,

ČNB začala intervencie v snahe zvrátiť pád koruny

Novým guvernérom Českej národnej banky sa stal Aleš Michl, ktorého menovanie od júla vyvolalo paniku na trhoch. Michl sa stal toxickým najmä pre svoj odpor k zvyšovaniu úrokových sadzieb, ktorým sa centrálna banka snaží bojovať s vysokou infláciou.

Po oznámení menovania nového guvernéra došlo k prudkému oslabeniu českej koruny, keď sa prepadla až za hranicu 25 korún za euro. Banková rada Českej národnej banky teda na mimoriadnom rokovaní schválila intervencie na devízovom trhu, ktoré majú kurz koruny stabilizovať.

„Banková rada na mimoriadnom menovom zasadnutí rozhodla v reakcii na výrazné oslabenie kurzu koruny z posledných dní začať intervencie na devízovom trhu. Cieľom je nepripustiť dlhodobejšie oslabenie kurzu koruny v situácii vysokej inflácie. ČNB má k dispozícii veľké devízové rezervy, a to aj v medzinárodnom porovnaní,“

UVIEDLA V STANOVISKU ČESKÁ NÁRODNÁ BANKA.

Iba pred pár dňami banková rada Českej národnej banky schválila zvýšenie kľúčovej úrokovej sadzby o razantných 0,75%. Je pravdepodobné, že k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb príde opäť v júni na poslednom zasadaní bankovej rady Českej národnej banky v pôvodnom zložení.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *