, , ,

Zmena u kormidla vyvolala paniku. Česká koruna letela strmo nadol

Český prezident Miloš Zeman tento týždeň vymenoval nového guvernéra Českej národnej banky. Zmena u kormidla vyvolala priam paniku na trhoch a česká koruna sa prudko prepadla.

Dôvodom sú najmä kontroverzné názory nového guvernéra, ktorým bude od leta Aleš Michl. Trhy tak reagovali na skoršie vyhlásenia Michla, ktorý je odporca zvyšovania úrokových sadzieb. Práve zvyšovaním úrokových sadzieb sa Česká národná banka snaží bojovať s vysokou infláciou.

„Môžem vás ubezpečiť, že ČNB zostane aj naďalej konzervatívna, budeme plne plniť ciele menovej a finančnej stability, nič sa na tom nezmení v nasledujúcich šiestich rokoch. Predpokladám, že navrhnem na prvom zasadnutí bankovej rady, ktoré povediem v lete, stabilitu úrokových sadzieb po určitú dobu, vyhodnotíme dopady doterajšej menovej politiky, vyhodnotíme nové indikátory prichádzajúce z ekonomiky a po určitej dobe sa rozhodneme čo ďalej,“

UVIEDOL ALEŠ MICHL POČAS MENOVACIEHO CEREMONIÁLU.

Zmena guvernéra však ešte nutne nemusí znamenať zmenu stratégie centrálnej banky a ani zníženie úrokových sadzieb. Samotný guvernér totiž nerozhoduje o zvyšovaní alebo znižovaní úrokov. O zmenách sadzieb rozhoduje sedemčlenná banková rada, v ktorej má guvernér len jeden hlas.

Problémom však je, že český prezident Miloš Zeman bude čoskoro menovať aj ďalších členov bankovej rady, ktorým končí funkčné obdobie. Môže teda do bankovej rady menovať aj ďalších „toxických“ členov, ktorí sa postavia proti zvyšovaniu úrokov v snahe krotiť extrémne vysokú infláciu. Odporcovia zvyšovania úrokov totiž poukazujú na to, že vyššie úroky brzdia ekonomický rast.

Banková rada Českej národnej banky pritom iba pre pár dňami rozhodla o zvýšení kľúčovej úrokovej sadzby o rekordných 0,75%. Analytici pritom predpokladali zvýšenie sadzby, ale odhadovali, že centrálni bankári sadzbu dvihnú len o 0,50%.

Nie je vylúčené, že banková rada ešte v pôvodnom zložení na svojom poslednom zasadaní v júni rozhodne o ďalšom razantnom zvýšení základnej sadzby. Niektorí analytici predpokladajú, že by banková rada mohla sadzbu opätovne dvihnúť až o 0,75%. Kľúčová úroková sadzba by sa teda dostala na najvyššiu úroveň za posledných niekoľko rokov.

Kto je nový guvernér ČNB Aleš Michl? Aleš Michl sa narodil 18. októbra 1977 v Prahe. Doktorandský titul Ph.D. v odbore financie získal na Vysokej škole ekonomickej v Prahe (VŠE) v roku 2020. Inžiniersky titul Ing. získal na VŠE v roku 2002. V roku 2005 absolvoval vzdelávací program Teória hier a psychológia rozhodovania na letnej univerzite London School of Economics and Political Science. V roku 2009 absolvoval kurz riadenia investičného portfólia na Wharton vo Filadelfii. Svoju profesijnú kariéru začal už počas štúdií ako ekonomický novinár a neskôr ako ekonomický poradca podpredsedu vlády pre ekonomiku Martina Jahna. Od roku 2006 do 2015 bol ekonómom a investičným stratégom Raiffeisenbank. V rokoch 2014 – 2018 bol externým ekonomickým poradcom Ministerstva financií ČR a neskôr aj predsedu vlády Českej republiky Andreja Babiša so špecializáciou na makroekonomickú analýzu a stabilizáciu štátneho dlhu. V roku 2016 založil Michl Fund Management s.r.o., ktorá sa následne stala spoluzakladateľom spoločnosti Robot Asset Management SICAV a.s. vykonávajúci činnosť investičného fondu kvalifikovaných investorov s podfondom Quant. Ku dňu vzniku funkcie v bankovej rade ČNB tieto svoje aktivity ukončil. Aleš Michl je autorom mnohých stĺpikov a článkov publikovaných v denníkoch a časopisoch, ako odborných, tak aj populárnych. Je tiež autorom kníh MICHLiq – sprievodca ekonómiou a investíciami a Jastraby a holubica. Nebol a nie je členom žiadnej politickej strany.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *