, ,

Úroky na hypotékach rastú. Ďalšia banka zvýšila sadzby

Dôvodov prečo úrokové sadzby hypoték rastú je viacero. Vo väčšine bánk už nedostanete hypotéku s úrokovou sadzbou pod jedno percento. Pri dlhších fixáciách sa potom sadzby už väčšinou šplhajú cez dve percentá. Pritom ešte v závere februára nebol problém získať hypotéku s desaťročnou fixáciou so sadzbou 0,99%.

Banky však teraz vycítili príležitosť a začali sadzby výrazne zvyšovať. Aj lídri v nízkych sadzbách postupne úrokové sadzby zvyšujú. Tri najväčšie banky na Slovensku úrokové sadzby hypoték menili za posledné dva mesiace len smerom nahor. Navyše zmeny sadzieb často prichádzajú zo dňa na deň.

Trojročný pod jedno?

Získať teda hypotéku so sadzbou pod jedno percento je už skutočne problém. A v priebehu niekoľkých mesiacov to bude zrejme ešte horšie. Úrokové sadzby hypoték budú rasť aj v nasledujúcich mesiacoch a nikto teraz nevie povedať, kde sa rast sadzieb zastaví. Pred niekoľkými rokmi nebola výnimkou sadzba vyššia ako štyri percentá.

Problémom to môže byť najmä pre tých, čo si hypotéku brali s nízkymi sadzbami a tento alebo budúci rok im bude končiť fixácia úrokovej sadzby. Pre týchto klientov bánk to môže znamenať zvýšenie mesačnej splátky aj o desiatky eur. V kombinácii s rastúcimi cenami v obchodoch, zvyšujúcimi sa nákladmi na bývanie a stagnujúcimi platmi môže pribúdať klientov, ktorí hypotéku nebudú zvládať splácať.

Nedávno na to upozornilo na Facebooku aj ministerstvo financií, ktoré rovnako odporúčalo v čase rastúcich sadzieb voliť hlavne dlhšie fixácie. Lenže množstvo ľudí sa dalo nalákať na výhodné úroky pod jedno percento. Tie však banky až na výnimky ponúkali len s troj- alebo maximálne štvorročnou fixáciou úrokovej sadzby.

Pohľad k susedom nepoteší

Ani pohľad k naším západným susedom nepoteší. V Česku sadzby rastú už niekoľko mesiacov a priemerná sadzba sa tam už šplhá k piatim percentám. Rovnako v Česku sa očakáva ďalší rast úrokových sadzieb.

Ako sme teda na tom teraz na Slovensku? Sadzby sa dnes už bežne aj pri trojročnej fixácii pohybujú nad jedným percentom. Pri desaťročnej fixácii je bežná úroková sadzba na úrovni okolo dvoch percent. Na trhu sa v posledných týždňoch objavili aj ponuky dlhších fixácii, no aj tie teraz rastú.

Banka3-ročná fixácia5-ročná fixácia
Slovenská sporiteľňa1,09%1,19%
VÚB1,29%1,59%
Tatra banka1,49%1,59%
ČSOB1,50%1,85%
Prima banka0,60%0,90%
UniCredit Bank1,89%1,99%
3651,30%1,80%

Radšej dlhší fix

Najmä pri vyšších hypotékach by ste však mali zvažovať hlavne dlhšie fixácie. Zmena úrokovej sadzby o jedno percento smerom nahor môže znamenať aj desiatky eur, ktoré zaplatíte mesačne banke navyše.

Napríklad pri hypotéke 100.000 eur a pri sadzbe 0,60% je mesačná splátka úveru pri 25 ročnej splatnosti 359,04%. Ak by vám sadzba vzrástla na 1,89% (čo je v súčasnosti najvyššia úroková sadzba pri trojročnej fixácii), tak by mesačná splátka bola 418,52 eur. Mesačne by ste si teda priplatili naviac o 59,48 eur.

Zvýšenie úrokovej sadzby a teda mesačnej splátky hypotéky môže byť problémom v spojitosti s vysokou infláciou a stagnujúcimi platmi. Domácnosti pre rastúce ceny v obchodoch míňajú viac peňazí na základné potreby a rastú aj ceny energií. Zvýšenie splátky hypotéky teda môže byť pre mnohé slovenské domácnosti problémom. Najmä ak by sa sadzby vrátili naspať na úroveň spred desiatich rokov.

Banka7-ročná fixácia10-ročná fixácia15-ročná fixácia
Slovenská sporiteľňa1,69%2,09%
VÚB2,19%
Tatra banka1,69%1,89%
ČSOB2,25%2,75% (20 ročný fix)
Prima banka1,20%
UniCredit Bank1,99%1,99%

Niektoré banky začali ponúkať aj fixáciu na jeden alebo dva roky. Tieto sadzby sú síce nižšie, ale vysoko rizikové najmä pre domácnosti, ktoré získali hypotéku a nemajú vytvorenú rezervu. O rok alebo dva sa totiž sadzba na týchto hypotékach pohne zrejme výrazne smerom nahor a to aj o jedno alebo dve percentá. Splátka týmto klientom môže výrazne narásť.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *