol byť začiatok recesie.

Včera hospodárske výsledky zverejnili dve veľké americké banky – JPMorgan ChaseMorgan Stanley. Obe banky dosiahli horšie výsledky ako pred rokom a horšie výsledky ako predpokladali analytici. Navyše JPMorgan Chase zastavila spätný odkup akcií a tiež si odložila viac ako 400-miliónov eur na zlyhané úvery.

Aj vysokú infláciu v USA spôsobujú vysoké ceny energií. Ceny energií sa v USA za posledný rok zvýšili o 41,6%, čo predstavuje najrýchlejší rast cien elektriny od apríla 1980. Ceny benzínu rástli ešte rýchlejšie, keď medziročne cena benzínu stúpla o 59,9% čo je najviac od marca 1980.

Rýchlo rástli aj ceny palivového oleja, ktorý medziročne zdražel o takmer 100%. Cena elektrickej energie sa medziročne potom zvýšila o 13,7%.

Vysoká inflácia teraz trápi mnoho krajín vrátane Slovenska. Aj na Slovensku inflácia dosahuje rekordných výšok. Za jún dosiahla inflácia na Slovensku 13,2% a je tak najvyššia za posledných viac ako 20 rokov.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *